ZGARNIJ 50zł ZNIŻKI* W PREZENCIE  KOD: GIFT50
Wygląda na to, że znajdujesz się na terenie Polski. Jeśli chcesz abyśmy wsyłali Ci towar do innego kraju ustaw go aby obliczyć odpowiednio wszystkie ceny i koszty.
Kraj dostawy
Super zniżka -12% na zakupy powyżej 150 zł. Sprawdź

Ranking suplementów dla kobiet

Misz masz w świecie suplementów polega nie tyle co na niewiedzy konsumentów czy przewagi mediów nad zdrowym rozsądkiem – jak samą specyfiką działania danego preparatu. Jak coś jest od wszystkiego, jest tak naprawdę do niczego.
Ranking suplementów dla kobiet
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Czego dowiesz się w tym artykule?

 

  • Suplementy? Kiedy warto zacząć je stosować

  • Kobiety – organizm złożony;

  • Misz masz w świecie suplementów;

  • Aspekt prozdrowotny i top 5 suplementów dla kobiet.

Suplementy

Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia określa suplement diety jako:

środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego; Tym samym można nawiązać, iż zbilansowana dieta winna dostarczać Nam wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych i tym samym nie wymaga ona dodatkowej suplementacja.  Inna sytuacja jest w momencie, kiedy dieta jest dość uboga w powyższe, np. będąc na deficycie, kiedy mamy do czynienia z dietą sportowców przygotowujących się do zawodów (ostatnie tygodnie okresu przygotowawczego), a nawet kiedy intensywnie trenujemy, prowadzimy dość aktywny tryb życia lub po prostu z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie idealnie „dopiąć” diety. Kładąc ogromny nacisk na jakość jedzenia, w dzisiejszych czasach bardzo łatwo o niedobory – na co często nie mamy relatywnie wpływu. Suplementacja nie zastąpi Nam zbilansowanego jadłospisu ale na pewno wzmocni organizm czy pozwoli uzupełnić czasowe niedobory. Niektóre suplementy warto przyjmować nieprzerwanie, o czym dalej.

Kobiecy organizm…

Cechuje się bardzo zaawansowaną budową i dość Wysokiem stopniem złożoności – chociażby pod względem hormonów i samego faktu, iż jedną z najważniejszych biologicznie ról kobiety jest wydanie na świat potomstwa. W przypadku suplementów – wymagamy znacznie więcej uwagi i prawidłowego uzupełnienia niedoborów z samego faktu, iż procesy w naszym organizmie zachodzą zależnie – jeden od drugiego i wystarczy dosłownie „zepsuć” jedną rzecz – by cały mechanizm działania uległ rozsypce (szczególnie w kwestii hormonalnej i wahań hormonów ze względu chociażby na menstruacje).

Świat suplementów

Misz masz w świecie suplementów polega nie tyle co na niewiedzy konsumentów czy przewagi mediów nad zdrowym rozsądkiem – jak samą specyfiką działania danego preparatu. Jak coś jest od wszystkiego, jest tak naprawdę do niczego. Należy wówczas określić, w jakiej „dziedzinie” nasz organizm wykazuje niedobory, z czym ewentualnie sobie nie radzi, być może okresowo jesteśmy podatne na działanie stresu, przemęczenie. Po pierwsze – i najważniejsze – należy odpowiedzieć sobie na pytanie – czego aktualnie Nam brakuje, czego potrzebujemy – biorąc pod uwagę te niedobory, które nie wynikają z naszego niedbalstwa o to, co widnieje na talerzu oraz z faktu, że zamiast na bieżnie, zawędrowałyśmy do lodówki po kolejne pudełko lodów…

Tak więc suplementy możemy podzielić na wiele grup i podgrup. W zależności od ich przeznaczenia, spectrum działania itp. Możemy wyróżnić suplementy w celu podniesienia wytrzymałości, wzmacniające masę i siłę mięśni, ochronne czy prozdrowotne, odchudzające itp. Jako, iż rozpatrujemy tutaj kobiety trenujące siłowo, o zbilansowanej diecie i te, które aktualnie nie są w ciąży – skupimy się na typowym podziale elementów prozdrowotnych dla kobiet aktywnych fizycznie. Jest to moja obiektywna ocena (stwierdzę, że nawet i autopsja), dlatego być może numer na liście czy sam fakt umieszczenia tutaj danego suplementu – nie musi być obligatoryjny dla każdej z Nas.

Top 5 suplementów dla kobiet – ochrona zdrowia.

Witamina D

Wspominana nie raz i na pewno maglowana non stop przeze mnie w każdym artykule o suplementach. Trafiła ona na miejsce pierwsze, jako iż jest ona przyjmowana w większości przez cały rok (ze zmianami co do dawki) – jako iż Polska nie jest krajem na tyle nasłonecznionym, by suplementacja tej witaminy nie była konieczna. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D wynosi 800 – 1000 IU. W przypadku kobiet podaż z diety jest znacznie mniejsza. Głównym źródłem (poza promieniowaniem słonecznym), są tłuste ryby morskie, które dość rzadko goszczą w menu. Zaleca się suplementacja kobietom aktywnym fizycznie do 1000 IU na dobę, a jeżeli stwierdzono niedobory (badania) dawkę tę można zwiększyć kilkukrotnie.

Suplementy, które mogą Cię zainteresować:

6PAK Nutrition Effective Line D3 + K2 - 90 tabl.
6PAK Nutrition Effective Line D3 + K2 - 90 tabl.
2 Niezweryfikowane
1 porcja / 0,11 pln
19,99 pln
Trec Vit. D3 + K2 [MK-7] - 60 kaps.
Trec Vit. D3 + K2 [MK-7] - 60 kaps.
3 Niezweryfikowane
1 porcja / 0,67 pln
39,99 pln

Żelazo

Bardzo często pomijany suplement, szczególnie jeżeli mowa o płci pięknej. Zapotrzebowanie u kobiet w wieku rozrodczym wynosi 17-18 mg (dla porównania mężczyźni wymagają 10-12 mg na dobę). Zwiększone zapotrzebowanie u kobiet wynika z miesiączkowania – szczególnie istotne jest ich nasilenie, im krwawienia są bardziej obfite, tym zapotrzebowanie na główny składnik hemoglobiny - rośnie. Co do suplementów, poleca się skłaniać ku chylatom – gdyż cechują się największą dostępnością biologiczną – a co za tym idzie, optymalnym wchłanianiem.

Suplementy, które mogą Cię zainteresować:

Trec Multi Pack - 240 kaps.
Trec Multi Pack - 240 kaps.
5 Niezweryfikowane
1 porcja / 0,29 pln
69,99 pln

Omega 3

Kwasy tłuszczowe omega 3 zazwyczaj zaleca się każdemu jako jedną podstaw suplementacja, szczególnie w sporcie. Działanie omega 3 jest wszechstronne, m.in. działa przeciwzapalnie,

powoduje zwiększenie ilości hormonu nasilającego redukcję tkanki tłuszczowej. Co więcej, badania wykazały iż bardzo dobre efekty na zmniejszenie lepkości krwi – rola ochronna przy wysiłku siłowym – przyniosła suplementacja oksydantami, w tym m.in.1,8 g EPA i 1,2 g DHA przez 6 tygodni (Robin, 2002). Dla wyjaśnienia EPA i DHA to w skrócie składniki aktywne kwasu omega 3. Inne badania natomiast wykazały, iż 1200 mg EPA i DHA dziennie może przełożyć się na złagodzenie dolegliwości napięcia przedmiesiączkowego. W innej próbie dawka 2000mg przedłożyła się na zmniejszenie objawów depresyjnych czy niepokoju.

Suplementy, które mogą Cię zainteresować:

6PAK Nutrition Effective Line Omega 3 - 90 kaps.
6PAK Nutrition Effective Line Omega 3 - 90 kaps.
2 Niezweryfikowane
1 porcja / 0,49 pln
21,99 pln
Trec Vitality Super Omega-3 - 120 kaps.
Trec Vitality Super Omega-3 - 120 kaps.
10 Niezweryfikowane
1 porcja / 0,67 pln
39,99 pln

Probiotyki

Jelita są narządem dość często niedocenianym – a szczególnie jeżeli mowa o ich stanie ekosystemu. Dolegliwości jelitowe wpływają na dolegliwości odczuwane przez cały organizm. Zaniedbanie ekosystemu prowadzi do niestrawności, wzdęć, złego samopoczucia, pogorszenia zdrowia w postaci zapaleń, podatności na infekcje itp. Suplementację probiotykami zaleca się kilka razy w ciągu roku (np. 3 razy) przez okres miesiąca, maksymalnie do 6 tygodni. Innym przypadkiem jest antybiotykoterapia, która może „dyktować” dłuższe suplementowanie probiotyków. Co ważne, w świecie sportowców trenujących wytrzymałościowo 13 godzin tygodniowo (minimum) w 91% występują zaburzenia mikroflory jelitowej.

Suplementy, które mogą Cię zainteresować:

Lab One N°1 ProBiotic - 30 kaps.
Lab One N°1 ProBiotic - 30 kaps.
3 Niezweryfikowane
1 porcja / 4,67 pln
139,99 pln

Kwas foliowy - witamina B9

Bardzo często pomijany suplement, przez kobiety w wieku reprodukcyjnym, mogące zajść w ciąże. Mimo iż jego niedobry są rzadkie, niewiedza nt. jego suplementacji wynikająca z potrzeb nie tyle co kobiety – jak poczętego dziecka – może nieść opłakane skutki. Mimo, iż mowa o poczętym dziecku– warto jest wprowadzić go rutynowo jako suplementację stałą, zanim kobita osiągnie stan błogosławiony (co często wynika z coraz częstych ciąż „nieplanowanych”). Kobiety w okresie rozrodczym profilaktycznie powinny spożywać około 250 mikrogramów na dobę, a na około 3 m-ce przed planową ciążą zaleca się zwiększenie ww. dawki.

Suplementy, które mogą Cię zainteresować:

BioTech B-Complex - 60 kaps.
BioTech B-Complex - 60 kaps.
5 Niezweryfikowane
1 porcja / 1,50 pln
44,99 pln
Trec Vit. B Complex - 60 kaps.
Trec Vit. B Complex - 60 kaps.
1 Niezweryfikowane
1 porcja / 0,33 pln
19,99 pln

Literatura:

  1. B. Frączek; J. Krzywański, H. Krysztofiak; Dietetyka sportowa PZWL, Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019
  2.  F. Delavier; M.Gundill; Suplementy żywnościowe dla sportowców; Wydawnictwo Aha, Łodź 2019
  3.  A. Bean; Żywienie w sporcie – kompletny przewodnik; Wydawnictwo Zysk i S-ka; Wydanie II
  4. Dr M. Moyad; J.Lee; Przewodnik po świecie suplementów; Wydawnictwo Galaktyka; Łodź 2016

PROMOTORKA BODYPAK. Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyszki. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Jest czynnym zawodnikiem PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego - w 2019 ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Co więcej, stały bywalec siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Od 10 lat - bydgoszczanka. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część życia) czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

Zostaw opinię