By Michał Lebiest
Bez względu na wiek warto dbać o swoje zdrowie i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nie bez przyczyny przecież mówi się, że „zdrowie jest bezcenne” i faktycznie tak jest. Możemy mieć wszystko w życiu, ale jeśli nie będziemy mieli zdrowia – wszystko inne będzie miało mniejsze znaczenie. Nie jest jednak tak, że jeśli za młodu nie zajęliśmy się naszym zdrowiem – jest już za późno. W każdym wieku możemy wzmacniać nasze zdrowie, a w niniejszym artykule skupie się na tym jakie suplementy warto włączyć do codziennej suplementacji u seniorów.
Przede wszystkim na wstępie muszę wspomnieć, że suplementy diety to nie wszystko i nie należy od nich uzależniać całego swojego życia. Najważniejszą rzeczą jest to co robimy każdego dnia, jak się odżywiamy, czy dbamy o regenerację, czy też nie. To dieta, regeneracja, aktywność fizyczna są fundamentami zdrowia i należy o nie dbać od najmłodszych lat. Suplementy jak najbardziej wspierają zdrowie, lecz po pierwsze muszą być dostosowanie indywidualnie i zgodnie z zapotrzebowaniem, a nie z uwagi na „modę”.
Produkty, które mogą Cię zainteresować:
Jakie suplementy polecam osobom starszym w celu wzmocnienia ich odporności i wsparcia zdrowia? Poniżej przedstawię najważniejsze – moim zdaniem – suplementy, które warto wprowadzić do codziennej suplementacji u osób starszych:
1. Omega 3 – ważne aby dbać o odpowiednią podaż kwasów tłuszczowych Omega 3, które głównie wpływają na układ ruchu, wzmacniając kości, dzięki czemu można uchronić się od osteoporozy. Kwasy tłuszczowe Omega 3 chronią także komórki mózgu, obniżają stany zapalne organizmu, odpowiadają za odpowiednie krzepnięcie krwi, czy przeciwdziałają procesowi starzenia się.
2. Probiotyki – flora bakteryjna wraz z upływem wieku ulega pogorszeniu, dlatego warto zadbać o dobre źródło probiotyków w ciągu dnia. Odpowiednie trawienie odgrywa istotną rolę w przyswajaniu składników odżywczych, a im więcej organizm ich przyswoi – tym lepsze samopoczucie oraz zdrowie;
3. Cynk – bardzo ważny mikroelement dla poprawnego działania organizmu człowieka. Znajduje się on w każdej komórce człowieka, a także jest składnikiem około 300 enzymów trawiennych. Jego niedobór może prowadzić do utraty apetytu, niskiego ciśnienia tętniczego krwi, wzmożonego odczuwania zimna. Dodatkowo ma on duży wpływ na proces gojenia ran, a także między innymi neutralizuje szkodliwe działanie metali ciężkich – rtęci oraz kadmu;
4. Wapń oraz witamina D - U osób starszych można zauważyć niedobór wapnia oraz witaminy D, który może być spowodowany między innymi mniejszą ilością spożywanych produktów mlecznych, obniżonym wchłanianiem wapnia, a także mniejszą ekspozycją na promienie słoneczne w ciągu dnia. Taki stan jest niezwykle niebezpieczny dla organizmu, gdyż może prowadzić do osteoporozy, w wyniku czego zwiększa się ryzyko wystąpienia złamania kości.
Odpowiednie żywienie oraz suplementacja są niezwykle istotną rzeczą w życiu i w żadnym przypadku nie należy jej zaniedbywać – zwłaszcza u seniorów! Mam nadzieję, że niniejszy artykuł spowoduje, że wiele starszych osób weźmie sobie do serca jedną ważną rzecz: „zdrowie jest najważniejsze” i zacznie o nie dbać! Pamiętajcie, że fundamentem zdrowia jest odpowiednia dieta, regeneracja, aktywność fizyczna oraz uzupełnienie tych 3 rzeczy odpowiednio dobraną suplementacją!
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb