-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Prezent dla biegacza - jaki wybrać?

Prezenty sprawdzone, ponadczasowe, przydatne – to te, którymi chcemy obdarowywać innych i sami chcemy być takimi obdarowywani. W przypadku osób posiadających pewne hobby, sprawa podarunku wydaje się być nieco uproszczona, ale czy na pewno? Kiedy do czynienia mamy z osobą aktywną fizycznie, a w tym przypadku – biegaczem, warto zastanowić się nad podarowaniem kolejnej paczki czekolad, pierników czy innych łakoci.
Prezent dla biegacza - jaki wybrać?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Prezent dla sportowca biegacza 

Prezenty sprawdzone, ponadczasowe, przydatne – to te, którymi chcemy obdarowywać innych i sami chcemy być takimi obdarowywani. W przypadku osób posiadających pewne hobby, sprawa podarunku wydaje się być nieco uproszczona, ale czy na pewno? Kiedy do czynienia mamy z osobą aktywną fizycznie, a w tym przypadku – biegaczem, warto zastanowić się nad podarowaniem kolejnej paczki czekolad, pierników czy innych łakoci okraszonych nie małą ilością tłuszczów nasyconych i cukru, i wybrać coś bardziej praktycznego.

W przypadku osób amatorsko czy zawodowo trenujących bieganie, tematyka prezentu jest znacznie uściślona – a poniżej kilka przykładów.

Prezent dla biegacza - jaki wybrać?

    • Odzież sportowa

Wybór dla osób, które znają na tyle osobę którą obdarowują odzieżowym prezentem – że mogą sobie pozwolić na wybór rozmiaru, kroju czy nawet koloru danej części garderoby. Tutaj bardzo dobrze sprawdzi się bluza i/lub kurtka wiatrowa, przeciwdeszczowa. Biorąc pod uwagę porę roku i fakt, iż podczas biegu biegacz nie potrzebuje odzieży „na cebulkę”, w zupełności powyższe wystarczy. Można również pokusić się o dobrą odzież termo aktywną czy chociażby rękawiczki na zimę, komin (mała rzecz, a bardzo przydatna!), opaskę lub czapkę.

Kolejny element to buty, jednakże jest to bardzo osobliwy wybór i taki prezent warto zastąpić bonem/voucherem do sklepu z butami dla biegaczy (obuwie dla osoby biegającej jest bardzo ważnym elementem garderoby, dlatego ten zakup należy rozpatrywać indywidualnie).

    • Akcesoria sportowe

Tutaj warto wspomnieć o wszelkich gumach oporowych, taśmach, rollerach. Pierwsze dwa nie są obligatoryjne, rozgrzewka osoby biegającej opiera się na minimum akcesoriów jednakże nie należy ich wykluczać. Gumy i taśmy są pewnym urozmaiceniem.

Natomiast rollery są bardzo ciekawym pomysłem, zalecanym po treningu. Odpowiadają za rozluźnienie punktów spustowych, dzięki nim automasaż staje się znacznie ułatwiony.

Kolejny element to mata do akupresury z poduszką (którą osobiście używałam i polecam). Sprawdziła się w dni nietreningowe jak i po długim biegu, jako sesje wieczorne. Osobiście po kilku zastosowaniach zaczęłam lepiej sypiać, zasypianie nie było dla mnie już tak trudne (czasami męczyłam się dość długo, szczególnie po długim biegu czułam mocne zmęczenie mięśni), a towarzysząca mi bolesność mięśni nie była tak odczuwalna. Jest to bardzo ciekawy element w asortymencie osoby trenującej nie tylko bieganie.

    • Suplementy

Jeżeli nie mamy pojęcia o suplementacji danej osoby, warto zasięgnąć informacji u specjalisty, które suplementy są zalecane dla biegaczy i jakie marki są warte uwagi. Z podstawowych to oczywiście wspominana nakaż dym kroku omega 3, witamina D, ale i różne kompleksy jak te z grupy witamin B czy magnez. Warto mieć minimalne pojęcia o danej osobie, o jej niedoborach, dobrym rozwiązaniem byłoby zrobić mały research wśród innych biegaczy lub poprzeglądać fora.

Suplementacja winna być dopasowana do danej osoby, dlatego wszelkie bardziej złożone suplementy należałoby dobierać w kontekście jednostki.
Natomiast z przydatnych i na pewno trafionych (szczególnie dla długodystansowców) to żele energetyczne dla biegaczy, wszelkie napoje izotoniczne (izotoniki, napoje węglowodanowo – elektrolitowe), napoje z kofeinątaurynąwitaminami czy przedtreningowe kompleksy wytrzymałościowe. Każdy wybór suplementu należy skonsultować ze specjalistą.

    • Krokomierze, zegarki.

    • Spersonalizowana dieta/trening/wizyta u specjalisty

Znacznie droższym prezentem będzie zegarek mierzący przebiegnięty dystans, prędkość na danym odcinku, tętno, tempo czy spalone kalorie podczas wysiłku. Na runku jest wiele różnych firm z ogromnym asortymentem oraz cenami. Niektóre z nich pozwalają liczyć tylko podstawowe parametry, inne natomiast pokazują również wysokość wzniesienia czy długość dystansu w danym pułapie tlenowym. Jednak każdy z nich jest ciekawym pomysłem dla biegacza, budując obraz przekraczania własnych barier i świadomego bicia rekordów.

Czasami brakuje jednego elementu, aby poprawić swoje wyniki. Takim elementem może być np. dieta. Poprawnie skomponowane menu, bogate w makro i mikroelementy może wspomóc osiągi danej osoby o znacznie szybszy czas na danym dystansie czy lepszy proces regeneracji. Często osoby ambitne stają w miejscu, szukają kolejnego „złotego środka”, a czasami rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki. Może warto zmienić nawyki żywieniowe, lekko je zmodyfikować, poprawić? Może warto wybrać się do specjalisty? Trener biegowy może wskazać błędy lub lekki modyfikacje w rozgrzewce, jak i cool-down (schłodzeniu) oraz zweryfikuje technikę biegu. Specjalista jest w stanie stworzyć plan biegowy przygotowujące do ważnych zawodów lub plan, dzięki któremu dana osoba zgubi kilka kilogramów. W zależności od preferencji, jest to prezent na pewno trafiony.

Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyski. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Była zawodniczką PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego, w 2019 r. ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Jest stałą bywalczynią siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część jej życia), czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli. :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

Zostaw opinię