-20% NA WSZYSTKO*  KOD: CM20

Trening na siłowni - nie popełniaj tych błędów!

Trening na siłowni – nie popełniaj tych błędów!

Nowy rok zbliża się wielkimi krokami i w związku z tym pojawi się z pewnością wiele nowych osób ćwiczących na siłowni. Jednak zarówno osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią, jak i te które mają już doświadczenie mogą popełniać wiele błędów, o których napiszę w niniejszym artykule.

1. Nie porównujcie się do innych!

Każdy człowiek jest inny, więc jeśli na Waszych znajomych działa jeden plan treningowy – to nie znaczy, że musi także być idealny dla Was! Każdy człowiek jest inny i nie ma jednego, uniwersalnego planu treningowego dla wszystkich! Każda osoba musi być traktowana indywidualnie, więc nie polegajcie na planach treningowych znajomych, tylko skonsultujcie się z osobą, która się na tym zna! Zobaczycie, że będzie to ze zdecydowanie większą korzyścią dla Waszego ciała niż mielibyście skorzystać z gotowego planu treningowego innej osoby.

2. Nie trenuj bez zachowania odpowiedniej techniki wykonywanych ćwiczeń!

Jest takie słynne powiedzenie kulturystyczne, które w idealny sposób oddają potrzebę odpowiedniej techniki na siłowni: „Nie ciężar a technika, zrobią z Ciebie zawodnika”. W 100 procentach się z tym zgadzam, gdyż sam z własnego doświadczenia wiem, że bezmyślne machanie ciężarami mając w głowie powiedzenie „Ja nie dam rady?!” jedyne do czego może doprowadzić to kontuzja. Oczywiście osoby bardziej zaawansowane aby rozwijać dalej swoją sylwetkę będą musiały prędzej czy później zakładać większy ciężar, który może spowodować, że ostatnie 1-2 powtórzeń w serii będzie z nieco gorszą techniką. Są to jednak już osoby doświadczone oraz ich mięśnie są bardziej zaadaptowane do takiego wysiłku niż u osób, które dopiero zaczynają przygodę z siłownią. Zatem stosujcie ciężary dostosowane indywidualnie do Was aby każde ćwiczenie mogło być przez Was wykonywane z zachowaniem odpowiedniej techniki.

3. Nie bójcie się zapytać o pomoc na siłowni!

W większości siłowniach, w godzinach otwarcia obecni są trenerzy personalni, do których zawsze możecie podejść i zapytać o prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń. To jest ich praca i na pewno z przyjemnością pokażą Wam jak wykonywać dane ćwiczenie, przez co ograniczycie do minimum ryzyko wystąpienia kontuzji. Jeśli jesteście osobami początkującymi – Waszym zadaniem jest przede wszystkim na starcie nauczyć się techniki ćwiczeń i obycia z siłownią. Oczywiście przy tym sylwetka się będzie zmieniać, lecz jeśli zaniedbacie techniki na początku – później będzie ciężej wyeliminować nawyki treningowe i zwiększa się ryzyko wystąpienia kontuzji, a tego nikt z pewnością nie chce!

4. Odkładajcie po sobie ciężar na siłowni!

Na siłowni nie ma zatrudnionych, które zajmują się tylko i wyłącznie odkładaniem ciężaru bądź hantelek na swoje miejsce. Z reguły robią to trenerzy pracujący na siłowni, bądź osoby pracujące na recepcji siłowni, a przeważnie są to kobiety! Dlatego jeśli wzieliście do danego ćwiczenia ciężar, hantelki, bądź sztangę – odłóżcie je na swoje miejsce. Nie tylko zmniejszy to ilość pracy osób, które tam pracują, ale również uchroni innych przed niebezpieczeństwem wystąpienia kontuzji w wyniku potknięcia się o leżący nie w swoim miejscu sprzęt.

5. Powstrzymajcie się od niestosownych komentarzy względem innych

Nie każdy od początku swojej przygody z siłownią dobrze wyglądał i miał idealną technikę. Nie komentujcie tego, że ktoś czegoś nie umie, bądź wygląda gorzej od Was. Zamiast tego pomóżcie tej osobie, pokażcie jak dane ćwiczenie wykonywać, a także dajcie kilka wskazówek – zobaczycie, że na pewno Ci za to podziękuje, a Ty spełnisz dobry uczynek i uchronisz tą osobę przed kontuzją!

6. Nie zostawiajcie po sobie brudu na maszynach, na których ćwiczyliście!

Pot to naturalna konsekwencja treningu na siłowni, ale to nie znaczy, że nie macie po sobie go pozostawić na maszynie, na której akurat ćwiczyliście. Na siłowniach dostępne są z reguły ręczniki oraz płyny do dezynfekcji, zatem każdy sprzęt jaki użyliście – przetrzyjcie po zakończeniu wykonywania ćwiczeń na nim, aby następna osoba po Was miała komfort ćwiczeń. Na pewno sami byście oczekiwali tego samego od osoby, która akurat przed Wami ćwiczyła.

Siłownia to miejsce, do którego dostęp ma każdy – nie tylko Wy, więc dbajcie również o komfort oraz bezpieczeństwo innych. Przychodzicie na siłownię aby wzmacniać Wasze ciało i rozwijać sylwetkę, a nie po to aby uprzykrzać trening innym, dlatego nie popełniajcie błędów wskazanych powyżej, pomagajcie innym jeśli macie fachową wiedzę i wspierajcie się nawzajem. To naprawdę wprowadza miłą atmosferę na siłowni i sprawia, że jeszcze bardziej chce się wracać na siłownię!

Michał Lebiest

Trener personalny

regulations
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Gratisy do każdego zamówienia Gratisy do każdego zamówienia
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak