12% ZNIŻKI OD 100ZŁ  KOD: CARDIO12

FAQ - Problemy ze stawami

Problemy ze stawami to w ostatnim czasie dość częsty problem jaki możemy zauważyć u coraz większej ilości osób. Niestety – taki stan rzeczy w wielu przypadkach jest spowodowany naszym zachowaniem...

Wraz z rozwijającym się światem, spędzamy coraz więcej czasu w pozycji siedzącej, garbimy się, a także nieodpowiednio się odżywiamy, przez co nasze stawy dają nam znać o sobie w postaci bólu. Nie powinniśmy zatem lekceważyć jakichkolwiek symptomów problemów ze stawami, gdyż im wcześniej wprowadzimy odpowiednie leczenie oraz profilaktykę – tym większa szansa na szybsze wyzdrowienie.

Ból w stawach może być także spowodowany nadmiernym obciążeniem danego stawu z uwagi na nadwagę, czy też otyłość, przez co stawy zmuszone do "dźwigania" większego ciężaru – szybciej się "zużywają". Bóle stawów mogą być objawem takich chorób jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, czy też między innymi dna moczanowa, a także mogą one towarzyszyć takim chorobom jak grypa, ospa wietrzna, świnka, czy też różyczka.

W niniejszym artykule odpowiem na kilka pytań związanych z tym zagadnieniem, wskażę co zrobić aby przeciwdziałać problemom ze stawami, a także jak ćwiczyć, aby nasze stawy były w jak najlepszej kondycji.

1. Czy codzienne treningi mogą negatywnie wpływać na kondycję stawów?

TAK! To, co mogłoby się wydawać, że niesie za sobą tylko pozytywne aspekty – w nadmiarze może również szkodzić! Pamiętać należy o tym, że ciało potrzebuje odpoczynku, więc nie należy trenować codziennie.

2. Czy samo stosowanie suplementów diety wystarczy, aby wyleczyć problemy związane ze stawami?

NIE! Suplementacja nastawiona na pomoc naszym stawom jak najbardziej może nam pomóc, lecz bez odpowiedniej diety, a także odpowiednio dobranego treningu do naszych możliwości, będzie jedynie niepotrzebnym wydatkiem. Zatem: suplementacja – tak, ale pod warunkiem połączenia jej z odpowiednim odżywianiem i treningiem.

3. Czy stan naszych stawów będzie się pogarszał wraz z wiekiem?

TAK! Niestety – trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – obciążenia psychiczne, fizyczne, nieodpowiednia dieta, a także upływający czas – będą powodowały, że kondycja naszych stawów będzie się pogarszać z roku na rok. Jednak naszym postępowaniem możemy opóźniać ten proces, więc warto od najmłodszych lat dbać o zdrowie naszych stawów!
Jak zatem możemy wspomóc regenerację naszych stawów i na co zwracać szczególną uwagę?!

  • Dbaj o utrzymanie wagi w ryzach!
    Nadwaga jest jednym z największych wrogów jeśli chodzi o zdrowie naszych stawów! Im większa będzie nasza waga – tym większe obciążenia dla stawów, dlatego ważne aby kontrolować swoją wagę tak, aby tkanki tłuszczowej było jak najmniej!
  • Ruszaj się!
    Ruch w odpowiedniej ilości będzie zbawieniem dla naszych stawów – po pierwsze, pomoże nam w utrzymaniu smukłej sylwetki, a po drugie, wspomoże regenerację stawów. Ważne jednak aby mieć umiar i nie przesadzać również z aktywnością fizyczną! Zatem jeśli dotychczas nie byłeś zaprzyjaźniony z ruchem – nie rzucaj się na głęboką wodę i rozpoczynaj od kilku treningów w ciągu tygodnia, zwiększając aktywność z tygodnia na tydzień tak, aby Twoje stawy mogły się przystosować do aktywności.

3. Utrzymuj zdrowy styl życia!

Zarówno praca zawodowa, jak i nasze życie prywatne, będą miały duży wpływ na kondycję naszych stawów. Zarówno osoby pracujące przy biurku, jak i te pracujące fizyczne – mogą spotykać się z problemami ze stawami: te pierwsze z uwagi na małą ilość ruchu, drugie zaś z uwagi na ich nadmiar. Warto zatem zadbać o balans, odpowiednią regenerację, oraz dobór aktywności fizycznej. Czynności życia codziennego, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi, jak np. dźwiganie zakupów, nieodpowiednia pozycja podczas siedzenia, to tylko kilka przykładów niewłaściwych nawyków wpływających na pogarszanie się zdrowia naszych stawów.

4. Właściwa dieta!

Jeden z głównych "must have" zdrowia naszych stawów! Pamiętajmy o tym, że wiele składników pokarmowych ma pozytywny wpływ na siłę mięśni, stawów oraz kości, lecz wiele produktów może działać wręcz przeciwnie, stąd też unikajmy jak ognia produktów przetworzonych (fast-foody), produktów z dużą ilością cukru i tłuszczy trans, zaś dbajmy o to, aby w naszej diecie były produkty bogate w kwasy omega-3, aminokwasy, witaminy D i C. Celem uzupełnienia niedoborów w diecie warto sięgnąć po suplementację, jednak wysokość dawek suplementów jak i rodzaj suplementów należy dobierać indywidualnie i nie ma tutaj złotej zasady!

5. Unikaj stresu jak ognia!

Przewlekły stres może siać spustoszenie w organizmie i prowadzić między innymi do reumatoidalnego zapalenia stawów. Stres dodatkowo powoduje długotrwałe napięcie mięśni, co ma wpływ na usztywnienie powięzi oraz ścięgien, co w rezultacie prowadzi niestety do zmian w układzie kostno-stawowym. Prowadzi to do przeciążenia stawów, stąd nie należy bagatelizować jakichkolwiek objawów, co w przyszłości może prowadzić do poważniejszych chorób. Dlatego warto dbać każdego dnia o odrobinę czasu dla siebie, aby się wyciszyć i dać szanse naszym stawom na rozluźnienie.

Podsumowanie

Troska o zdrowe stawy to dbanie o zdrowie całego ciała, gdyż to od ich kondycji zależy nasza zdolność ruchowa, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość naszego życia. Odpowiednia dieta poparta suplementacją, ruchem oraz regeneracją, na pewno pozwoli nam zachować jak najdłużej zdrowie naszych stawów!


Michał Lebiest

Trener personalny

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech Chondroitin Glucosamine - 60 kaps.

39,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition Joint PAK - 90 kaps.

39,99 PLN
Zobacz produkt

UNS MSM 1500 Plus - 300g

39,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak