SPRÓBUJ RABATU 11%  KOD: 11LUTY

Mistrzowie kuchni – jakie produkty warto wykorzystywać?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • jakie tłuszcze wybierać do smażenia,
  • czym wypełnić pulę węglowodanów złożonych,
  • co wykorzystywać do słodzenia,
  • z jakich mąk robić wypieki,
  • jak przyprawiać potrawy.

Każda moda ma swój czas i kiedyś przeminie. Raz po raz w mediach pojawia się szokująca informacja obalająca zasadność stosowania jakiegoś powszechnie spożywanego produktu, po czym dowiadujemy się, że miejsce ma niejakie "boom" na nową perełkę dietetyczną.

Jak nie zagubić się w gąszczu przeróżnych informacji? Najlepiej byłoby wyjść z roli łowcy sensacji, oprzeć się na solidnych podstawach i z chłodną głową wykorzystywać rzetelne źródła wiedzy dietetycznej. Co prawda, nieustanny rozwój nauki z zakresu żywności i żywienia wiąże się z systematycznym ukazywaniem się coraz to nowszych badań naukowych potwierdzających różne tezy, nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z tego, co wiele lat nam służyło, bo nagle rzekomo straciło całą swoją wartość. Teoria to jedno, jest jeszcze praktyka.

Dokonajmy selekcji produktów, które są najczęściej wykorzystywane do przygotowywania codziennych posiłków, ze wskazaniem najbardziej optymalnych rozwiązań dla zachowania równowagi w sposobie odżywianiu.

1. Zadbaj o wartościowe źródła tłuszczów

Kiedy mowa o olejach stosowanych na zimno warto postawić na oliwę z oliwek, która jest powszechnie wykorzystywana w diecie śródziemnomorskiej, ponieważ stanowi cenne źródło kwasów z rodziny omega-9 – składa się z nich w około 72%.
Jeśli decydujemy się na smażenie najlepszym wyborem będzie olej kokosowy, masło ghee/klarowane, smalec gęsi lub wieprzowy dobrej jakości. Tłuszcze te ze względu na wysoki punkt dymienia są stabilne podczas podgrzewania, co ogranicza powstawanie toksycznych substancji.

2. Wybieraj najlepsze źródła węglowodanów złożonych

Powiedzmy sobie szczerze, mimo wielu opinii, gluten nie jest naszym przyjacielem. Oczywiście to czy eliminujesz go z diety, w pewnym stopniu ograniczasz lub całkowicie nie przejmujesz się jego obecnością w jadłospisie zależy od Ciebie. Masz wolną rękę.
Rozsądnie byłoby jednak podziękować temu składnikowi antyodżywczemu i wybrać kaszę gryczaną, jaglaną, ryż, ziemniaki. Jeżeli chcesz urozmaicić jadłospis, wypróbuj quinoę, amarantus oraz bataty.

wysokoodżywcze źródła węglowodanów:

LiteFOOD Kasza Jaglana - 1000g
12,19 PLN
Zobacz Produkt
Intenson BIO Kasza Gryczana Palona - 350g
4,75 PLN
Zobacz Produkt
LiteFOOD Komosa Ryżowa - 500g
10,47 PLN
Zobacz Produkt

3. Umiejętnie nadawaj słodkość swoim posiłkom

Skorzystanie z dobroci różnych rodzajów miodu jest jak najbardziej wskazane. Oczywiście w rozsądnych ilościach. Erytrytol i ksylitol to cukry alkoholowe nie powodujące skoków insuliny. Do dyspozycji mamy również stewię oraz cukier kokosowy.

4. Wykorzystuj alternatywne mąki do wypieków

Mówisz, że nie da się niczego upiec bez mąk zasobnych w gluten? A co jeśli to oznaka, że ograniczasz swoją wyobraźnię? Tak naprawdę umiejętne zestawienie różnych rodzajów mąk, chociażby gryczanej, jaglanej, kokosowej, ryżowej czy z tapioki daje ogromne pole popisu na stworzenie słodyczy, którymi poszczyciłby się niejeden solidny cukiernik.

5. Doprawiaj posiłki z głową

Czym uczynić ostatni szlif naszego kulinarnego dzieła i wydobyć odpowiedni smak i aromat? Oczywiście wiele osób nie może obyć się bez soli, pójdźmy w stronę rodzimej kłodawskiej lub himalajskiej. Dorzućmy do tego kurkumę, imbir, cynamon o działaniu przeciwzapalnym. Trochę pieprzu, a do tego bogactwo ziół – rozmaryn, tymianek, bazylia, oregano. Lista jest długa, ale zwróć uwagę, by nie kupować przypraw napakowanych dodatkami i solą, bo w końcu kupując przyprawę, chcesz zapłacić za naturalne składniki, a nie wszystko po za nimi, prawda?

Bartosz Sikorski

Dietetyk, specjalista ds. suplementacji. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, a w sposób szczególny lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

6PAK Nutrition Anticatabolic PAK - 500g

64,99 PLN
Zobacz produkt

GO ON Nutrition Whey - 750g

66,66 PLN
Zobacz produkt

Sport Definition That’s the Peanut Butter & Caramel [with Himalayan salt] - 500g

23,80 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak