-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

BODYPAK EDUKUJE: Miedź i jej funkcje w organizmie

Miedź? Może ciężko to brzmi, ale człowiek potrzebuje tego pierwiastka do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chcecie dowiedzieć się jakie pełni funkcje? Sprawdźcie nasz artykuł
BODYPAK EDUKUJE: Miedź i jej funkcje w organizmie
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Miedź? Może ciężko to brzmi, ale człowiek potrzebuje tego pierwiastka do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chcecie dowiedzieć się jakie pełni funkcje? Sprawdźcie nasz artykuł

Czym jest miedzi i do czego jest nam potrzebna?

Miedź jest metalem niekoniecznie bardzo powszechnym, jednak niezbędnym do utrzymania homeostazy organizmu. Jej podstawową rolą jest uczestnictwo w przebiegu procesów przemian tlenowych oraz powstawania neuroprzekaźników – jest składową znacznej ilości enzymów. To jednak nie wszystko – bez miedzi nie powstała by SOD, czyli dysmutaza ponadtlenkowa – jeden z podstawowych enzymów tworzących enzymatyczny układ przeciwutleniający organizmu – systemu odpowiedzialnego m.in. za neutralizację wolnych rodników. Do innych, niemniej istotnych procesów w których miedź jest niezbędna, należy wytwarzanie kolagenu i elastyny, czy melaniny, stanowiącej barwnik włosów i skóry. Układ nerwowy to kolejny element organizmu, który nie byłby w stanie funkcjonować prawidłowo przy niedostatku tego istotnego pierwiastka. Dotychczasowe badania naukowe pozwoliły udokumentować, że miedź moduluje reakcję zapalną,kumulując się w miejscu zapalenia i wpływa na proces powstawania i funkcji interleukiny 2 (IL-2). Jest także zmiataczem wolnych rodników (bezpośrednio), wpływa na powstawanie komórek T i przeciwciał. Dyskutuje się także jej rolę we wrodzonej odpowiedzi immunologicznej ustroju, szczególnie w przypadku narażenia na bakterie.
Źródłem miedzi w pożywieniu są zarówno produkty roślinne, jak i zwierzęce. Wśród pierwszej grupy znajdziemy orzechy, nasiona słonecznika, płatki owsiane czy kakao. W diecie Polaków spora część spożywanej miedzy pochodzi natomiast ze zbóż i ziemniaków. Wśród produktów odzwierzęcych miedź występuje najobficiej w podrobach, szczególnie wątrobie.
Zapotrzebowanie na miedź wynosi u osób dorosłych 0,9 mg, zarówno dla mężczyzn, jak kobiet. W okresie ciąży zapotrzebowanie wzrasta do 1 mg, podczas laktacji natomiast do 1,3 mg dziennie.

Przypisy: 

  1. Jarosz M. (red.): Normy żywienia dla populacji Polski. Warszawa, IŻŻ, 2017.
  2. Alpert P. The role of vitamins and minerals on the immune system. Home Health Care Mana

Magister dietetyki.

Zostaw opinię