-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Stymulacja organizmu płynąca z natury

Szukasz substancji naturalnego pochodzenia, które będą w stanie pobudzić Cie do działania w gorsze dni? Przedstawiamy przegląd najpopularniejszych substancji o działaniu pobudzającym!
Stymulacja organizmu płynąca z natury
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Szukasz substancji naturalnego pochodzenia, które będą w stanie pobudzić Cie do działania w gorsze dni? Znajdziesz je w dalszej części materiału.

Ile osób, tyle opinii. Podobnie jak w życiu nie ma uniwersalnych metod na osiągnięcie sukcesu, tak w przypadku wyboru substancji o charakterze pobudzającym i zwiększającym nasze możliwości do wykonywania efektywnej pracy umysłowej oraz fizycznej zależą od różnych czynników, nie można zatem jednoznacznie ocenić, na co należy się zdecydować. Jednak aby ułatwić wybór zróbmy przegląd najpopularniejszych substancji z tej grupy.

Kofeina

Kofeina to alkaloid purynowy, przechodzący przez barierę krew-mózg, pozwalający wydłużyć czas efektywnej pracy na treningu poprzez oddziaływanie na centralny układ nerwowy i blokowanie receptorów adenozyny, która stanowi przekaźnik informujący o zmęczeniu, powodujący senność i zwiększone odczuwanie bólu. Co ciekawe, produkty jej rozpadu – paraksantyna i teofilina, posiadają jeszcze wyższy stopień powinowactwa do receptorów adenozynowych. Kofeina podwyższa tempo przemian metabolicznych, poprzez oddziaływanie na cAMP (cykliczny adenozynomonofosforan) oraz promowanie wzrostu poziomu katecholamin, powodując zwiększone zużycie energii pochodzącej z zasobów tłuszczowych. Wpływa pozytywnie na poziom koncentracji oraz czujność. Pozwala na zwiększenie kurczliwości włókien mięśniowych poprzez wzrost dostarczania do nich jonów wapnia. Wnosi wkład w poprawę wydolności organizmu oraz uczestniczy w stymulacji procesu glikogenolizy.

Guarana

Paulinia cupana wykorzystywana jest w celu zwiększania sprawności fizycznej ze względu na zdolność powiększania poziomu energii użytkowej. Warto podkreślić, iż wykazuje ona działanie motywujące do podejmowania działania, nie prowadząc przy tym do problemów ze snem. Guarana promuje wykorzystanie zasobów tłuszczowych zużywanych w przemianach metabolicznych oraz podnosi stopień ogólnego zużycia kalorii, dzięki czemu może sprzyjać redukcji tkanki tłuszczowej. Wprowadza organizm w stan gotowości, wspiera pracę mózgu - pozwala na zachowanie optymalnej koncentracji i bystrości umysłu, zwiększa zdolność do nauki i zapamiętywania, optymalizuje funkcjonowanie centralnego układu nerwowego, stanowi obronę przed zniszczeniami wywoływanymi przez wolne rodniki. Warto zaznaczyć, iż guarana oddziałuje pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, ponieważ reguluje ciśnienie krwi i przeciwdziała utlenianiu frakcji LDL cholesterolu, a dzięki działaniu przeciwutleniającemu i antybakteryjnemu wywiera korzystny wpływ na zdrowie skóry.

Zielona herbata

Ekstrakt z liści Camellia Sinesis, które nie zostają poddane procesowi fermentacji, w łagodny sposób stymuluje układ nerwowy, co w wynika z zawartości połączenia kofeiny, L-teaniny i galusanu epigallokatechiny (EGCG), który posiada zdecydowanie silniejsze właściwości przeciwutleniające niż chociażby witaminy C i E. Stymulując proces termogenezy w obrębie brunatnej tkanki tłuszczowej sprzyja zwiększeniu intensywności procesu lipolizy oraz efektywniejszemu wydatkowaniu energii. Powoduje wazodylatację naczyń krwionośnych, dzięki czemu reguluje ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa efektywność przepływu krwi oraz dostarczanie tlenu i składników odżywczych do tkanek organizmu. W swoim składzie zawiera wiele substancji o potencjale prozdrowotnym, m.in. chlorofil, epikatechinę, karotenoidy, kwercetynę, czy kwas linolowy. Poza tym wykazuje działanie przeciwzapalne, reguluje poziom cholesterolu, wspiera pracę mózgu, podnosi wrażliwość tkanek na insulinę, przyczynia się do zmniejszenia apetytu. Godny odnotowania jest fakt, iż połączenie EGCG z kwasami omega-3 usprawnia metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy, zaś zestawienie wraz z resveratrolem może być dobrym pomysłem na efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Yerba Mate

Liście ostrokrzewu paragwajskiego obfitują w mateinę, czyli kofeinę występującą pod inną nazwą ze względu na pochodzenie, a więc powoduje pobudzenie organizmu. Jednak jej zaletą jest to, iż nie wpływa na zwiększenie szybkości bicia serca. Zawiera w swoim składzie witaminy, a także kwercetynę, kwas chloragenowy, teobrominę czy teofilinę. Pozwala poprawić wydolność psychofizyczną organizmu, a także zwiększyć efektywność redukcji tkanki tłuszczowej. Wykazuje działanie hepatoprotekcyjne, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe oraz poprawiające nastrój. Stymuluje do pracy układ immunologiczny, pomaga w zmniejszaniu stanów zapalnych, pobudza wydzielanie żółci.

Co wybrać?

W zależności od okoliczności i pory dnia możemy rotować rodzajem "dodatkowego zasilacza", nie musimy przecież trzymać się sztywno tylko i wyłącznie jednego. Kofeina u większości osób lepiej spisuje się w porze porannej, żeby z energią rozpocząć dzień, natomiast Yerba Mate daje efekt ściągający uczucie znużenia, gdy wieczorem chcemy nieco dłużej popracować. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnej reakcji organizmu i oczywiście również celu suplementacji, ponieważ jeśli zależy nam na dodatkowych korzyściach płynących z zastosowania guarany czy zielonej herbaty, powinniśmy sprawdzić, kiedy należy je przyjmować, aby skorzystać z ich dobrodziejstwa w maksymalnym stopniu.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię