12% ZNIŻKI*  KOD: MIKO12

Metabolic damage - kiedy metabolizm schodzi na boczne tory

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • czym jest załamanie metaboliczne,
 • jakie są jego objawy,
 • gdzie szukać rozwiązania problemu.

Metabolic damage, czyli załamanie metaboliczne, to pojęcie bardzo zagadkowe i dosyć trudne do jednoznacznego wytłumaczenia. Niewiele osób zdecyduje się na pełny precyzji opis tego stanu rzeczy, pomimo że coraz częściej się o nim wspomina. Określane jako zaburzenie w obrębie trzech układów: nerwowego, endokrynologicznego oraz immunologicznego mogące dotyczyć osób, które bardzo ciężko trenują, dokładają wszelkich możliwych starań, by osiągnąć sylwetkę na wzór Adonisa, ale marzenia te muszą odłożyć na później.

Czym się objawia załamanie metaboliczne?

 • zdecydowane spowolnienie postępów w redukcji tkanki tłuszczowej, całkowite zahamowanie redukcji, a nawet odbicie wagi;
 • wahania poziomu odczuwanej energii na przestrzeni dnia;
 • problemy z wysypianiem i satysfakcjonującą regeneracją;
 • retencja zwiększonej ilości wody;
 • zwiększone łaknienie i częstsze zachcianki na różne produkty;
 • występowanie zaparć i wzdęć;
 • przewlekłe uczucie zmęczenia;
 • znaczące wahania nastroju;
 • pojawienie się nietolerancji pokarmowych;
 • obniżenie libido;
 • brak motywacji do działania;
 • problemy z koncentracją;
 • suchość skóry;
 • brak lub nieregularność miesiączki;
 • nadwrażliwość na światło.

Suplementacja na lepszy sen:

Sport Definition SLEEP AID - 120 tabl.
49,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Sleep-ER Nocna Formuła Regeneracyjna - 225g
69,99 PLN
Zobacz Produkt
BioTech Sleep - 60 kaps.
54,99 PLN
Zobacz Produkt

Jakie jest rozwiązanie problemu?

 1. Zaczynamy od szeroko pojętego stylu życia. Skupiamy się na należytej regeneracji. Co to dla nas oznacza w praktyce? Zadbanie o regulację rytmu dobowego, odpowiednią jakość i długość snu, wrzucenie na niższy bieg i pozwolenie sobie na odpoczynek, który w dzisiejszych czasach jest dla wielu osób pojęciem totalnie abstrakcyjnym.
 2. Przechodzimy do odżywiania. Zwracamy tu szczególną uwagę na przywrócenie należytego funkcjonowania przewodu pokarmowego, a więc uszczelniamy barierę jelitową, przywracamy równowagę mikroflory w jelitach, dokwaszamy żołądek, wyrównujemy niedobory pokarmowe oraz eliminujemy produkty, na które mamy nietolerancję.
 3. Wprowadzamy reverse diet, czyli dietę odwróconą, która zakłada stopniowy powrót do adekwatnego dla danej osoby pułapu kalorycznego.
 4. Przeskakujemy na zagadnienia związane z aktywnością fizyczną. W zależności od możliwości organizmu decydujemy się na trening interwałowy, siłowy z ograniczeniem ilości jednostek treningowych czasu ich trwania oraz ciężaru, lub po prostu decydujemy się na spacery, pracę nad mięśniami "core" lub ćwiczenia mobilizacyjne.
 5. Słusznym rozwiązaniem może być zredukowanie ilości stosowanych stymulantów, pobudzających część współczulną układu nerwowego, która wyzwala nadmierną reakcję walki lub ucieczki, w celu odzyskania równowagi względem części przywspółczulnej. Alternatywą będzie skorzystanie z dobrodziejstwa adaptogenów o właściwościach wyciszających i regulujących odpowiedź stresową – Rhodiola Rosea czy Ashwagandha.

Bartosz Sikorski

Dietetyk, specjalista ds. suplementacji. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, a w sposób szczególny lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g Białko

69,99 PLN
Zobacz produkt

Trec Ashwagandha MAX - 60 kaps.

44,99 PLN
Zobacz produkt

Firesnake Nutrafine Rhodiola Rosea - 100 kaps.

78,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Gratisy do każdego zamówienia Gratisy do każdego zamówienia
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak