-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Kawa - właściwości zdrowotne

Wiele osób nie wyobraża sobie aby rozpoczynać każdy następny dzień inaczej niż od filiżanki kawy. I ja również zaliczam się do tych osób, gdyż od pierwszego dnia, gdy jej spróbowałem – piję ją codziennie! Wspaniały, aromatyczny smak „czarnego napoju” to coś na co czeka się z utęsknieniem i ciężko zaprzestać spożywania kawy. Jednak możemy usłyszeć o pewnych wątpliwościach typu: „wypłuczę cały magnez”, „nie wolno przesadzać z kawą”, „kawa może źle
Kawa - właściwości zdrowotne
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Wiele osób nie wyobraża sobie aby rozpoczynać każdy następny dzień inaczej niż od filiżanki kawy. I ja również zaliczam się do tych osób, gdyż od pierwszego dnia, gdy jej spróbowałem – piję ją codziennie! Wspaniały, aromatyczny smak „czarnego napoju” to coś na co czeka się z utęsknieniem i ciężko zaprzestać spożywania kawy. Jednak możemy usłyszeć o pewnych wątpliwościach typu: „wypłuczę cały magnez”, „nie wolno przesadzać z kawą”, „kawa może źle wpływać na zdrowie”. Czy tak właściwie jest? Jakie właściwości zdrowotne posiada kawa? O tym będziecie mogli przeczytać w niniejszym artykule.

„Kawa to życie”

Kiedy ktoś pyta mnie czym dla mnie jest kawa to zawsze odpowiadam właśnie w ten sposób.
Dla mnie kawa to coś, co musi być w moim codziennym życiu i wiem również jak dobrze wpływa to na mój organizm. Kawa posiada wiele właściwości prozdrowotnych, o których na pewno będziecie mogli przeczytać. Na początku jednak odpowiem na pytanie: „ale czym właściwie jest ta kawa?”.

Kawa uzyskiwana jest z pestek czerwonych owoców zielonych krzewów kawowców (Coffea), które uprawiane są w strefie międzyzwrotnikowej – głównie Afryka oraz Ameryka Południowa. Pestki są suszone oraz prażone, dzięki czemu brązowieją. Jest to również napój parzony z palonych oraz zmielonych ziaren kawowca. Większość spożywanej kawy pochodzi z odmian Robusta oraz Arabica (aż 70% światowej produkcji).

Kawa - właściwości zdrowotne

Właściwości zdrowotne kawy

Każdego dnia na całym świecie ludzie wypijają prawie trzy miliardy filiżanek kawy dziennie. Oczywiście większość z nich robi to z uwagi na jej aromatyczny smak, mniej myśląc o tym jak wiele właściwości prozdrowotnych posiada kawa.

1. Kawa pobudzi Cię do życia
Zdecydowanie największy powód, dla którego spożywamy kawę to właśnie jej efekt pobudzający. Dzieję się tak z uwagi na zawartość kofeiny, która pobudza korę mózgową, ośrodki podkorowe, ośrodek oddechowy. Zwiększa się także wydzielanie dopaminy oraz adrenaliny.

2. Bogactwo bioaktywnych składników
Największą popularnością cieszy się oczywiście kofeina, lecz wszystkich bioaktywnych składników jest więcej niż 1000! Są to między innymi kwasy chlorogenowe, trygonelina, alkaloidy tryptofanu, diterpeny oraz inne metabolity wtórne. Wszystkie z nich mają pozytywny wpływ na organizm człowieka, dlatego nie bez przyczyny kawa jest nazywana przez wielu przewrotnie „napojem bogów”.

3. Kawa pozytywnie wpływa na mózg!
Zawarta w kawie kofeina, teofilina oraz teobramina działają pozytywnie na centralny układ nerwowy poprzez przyśpieszenie przepływu impulsów elektrycznych w mózgu, a więc procesy myślowe zachodzą szybciej. Zwiększa także pamięć krótkotrwałą, ułatwia koncentrację, przez co jest bardzo polecana i stosowana przez osoby przygotowujące się do egzaminów.

4. Kawa wykazuje ogromne zastosowanie w kosmetyce
Zawarte w kawie antyoksydanty, kawa jest cenionym składnikiem w kosmetyce. Ziarna kawowca wykorzystywane są do tworzenia balsamów, kremów, peelingów czy też maseczek pielęgnacyjnych. Kosmetyki zawierające kawę działają na skórę odmładzająco oraz ujędrniająco. Są one także wykorzystywane do walki z cellulitem, a w przypadku włosów – do ich wzmocnienia.

5. Kawa wspomaga proces odchudzania
Zanim pomyślicie, że wypijecie kawę i tylko do tego schudniecie, to muszę ostudzić Wasze zapędy. Nie mniej jednak stosowanie kawy pozytywnie wpłynie na Waszą przemianę materii, usprawnienie perystaltyki jelit, a przede wszystkim pobudzi Was do dalszego działania i doda Wam sił. Dzięki temu Wasze treningi będą mocniejsze i bardziej efektywne, przez co spalicie więcej kalorii na treningu.

W 100% zgadzam się z powiedzeniem, że „kawa to napój bogów”. Patrząc po tym jak wiele pozytywnych oddziaływań na organizm człowieka ma kawa – zdecydowanie polecam jej zastosowanie w życiu codziennym. Oczywiście jak w przypadku wszystkiego to dawka czyni truciznę – nie należy traktować kawy jako jedyny napój w ciągu dnia, bo może to powodować zwiększone ciśnienie tętnicze, problemy jelitowe, czy też nadmierne pobudzenie, ale stosownie 2-3 filiżanek kawy dziennie z pewnością przyczyni się do utrzymania i poprawy zdrowia!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

6PAK Nutrition Syrup ZERO Chocolate - Hazelnut - 500ml
  • -15% | KOD: BEST15
6PAK Nutrition Syrup ZERO Chocolate - Hazelnut - 500ml
1 porcja / 0,23 pln
22,99 pln
Najniższa cena: 22,99 pln

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię