SPRÓBUJ RABATU 11%  KOD: 11LUTY

BODYPAK EDUKUJE: Miedź i jej funkcje w organizmie

Miedź? Może ciężko to brzmi, ale człowiek potrzebuje tego pierwiastka do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chcecie dowiedzieć się jakie pełni funkcje? Sprawdźcie nasz artykuł

Czym jest miedzi i do czego jest nam potrzebna?

Miedź jest metalem niekoniecznie bardzo powszechnym, jednak niezbędnym do utrzymania homeostazy organizmu. Jej podstawową rolą jest uczestnictwo w przebiegu procesów przemian tlenowych oraz powstawania neuroprzekaźników – jest składową znacznej ilości enzymów. To jednak nie wszystko – bez miedzi nie powstała by SOD, czyli dysmutaza ponadtlenkowa – jeden z podstawowych enzymów tworzących enzymatyczny układ przeciwutleniający organizmu – systemu odpowiedzialnego m.in. za neutralizację wolnych rodników. Do innych, niemniej istotnych procesów w których miedź jest niezbędna, należy wytwarzanie kolagenu i elastyny, czy melaniny, stanowiącej barwnik włosów i skóry. Układ nerwowy to kolejny element organizmu, który nie byłby w stanie funkcjonować prawidłowo przy niedostatku tego istotnego pierwiastka. Dotychczasowe badania naukowe pozwoliły udokumentować, że miedź moduluje reakcję zapalną,kumulując się w miejscu zapalenia i wpływa na proces powstawania i funkcji interleukiny 2 (IL-2). Jest także zmiataczem wolnych rodników (bezpośrednio), wpływa na powstawanie komórek T i przeciwciał. Dyskutuje się także jej rolę we wrodzonej odpowiedzi immunologicznej ustroju, szczególnie w przypadku narażenia na bakterie.
Źródłem miedzi w pożywieniu są zarówno produkty roślinne, jak i zwierzęce. Wśród pierwszej grupy znajdziemy orzechy, nasiona słonecznika, płatki owsiane czy kakao. W diecie Polaków spora część spożywanej miedzy pochodzi natomiast ze zbóż i ziemniaków. Wśród produktów odzwierzęcych miedź występuje najobficiej w podrobach, szczególnie wątrobie.
Zapotrzebowanie na miedź wynosi u osób dorosłych 0,9 mg, zarówno dla mężczyzn, jak kobiet. W okresie ciąży zapotrzebowanie wzrasta do 1 mg, podczas laktacji natomiast do 1,3 mg dziennie.

Przypisy: 

  1. Jarosz M. (red.): Normy żywienia dla populacji Polski. Warszawa, IŻŻ, 2017.
  2. Alpert P. The role of vitamins and minerals on the immune system. Home Health Care Mana

Paweł Szewczyk

Magister Dietetyki

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Olimp Vita-Min Multiple Sport - 60 kaps.

38,99 PLN
Zobacz produkt

Trec Multipack Sport Day/Night Formula - 60 kaps.

34,99 PLN
Zobacz produkt

Solgar Chelated Copper Chelat Miedzi - 100 tabl.

34,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak