SPRÓBUJ RABATU 11%  KOD: 11LUTY
Suplementacja

07-05-2018

Jak działają przeciwutleniacze i kiedy je stosować?

Przeciwutleniacze (antyoksydanty) są środkiem, który ma zapobiegać procesom utleniania i niszczenia komórek w organizmie. Gdy dochodzi do stresu oksydacyjnego, powstają destrukcyjne wolne rodniki. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być przewlekłe choroby, intensywne treningi fizyczne i długotrwały stres.

Wolne rodniki są cząsteczkami nieposiadającymi własnego elektronu i chociaż niewielka ich ilość przynosi pozytywne efekty dla organizmu, to nadmiar może powodować wiele konsekwencji.

W walce z rakiem i nie tylko

Skoro antyoksydanty (przeciwutleniacze), biorą udział w walce o zdrowe komórki organizmu przed zniszczeniem, są niezbędnym elementem diety antyrakowej. Posiadają one również m.in. pozytywne działanie w czasie walki z:

 • chorobami układu krążenia,
 • cukrzycą,
 • procesem starzenia,
 • miażdżycą,
 • chorobami cywilizacyjnymi
 • zwyrodnieniem plamki żółtej,
 • częstymi udarami,
 • chorobami serca.

Ich obecność jest niezwykle istotna, gdyż uzupełniają dietę, wspomagającą pracę organizmu w czasie obrony przed bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi i uszkodzeniami DNA.

Gdzie można znaleźć antyoksydanty?

Zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały, powinna dostarczać wystarczającą ilość antyoksydantów w postaci witaminy C, E, A, cynku, selenu, manganu, żelaza i substancji nieodżywczych (karotenoidy i flawonoidy).

POLECAMY:

Olimp Gold Vita-Min anti-OX Super Sport - 60 kaps.
69,99 PLN
Zobacz Produkt
6PAK Nutrition LIFE PAK - 180g
39,99 PLN
Zobacz Produkt
Sport Definition Immune Definition - 250g
39,99 PLN
Zobacz Produkt

Ostatnia grupa karotenoidów i flawonoidów dzieli się również na poszczególne substancje, które znajdują się w warzywach i owocach. Należą do nich m.in.:

 • likopen (gotowane lub duszone pomidory),
 • betanina (buraki),
 • antocyjany (aronia, wiśnia, czarna porzeczka),
 • kwas elagowy (truskawki i sok z ciemnych winogron lub wino),
 • kwas chlorogenowy (jabłka, śliwki, brzoskwinie),
 • beta-karoten (marchew).

Ciekawostką, która może zaciekawić wiele osób dbających o zdrowie jest fakt, że więcej flawonoidów znajduje się w czerwonym winie, niż soku – lepiej jest skonsumować jeden kieliszek czerwonego wina dobrej jakości, niż wypić szklankę wyciśniętego soku winogronowego. Oczywiście patrząc pod kątem zawartości flawonoidów.

Problem poza sezonem!

Zima nie tylko nie rozpieszcza nas pod względem możliwości ruchowych, ale również utrudnia utrzymanie odpowiedniej diety. Przeciwutleniacze znajdziemy w mrożonkach, jednak mogą one występować w nieco mniejszej ilości – cena takich produktów, również nie należy do przystępnych.

Pomocne mogą być suplementy, które dostarczają kompleksu witamin, minerałów i substancji nieodżywczych, hamujących proces powstawania wolnych rodników. Dzięki nim dużo łatwiej jest prowadzić zdrowy tryb życia poza sezonem letnim, gdy z dostępnością warzyw i owoców nie ma większych problemów. W czasie trwania zimy i minusowych temperatur, warto pozwolić sobie na większą ilość tłuszczów.

Uwaga! Suplementy zawierające antyoksydanty, nie powinny stanowić podstawy diety. Służą jedynie do uzupełnienia niedoborów i poprawy kondycji organizmu. Należy również stosować się do zaleceń producentów, ponieważ nadwyżka przeciwutleniaczy w organizmie może być groźna dla zdrowia. Na początku XXI wieku udowodniono zwiększony procent chorób krążenia, przy dużej nadwyżce witamin A i E w organizmie!

Maksymilian Kieroński

Pasjonat suplementacji i zdrowego trybu życia

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Hi Tec Vitamin A-Z Antioxidant - 60 tabl.

11,99 PLN
Zobacz produkt

BioTech HMB 3000 - 200g

84,99 PLN
Zobacz produkt

Activlab I'm Fit Wysokobiałkowa Latte - 30 g

2,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak