-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Czym się kierować podczas wyboru dobrego gainera?

Wybór gainer'a nie dla każdego jest oczywisty. Nasz ekspert w kilku zdaniach przedstawił czym powinniśmy się kierować przy jego zakupie.
Czym się kierować podczas wyboru dobrego gainera?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Warto zadać sobie pytanie "czym jest gainer?", a następnie przejść przez analizę jego składu i ocenić jakie formy protein oraz węglowodanów będą dla sportowca najlepsze. Tego właśnie dowiesz się z poniższej treści.

Odżywka na masę, czyli popularny "gainer", jest odżywką węglowodanowo-białkową, która z założenia ma służyć do przełamania stagnacji bądź problemu z brakiem przyrostów masy mięśniowej. Jeżeli stosowany będzie jako uzupełnienie diety, warto dobrać jego skład jakościowo-ilościowy w taki sposób, by spełnił się w tej roli. Generalnie w przypadku przyjmowania gainera w roli alarmowego posiłku jego skład powinien być zbliżony do składu klasycznego posiłku. Funkcjonuje na rynku wiele różnych propozycji, które między sobą różnią się:

  1. Zastosowanym białkiem (roślinnym, zwierzęcym, często mieszanym) oraz jego zawartością (koncentracja protein waha się zazwyczaj od 10 do 40%, przy czym najczęściej wynosi ona około 20%).
  2. Typem węglowodanów - najlepszym wyborem będzie przewaga węglowodanów złożonych przy minimalnym stopniu cukrów prostych. Jeżeli ilość glukozy w porcji będzie zbyt duża, może doprowadzić to do zwiększonego wyrzutu insuliny, a w konsekwencji do ospałości i poczucia osłabienia. Taki stan nie jest raczej wskazany podczas treningu, dlatego też jeżeli przyjmujesz porcję gainera - zadbaj najpierw o jego odpowiednią jakość.
  3. Dodatkami pokroju witamin, minerałów, różnych form kreatyny, rzadziej enzymów trawiennych i ekstraktów roślinnych. Oczywiście gdy wybrany przez Ciebie gainer posiada dodatek witamin i minerałów jest to jak najbardziej plusem, jednak ich brak nie świadczy o niskiej jakości danego produktu. Często brak jakichkolwiek dodatków wynika z faktu, że większość sportowców suplementuje się kompleksami witaminowo-mineralnymi, więc ich dodatkowe uzupełnienie nie jest konieczne. Mogłoby to doprowadzić do hiperwitaminozy, a ta nie jest korzystna ani dla zdrowia, ani dla samopoczucia.

Według zaleceń producentów, 1-3 porcje dziennie to optymalna ilość dla spożycia gainerów w ciągu doby. Pamiętajmy jednak, że jest to mocno zależne od braków w naszej diecie i ich dawkowanie powinniśmy dobrać indywidualnie. Pamiętajmy również, że w większości przypadków takie podejście jest niestety mało sensowne, bowiem sugerowane porcje różnią się w zależności od preparatu (porcje wahają się w granicach od 50-ciu do nawet 350 g). W związku z tym dawkowanie powinno być ustalone zgodnie z zapotrzebowaniem na konkretne substancje odżywcze. Najbardziej istotnym momentem, kiedy spożycie gainera ma największy sens to moment zakończenia treningu, aby wykorzystać tzw. "okno anaboliczne".

TOP 3 GAINERÓW WEDŁUG KLIENTÓW BODYPAK:

BioTech Hyper Mass - 2270g

BioTech Hyper Mass - 2270g

1 porcja / 5,00 pln
169,99 pln


RODZAJ WĘGLOWODANÓW, CZYLI ODWIECZNY PROBLEM PRZY WYBORZE GAINERÓW

Węglowodany, a właściwie ich jakość stanowi problem w wielu odżywkach, ponieważ im lepsze ich źródło tym sama cena surowca jest relatywnie wyższa (a to przekłada się na ostateczną cenę danego produktu). Teoretycznie moglibyśmy stworzyć "gainera idealnego", który zawierałby w sobie to co najlepsze bez niepotrzebnych kompromisów. Jednak jego cena prawdopodobnie byłaby tak wysoka, że nie znalazłby wielu zainteresowanych. Całe szczęście istnieje na rynku wiele ciekawych gainerów, których skład stoi na bardzo wysokim poziomie przy zachowaniu sensownej ceny. Przykładowymi produktami wartymi uwagi są: Sport Definition Mass Definition oraz 6PAK Nutrition Gain PAK. Warto przyjrzeć się ich składom by przekonać się, że faktycznie będą bardzo dobrym wyborem przy zachowaniu odpowiedniej ceny w stosunku do jakości.

Dlaczego tak ważnym parametrem są zastosowane węglowodany? Jest to związane z ich wpływem na wyrzut insuliny, który zbyt duży niepotrzebnie zaburzy dobre samopoczucie sportowca podczas treningu, bądź po jego zakończeniu (w zależności od systemu dawkowania). Należy pamiętać, że insulina jest jednym z najbardziej anabolicznych hormonów, który umożliwia sprawny transport substancji odżywczych wprost do komórek organizmu. Niestety jej zwiększona ilość we krwi niekoniecznie jest pożądana. Istnieje pewna zależność: im węglowodany są bardziej złożone (tj. ich struktura chemiczna jest rozbudowana) tym dłużej trwa ich trawienie, a uwalnianie do krwi następuje mniejszymi porcjami, co pozwala na utrzymanie dopływu energii bez negatywnego wpływu na organizm (ospałość, poczucie zmęczenia, brak sił do treningu). Generalnie im bardziej złożone węglowodany tym ich wskaźnik glikemiczny jest niższy.

Najczęściej spotykanymi źródłami węglowodanów są:

  • maltodekstryna (w zależności od stopnia scukrzenia można uznać ją za bardzo ciekawe źródło węglowodanów, bądź średnie gdy jej stopień scukrzenia jest podwyższony);
  • dekstroza, fruktoza, glukoza (cukry proste);
  • skrobia kukurydziana (Waxy Maize);
  • Vitargo (opatentowane, uznawana za najlepsze dostępne węglowodany złożone na rynku).

Kolejnym aspektem, który należałoby wziąć pod uwagę podczas wyboru gainera jest indywidualna charakterystyka organizmu oraz jego zapotrzebowanie. Część specjalistów uważa, że niewielkie ilości węglowodanów prostych nie stanowią żadnego problemu, a nawet mogą być niezwykle korzystne. Chodzi o ich krótki czas przyswajania i szybkie uwalnianie do krwiobiegu, co pozwala na zapewnienie szybkiego zastrzyku energii, zanim węglowodany złożone zostaną strawione i przyswojone.


ILOŚĆ BIAŁKA I JEGO POCHODZENIE W GAINERACH

Zawartość białka waha się od 10% do 40% (w przypadku kiedy ilość protein i węglowodanów oscyluje w okolicy 1:1 masz do czynienia z bulkiem) w zależności od zastosowanej formuły. Ilość białka w wybranym gainerze powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na niego w diecie. Jeżeli natomiast chodzi o jego jakość oraz pochodzenie temat trochę się komplikuje. Istnieje spora grupa sportowców, którzy cenią sobie mieszanki białek roślinnych i zwierzęcych argumentując, że pozwala to na wzbogacenie aminogramu oraz zachowanie dobrej ceny. Kwestia ceny bywa dla wielu bardzo ważnym parametrem (im taniej tym lepiej). Osobiście jednak cenię białka pochodzenia zwierzęcego (nazywane pełnowartościowymi) ze względu na niemal identyczny aminogram, jak ten białka ludzkiego. Każda porcja takich protein dostarcza odpowiednio zbilansowaną dawkę wszystkich potrzebnych aminokwasów co jest bezsprzeczną zaletą. Pamiętaj, że "jesteś tym co jesz".

  • pełnowartościowe źródła białka w odżywkach białkowych: koncentrat białek serwatki (WPC), izolat białek serwatki (WPI), hydrolizat białek serwatki (WPH), koncentrat białek mleka, izolat białek mleka;
  • popularne źródła białka roślinnego w odżywkach białkowych: izolat białek sojowych (SPI), białka ryżu, białka grochu.


CECHY IDEALNEGO GAINERA W CZTERECH PUNKTACH

  1. Wielokrotnie złożone węglowodany (z ewentualnym niewielkim dodatkiem cukrów prostych).
  2. Przynajmniej 20% zawartości pełnowartościowego białka (najlepiej pochodzącego z kilku frakcji).
  3. Przemyślane dodatki witamin oraz składników mineralnych.
  4. Dopracowany smak i bezproblemowa rozpuszczalność.


PODSUMOWANIE

Wybór gainera jest dosyć istotny, ponieważ odpowiednio dobrany może wspomóc w osiągnięciu szybkich przyrostów masy mięśniowej przy minimalnym otłuszczeniu, bądź całkowicie odwrotnie - masa podskoczy szybko, ale niekoniecznie będzie to tkanka mięśniowa. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, zwracaj uwagę na skład produktu, a jeśli wciąż masz problem z wyborem odpowiedniego dla siebie produktu to skontaktuj się z nami.

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog.

Zostaw opinię