11% ZNIŻKI NA WSZYSTKO*  KOD: PPL11

FAQ - witaminy i minerały

W dzisiejszym świecie pełnym przetworzonej żywności, codziennego stresu, niedostatecznej ilości ruchu, zanieczyszczenia środowiska, używek i wielu innych aspektów życia codziennego, zapominamy o prawidłowym odżywianiu, nie mówiąc już o dostarczaniu odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Czas to zmienić!

Witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego tak ważne jest, aby je dostarczać w diecie, a także poprzez suplementy diety. Pełnią one szereg funkcji w organizmie człowieka, a ich niedobór może prowadzić do wielu negatywnych skutków. Jednak powstaje wiele pytań dotyczących zagadnienia jakim są witaminy i minerały, stąd też przygotowałem dla Was najbardziej nurtujące pytania oraz odpowiedzi!

1. Czy muszę przyjmować suplementy diety zawierające witaminy i minerały?

TAK! Jak wskazywałem na wstępie – w dzisiejszym świecie przepełnionym przetworzoną żywnością, a także z uwagi na m. in. zanieczyszczenie powietrza, stres – powinniśmy dostarczać witaminy i minerały w formie suplementów diety, nawet w przypadku braku jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Jeśli jesteś sportowcem, Twoja aktywność w ciągu dnia jest wysoka – tym bardziej będziesz potrzebował dostarczać większej ilości witamin i minerałów, stąd uzupełnianie tych mikroelementów w postaci suplementów będzie potrzebne!

2. Czy należy obawiać się dostarczania witamin i minerałów w formie suplementów diety?

NIE! Pamiętajmy o tym, że każdy suplement diety podchodzi pod rygorystyczne kontrole i nie powinniśmy się ich obawiać, oczywiście z tym zastrzeżeniem, że prawidłowo je suplementujemy!

POLECAMY:

6PAK Nutrition LIFE PAK - 180g
39,99 PLN
Zobacz Produkt
Olimp Vita-Min Multiple Sport - 60 kaps.
38,99 PLN
Zobacz Produkt
BioTech Vitabolic - 30 tabl.
26,99 PLN
Zobacz Produkt

3. Czy możemy przedawkować witaminy i minerały?

TAK! Odpowiadając na to pytanie zacznijmy od informacji, że rozróżniamy 2 typy witamin: rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K). Jeżeli mówimy o witaminach rozpuszczalnych w wodzie – tutaj jest ciężko je przedawkować, gdyż nadmiar witamin wydalany jest wraz z moczem, choć pewne symptomy przedawkowania mogą występować. Inaczej sytuacja ma się w przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – tutaj nadmiar witamin może przynosić negatywne skutki dla funkcjonowania organizmu, tak więc jest bardzo ważne, aby dostarczać odpowiednią ilość witamin i minerałów, które również można przedawkować!

4. Czy muszę wykonywać badania przed rozpoczęciem suplementacji?

TAK! Badania ogólne krwi i moczu to główna, obok wywiadu żywieniowego, metoda określenia ewentualnych niedoborów, lub nadmiaru witamin i minerałów w organizmie człowieka. Wiele osób rozpoczynając suplementację – i nie mówię tutaj tylko o witaminach i minerałach – zapomina o wykonaniu badań celując dawki oraz suplementy "w ciemno" – jest to błąd, dlatego gdy rozpoczynamy suplementację, a nawet dobór odpowiedniej diety – potrzebne będą ogólne badania krwi i moczu!

5. Czy pora dnia i sposób przyjmowania suplementów ma znaczenie?

TAK! Weźmy choćby pod uwagę witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – jak sama nazwa wskazuje – należy je przyjmować w obecności tłuszczu, tak aby czerpać z nich korzyści!

POLECAMY:

Sport Definition VITA-MIN Caps - 60 kaps.
29,99 PLN
Zobacz Produkt
UNS Vit a Min - 90 kaps.
29,99 PLN
Zobacz Produkt
Universal Animal PAK - 44 sasz.
239,99 PLN
Zobacz Produkt

6. Czy sam dla siebie mogę dobierać odpowiednie witaminy i minerały oraz ich ilość?

NIE! Dobierając suplementację powinniśmy zaczerpnąć wiedzy osób, które się na tym znają – dietetyków, trenerów personalnych oraz lekarzy.

7. Czy mogę cały czas suplementować witaminy i minerały?!

TAK! Jedyne zastrzeżenie jest takie aby dobierać ilość oraz rodzaj przyjmowanych witamin i minerałów indywidualnie do swojej osoby w oparciu o wyniki badań, a także takich zmiennych jak m.in. wiek, płeć, aktywność, szerokość geograficzna.


Podsumowując zagadnienie, jakim są witaminy i minerały, oraz ich ewentualna suplementacja – należy wskazać, że wszystko co robimy – powinniśmy robić z rozwagą i przede wszystkim dobierać indywidualnie pod swoją osobę! Dzisiejszy świat nakłada na nas wzmożoną pracę, czy to na polu zawodowym, czy prywatnym, stąd też próby pokrycia potrzeb odżywczych naszego organizmu za pomocą samej diety jest niemalże niemożliwe. Zatem suplementacja witamin i minerałów jest potrzebna!

Michał Lebiest

Trener personalny

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Activlab Vitality Complex - 60 kaps.

19,99 PLN
Zobacz produkt

Trec Multipack Sport Day/Night Formula - 60 kaps.

34,99 PLN
Zobacz produkt

Olimp Vita-Min Multiple Lady - 60 tabl.

54,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak