11% ZNIŻKI NA WSZYSTKO*  KOD: PPL11

10 najczęściej lekceważonych skutków niedoborów witamin w diecie

Nieodpowiednia dieta, stres, styl życia mogą powodować tzw. „hipowitaminozę” czyli niedobór witamin w organizmie. Powodem dla takiego stanu organizmu mogą być również różne schorzenia, które upośledzają wchłanianie składników odżywczych, czy też przyjmowanie antybiotyków.

Warto wspomnieć, że organizm człowieka nie jest w stanie sam wytworzyć witamin, dlatego musimy je dostarczać z pożywienia lub suplementów. Witaminy często są traktowane jako synonim wydolności, energii i siły, choć same z zasady tej energii w postaci kalorii nie dostarczają. Witaminy są substancjami organicznymi, biorącymi udział we wszystkich podstawowych czynnościach organizmu. Umożliwiają odpowiedni wzrost, aktywność życiową i dobre samopoczucie.

Jaka jest rola witamin i czym są?

Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w wodzie, do których zaliczamy witaminy z grupy B oraz witaminę C, a także na rozpuszczalne w tłuszczach – wit. A, D, E i K. Zmęczenie, sucha skóra, wypadanie włosów – to tylko kilka negatywnych następstw niedoboru witamin w organizmie człowieka.


Gdy wiemy już nieco więcej o samych witaminach – wskażemy Wam – naszym zdaniem, 10 najczęściej lekceważonych skutków niedoboru witamin w diecie:

  1. Katar – chyba najbardziej lekceważony symptom dla niedoboru witamin w diecie. Często tłumaczymy to chwilową niedyspozycją, czy też zmianą pogody. Może jednak wskazywać na niedobór witaminy A.
  2. Zwiększona nerwowość – może wskazywać ona na niedobór witaminy B6.
  3. Pęknięcia w kącikach ust – witamina B6. Najłatwiej pozbyć się tej przypadłości, jedząc więcej drobiu, tuńczyka, łososia, jajek, ostryg, suszonych pomidorów oraz roślin strączkowych.
  4. Łuszcząca się skóra i wypadanie włosów – najprawdopodobniej jest to spowodowane brakiem w organizmie witaminy B7 (znanej jako "biotyna"). Aby uzupełnić niedobory witaminy B7 w organizmie, najlepiej jeść dużo gotowanych jajek, łososia, awokado, grzybów, kalafiorów, soi, orzechów laskowych, malin i bananów.
  5. Wzmożona potliwość skóry – niedobór witaminy D, który możemy zniwelować poprzez „ekspozycję” na słońce, bądź – tak jak w przypadku innych witamin – poprzez suplementację.
  6. Zmęczenie – gonitwa za pracą i innymi obowiązkami, mała ilość odpoczynku to nie jedyne powody dla występowania zmęczenia. Może to być również spowodowane niedoborem witaminy B5, którą możemy znaleźć m. in. w brokułach, ziemniakach, jajkach, kurczaku, czy też wątróbce.
  7. Depresja – może wskazywać na niedobór witaminy B2.
  8. Problemy z pamięcią – witamina C, której bogatym źródłem są czarne porzeczki oraz czerwona papryka i natka pietruszki.
  9. Drżenie rąk – witamina B1, którą znajdziemy w orzechach brazylijskich, ziemniakach.
  10. Brak apetytu – niedobór witamin z grupy B.

Nie powinniśmy bagatelizować żadnego z objawów, gdyż nasze zdrowie jest bezcenne. Nie znaczy to jednak, że od razu musimy suplementować wszystkie witaminy. Do tego jednak potrzebna jest odpowiednia diagnostyka i dobranie odpowiedniej diety oraz suplementacji.

Michał Lebiest

Trener personalny

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

NOW Foods Adam Tablets - 120 tabl.

109,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition LIFE PAK - 180g

39,99 PLN
Zobacz produkt

Trec 100% Vitamins & Minerals - 60 kaps.

24,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak