11% ZNIŻKI NA WSZYSTKO*  KOD: PPL11
Trening

15-04-2019

Jak wrócić na rower po zimie - krótkie porady

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • jaką aktywność wdrożyć przygotowując się do powrotu na rower,
 • czym kierować się na początkowym etapie treningów,
 • na co zwrócić uwagę od strony techniczno-sprzętowej.

Słoneczna pogoda za oknem przypomina, że już czas otrząsnąć się z zimowego letargu, przetrzeć rower z kurzu i ruszać w trasę! Ale jak – tak bez żadnego przygotowania? Oczywiście, że nie, bo każdy szanujący się kolarz zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dopięcie na ostatni guzik spraw technicznych, nie pomijając nawet najbardziej błahych szczegółów. Nie można także zapomnieć, że nasze ciało potrzebuje zastosowania stopniowego przejścia pomiędzy okresem nic nierobienia a przeskokiem na wyższe obroty.

W jaki sposób rozpocząć sezon, by nie nabawić się kontuzji, oraz uniknąć problemów technicznych ze sprzętem?

 1. Wrzuć swój rower na warsztat! Sprawdź, czy nie trzeba dokonać kilku korekt – zrób solidny przegląd. Może to banalne, ale rozpoczynając od takich czynności jak sprawdzenie sprawności działania hamulców, poprzez stan przerzutek i opon, na oświetleniu i odblaskach kończąc, zwiększasz swoje bezpieczeństwo i komfort jazdy.
 2. Postaw sobie jasne cele. Czy ten sezon będzie obfitował w wyzwania w postaci lokalnych wyścigów? Planujesz podróż w góry, nad morze, objechać cały kraj? A może po prostu chcesz od czasu do czasu wyjechać poza miasto?
 3. Zrób sobie na chwilę rozłąkę z technologią. Pierwsze kilometry zrobione po dłuższej przerwie raczej nie będą kręcone na maksymalnych obrotach. Daj sobie czas i nie stresuj się niepotrzebnie. Zostaw w domu swoje urządzenie do pomiaru tempa jazdy, by mieć chwilę na spokojne dojście do optymalnej formy. Daj sobie kilka luźniejszych przejazdów.

  Izotoniki specjalnie na rower, sprawdź je::

  USN Purefit Enduro Light - 500g
  20,90 PLN
  Zobacz Produkt
  Nutrend IsodrinX - 420g
  29,99 PLN
  Zobacz Produkt
  MEX Iso-Ton - 630g
  39,99 PLN
  Zobacz Produkt
 4. Niech tętno będzie Ci wyznacznikiem. Wystartuj od tętna w przedziale 60-70% Twojego pułapu maksymalnego. Tętno maksymalne policz z prostego wzoru: [220 - Twój wiek], a następnie wyznacz swój pułap początkowy.
 5. Nie przesadzaj z ilością i długością treningów. Pierwsze 2-3 tygodnie przejażdżki powinny trwać nie dłużej niż godzinę, zakładając przy tym około dwa lub trzy treningi w tygodniu.
 6. Zajrzyj do szafy i zweryfikuj czy nie trzeba wybrać się na zakupy, by uzupełnić niezbędne wyposażenie. Strój dostosowany do różnych warunków otoczenia, odblaski, bidon, kask, rękawiczki, może potrzebujesz czegoś jeszcze?
 7. Przeplataj pierwsze treningi na rowerze z budową siły mięśniowej poprzez przemyślany plan treningowy na siłowni z wykorzystaniem obciążenia, popracuj nad kadencją z wykorzystaniem roweru stacjonarnego, popracuj nad mięśniami stabilizującymi sylwetkę (tzw. "core"). Czemu by nie spróbować treningów crossfitowych, tabaty, interwałów oraz ćwiczeń plyometrycznych?

Bartosz Sikorski

Dietetyk, specjalista ds. suplementacji. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, a w sposób szczególny lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition That's The Whey - 2270g

199,99 PLN
Zobacz produkt

Nutrend Turbosnack - 25ml

6,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak