12% ZNIŻKI OD 100ZŁ  KOD: CARDIO12
Suplementacja

08-07-2018

Recepta na zdrowe i silne kości

Aparat ruchu, a w szczególności układ kostny człowieka świadczy o jego wyglądzie, tężyźnie oraz bezpośrednio i pośrednio (miejsce przyczepów mięśni) o tym, jak finalnie prezentuje się dana sylwetka. Sam w sobie pełni szereg funkcji i stanowi przede wszystkim podporę dla tkanek miękkich oraz ochronę dla narządów wewnętrznych. O jego kondycji świadczy sposób życia, aktywność fizyczna oraz to, w jaki sposób się odżywiamy.

Jeśli chcemy, aby nasz układ ruchu był w pełni sprawny należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów zawierających przemyślane odżywianie, suplementacje oraz szeroko pojęty ruch/aktywność.

Najważniejszym punktem i zarazem podstawą dobrej kondycji kości jest zdrowe odżywianie, gdyż dieta w bardzo dużym stopniu wpływa na stan naszego szkieletu, a konkretne produkty zawierają szereg niezbędnych dla niego składników.

Odpowiednia ilość wapnia

W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na odpowiedniej podaży wapnia, często pomijanego w jałowej i nieprzemyślanej diecie kulturystycznej. Mleko i jego przetwory (twaróg, kefir, serek wiejski, maślanka, sery) są jednym z najlepszych źródeł wapnia, zaraz obok ryb. Aby dostarczyć 1000 mg tego pierwiastka wystarczy spożyć mały jogurt naturalny, który dodatkowo zasili nasz układ pokarmowy o cenne bakterie probiotyczne. Z innych, godnych uwagi źródeł wapnia, warto wymienić takie produkty jak: orzechy, nasiona soi oraz szeroko pojęte rośliny strączkowe (fasola, kukurydza, etc.). Zapotrzebowanie dorosłego organizmu na wapń to ok. 1200-1500 mg, w zależności od indywidualnych preferencji oraz trybu życia i charakterystyki uprawianego sportu.

POLECAMY:

7Nutrition K2 MK7 100mcg - 120 kaps.
37,99 PLN
Zobacz Produkt
BioTech Vitamin D3 - 60 tabl.
29,99 PLN
Zobacz Produkt
Activlab Arthreo Free - 60 kaps.
24,99 PLN
Zobacz Produkt

Witaminy i suplementy

Drugim, bardzo ważnym składnikiem diety w aspekcie mocnych i zdrowych kości jest witamina D, a konkretnie witamina D3, czyli jej najpopularniejsza forma, naturalnie występująca w organizmach zwierzęcych. Zapotrzebowanie organizmu na ten składnik to ok. 10 mcg (400 IU), jednak zaleca się spożywać dziennie ilości w granicach 1000-4000 IU, w zależności od miejsca zamieszkania, wyników laboratoryjnych krwi oraz indywidualnego zapotrzebowania. Warto zaznaczyć, iż witamina ta ułatwia przyswajanie wapnia. Jej największe stężenie znajdziemy w maśle, jajach oraz mleku. Zaleca się jednak, aby jej poziom regulować odpowiednią suplementacją (najczęściej z witaminą K2) oraz wystawianiem ciała na promienie słoneczne, gdyż te sprzyjają jej wzmożonej syntezie w organizmie.

Waga i aktywność fizyczna

Dbając o odpowiednią kondycję naszych kości, powinniśmy unikać nagłych skoków wagi. Mowa tutaj przede wszystkim o znacznym przyroście masy ciała w relatywnie krótkim czasie. Należy pamiętać, że im większego obciążenie naszego aparatu ruchu, tym jego wytrzymałość spada, co finalnie prowadzić może do szybszego ubytku tkanki kostnej oraz częstszych urazów kostno-stawowych. Nadwaga jest dodatkowym obciążeniem dla kości, która doprowadza do ich zużycia i osłabienia.

Ostatnim i zarazem bardzo ważnym problemem, jest ogólnie pojęta aktywność fizyczna. Jak wiadomo, kości jak i stawy mogą zanikać (tak samo, jak mięśnie), jeśli nie są regularnie poddawane obciążeniom fizycznym. To one sprawiają, iż sukcesywnie zwiększa się wytwarzanie nowej, zdrowej tkanki kostnej, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko rozwoju osteoporozy, a do tego łatwiej o procesy regeneracyjne w momencie drobnych urazów układu kostnego. Są to typowe zdolności adaptacyjne ludzkiego organizmu – im większe obciążenia, tym organizm będzie dążył do jeszcze większego „wzmacniania” kości jako odpowiedź na dane bodźce.

POLECAMY:

Olimp Flexagen Forte - 60 tabl.
69,99 PLN
Zobacz Produkt
Ostrovit Collagen - 90 tabl.
19,90 PLN
Zobacz Produkt
Salvum Protego Witamina D3 4000 - 60 kaps.
18,99 PLN
Zobacz Produkt

Podsumowanie

Pamiętaj! Aby zachować aparat ruchu w pełni zdrowia, nie musisz stosować wymyślnych diet oraz wprowadzać suplementacji „z kosmosu”. W zupełności wystarczy dodatek do jadłospisu źródeł wapnia lub ujęcie tego składnika w naszej codziennej suplementacji, do której mimo wszystko warto dodać wspomnianą wcześniej witaminę D3, ponieważ zazwyczaj jesteśmy skazani na jej niedobory. Całość niech uzupełni dawka systematycznych ćwiczeń oraz ruchu, gwarantującego nie tylko dobre zdrowie naszych kości, ale również świetne samopoczucie i ogólnie przyjętą odpowiednią kondycję całego ciała.

Patryk Rychter

Dietetyk, trener personalny, analityk medyczny

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech Chondroitin Glucosamine - 60 kaps.

39,99 PLN
Zobacz produkt

UNS Vit. D3 - 90 kaps.

28,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition Joint PAK - 90 kaps.

39,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak