-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Co siedzi w odżywkach węglowodanowych?

Odżywki węglowodanowe stosujemy głównie w celu uzupełnienia energii, witamin i minerałów oraz opóźnienia wystąpienia oznak zmęczenia, spowodowanych obniżeniem poziomu glukozy we krwi. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co tak naprawdę siedzi w takich odżywkach i która z nich będzie dla Ciebie najlepszym wyborem? Przeczytaj i się przekonaj!
Co siedzi w odżywkach węglowodanowych?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Chcesz by wydajność w czasie długotrwałych treningów nie stawała się zbyt szybko równią pochyłą? Zdajesz sobie sprawę z potrzeby uzupełniania zasobów energetycznych w okresie potreningowym? Wiesz, że wydajność transportu niektórych niezbędnych substancji do mięśni jest zależna od obecności innych? Zapoznaj się bliżej z odżywkami węglowodanowymi!

Jak dobrze wiemy, węglowodany w różnych formach i o zróżnicowanym czasie wchłaniania, wykorzystywane są głównie w dwóch przypadkach:

  1. W czasie długotrwałych treningów – w celu uzupełnienia energii, elektrolitów i witamin, oraz opóźnienia wystąpienia oznak zmęczenia, spowodowanych obniżeniem poziomu glukozy we krwi, która stanowi główne źródło energii dla mózgu.
  2. Po wysiłku fizycznym z zamiarem sprawnego odnowienia źródeł energetycznych oraz zmniejszenia stopnia przemian katabolicznych mięśni, które mają miejsce w sytuacji wymagających treningów, gdy na wskutek rozpadu białek mięśniowych, w celu pozyskania energii, następuje wydzielanie amoniaku – sygnalizatora spadku sił oraz wydajności pracy.

To wszystko wydaje się być jasne, ale czy wiemy jakiego rodzaju węglowodany znajdują się w odżywkach? Oto najczęściej spotykane:

  1. Maltodekstryny – węglowodany złożone otrzymywane w wyniku procesu hydrolizacji skrobi, które dzięki dosyć wysokiej masie cząsteczkowej w szybkim tempie ulegają trawieniu. Zasilają uszczuplone w wyniku treningu zapasy glikogenu, co przekłada się na wzrost wytrzymałości. Poza tym usprawniają również transport aminokwasów nieodzownych do zaistnienia procesów naprawczych uszkodzonych włókien. Czas ich wchłaniania jest zróżnicowany.
  2. Dekstroza – nazywana cukrem gronowym – zaliczana do grupy węglowodanów prostych, dzięki czemu oprócz uzupełniania rezerw energetycznych i przedłużania czasu trwania wysiłku wytrzymałościowego, może być także wykorzystywana jako pośredni transporter różnych substancji, zwłaszcza kreatyny. Dzieje się tak poprzez pobudzanie wydzielania insuliny przez trzustkę.
  3. Izomaltuloza – stanowi połączenie glukozy i fruktozy, jednak dzięki związaniu tych dwóch cukrów prostych w jedną cząsteczkę posiada niski indeks glikemiczny, a więc czas jej uwalniania jest wydłużony.
  4. Vitargo – rodzaj węglowodanów skrobiowych o wyjątkowo szybkim czasie trawienia ze względu na duży ciężar cząsteczkowy, które nie zalegają w żołądku, co przekłada się na momentalne dostarczenie energii dla angażowanych w czasie ćwiczeń grup mięśniowych, a także wysoce efektywne uzupełnianie zapasów glikogenu zgromadzonego w mięśniach, powiązane z optymalną regeneracją i zwiększeniem oczekiwanych efektów treningowych.
  5. Woskowa skrobia kukurydziana (waxy maize) – składa się z połączonych ze sobą cząsteczek amylozy i amylopektyny w zróżnicowanych proporcjach. Charakteryzuje ją przedłużony czas uwalniania, dlatego może znaleźć zastosowane przed i w trakcie treningów wytrzymałościowych.

WĘGLOWODANY NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI:

Scitec VitarGo! - 900g
Scitec VitarGo! - 900g
 opinii (1)
124,99 pln
Sport Definition Carbonic - 1000g
  • -15% | KOD: BEST15
Sport Definition Carbonic - 1000g
 opinii (21)
1 porcja / 0,75 pln
29,99 pln
Najniższa cena: 32,99 pln -9%

Podział odżywek węglowodanowych ze względu na osmolalność – liczbę cząstek w roztworze w odniesieniu do płynów ustrojowych:

  1. Napoje hipotoniczne:
    Posiadają mniejsze stężenie cząsteczek niż w płynach ustrojowych, dzięki czemu bez problemów mieszają się z krwią. Dostarczają niewielkich ilości węglowodanów, zapewniając przy tym odpowiednie nawodnienie organizmu w trakcie treningu.
  2. Napoje izotoniczne:
    Napoje izotoniczne cechuje ciśnienie osmotyczne identyczne z tym panującym w płynach ustrojowych, dzięki czemu mogą bardzo efektywnie uzupełniać straty wody i elektrolitów w czasie wysiłku fizycznego, dzięki czemu umożliwiają skuteczne i szybkie nawodnienie organizmu, zwiększając przy tym wydajność pracy i wytrzymałość. Ich zastosowanie pozwala hamować nadmierny wzrost temperatury ciała oraz zapobiegać spadkowi objętości krwi. Dodatkowo odsuwają w czasie pojawienie się objawów wynikających ze zmęczenia.
  3. Napoje hipertoniczne:
    Charakteryzują się dużym stężeniem cząsteczek, wyższym niż w płynach ustrojowych. Celem ich stosowania jest uzupełnianie powstających w czasie długotrwałych treningów ubytków energetycznych, ponieważ zawierają zdecydowanie ilości węglowodanów.

ZADBAJ O ODPOWIEDNIE NAWODNIENIE:

Olimp Iso Plus - 1505 g
Olimp Iso Plus - 1505 g
 opinii (9)
1 porcja / 0,87 pln
75,00 pln
Najniższa cena: 89,99 pln -17%
Activlab Isoactive - 630g
Activlab Isoactive - 630g
 opinii (10)
1 porcja / 1,50 pln
29,99 pln

A więc jakie korzyści wynikają ze stosowania odżywek węglowodanowych?

  • wyrównywanie zasobów glikogenu mięśniowego zużytych w trakcie treningu;
  • przeciwdziałanie wystąpieniu odwodnienia powstającego wskutek zaburzenia równowagi między jonami Na+ i K+;
  • utrzymanie odpowiedniej pobudliwości komórek mięśniowych, dzięki zawartości jonów Mg2+ i Ca2+;
  • uzupełnienie pokładów energetycznych organizmu w przebiegu wymagających treningów celem opóźnienia w czasie oznak zmęczenia;
  • usprawnienie transportu kreatyny i aminokwasów do mięśni, wynikające z wyrzutu insuliny w następstwie spożycia węglowodanów, która to odpowiada za dostarczanie tych związków do tkanki mięśniowej.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię