-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Trening w domu - jak zacząć?

W związku z obecną sytuacją na świecie i zamkniętymi siłowniami – jesteśmy zmuszeni do treningów w domowym zaciszu. Jeśli nie mamy „piwnicznej siłowni” – nie oznacza to, że nie możemy niczego w domu nie robić! Wręcz przeciwnie - powinniśmy szukać takich rozwiązań, które pozwolą nam na przetrwanie okresu w jakim obecnie się znajdujemy.
Trening w domu - jak zacząć?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści
 • Z niniejszego artykułu dowiesz się
 • Z niniejszego artykułu dowiesz się:

  • Gumy oporowe – lek na całe zło?
  • Jakie gumy oporowe będą dla mnie odpowiednie?
  • Przykładowy trening obwodowy z użyciem gum.

  W związku z obecną sytuacją na świecie i zamkniętymi siłowniami – jesteśmy zmuszeni do treningów w domowym zaciszu. Jeśli nie mamy „piwnicznej siłowni” – nie oznacza to, że nie możemy niczego w domu nie robić! Wręcz przeciwnie - powinniśmy szukać takich rozwiązań, które pozwolą nam na przetrwanie okresu w jakim obecnie się znajdujemy.

  Gumy oporowe – lek na całe zło?

  Gumy oporowe idealnie sprawdzają się w warunkach jakie mamy w tej chwili do czynienia, czyli brakiem możliwości trenowania na siłowniach! Do treningu będziemy potrzebować gumy oporowe, matę do ćwiczeń (może być oczywiście zwykły ręcznik, gdy nie mamy maty w domu) oraz odrobinę miejsca. Oczywiście - trening na gumach oporowych - nie zastąpi nam w pełni treningu jaki moglibyśmy wykonać na siłowni, ale na pewno pozwoli nam na utrzymanie naszej formy fizycznej w ryzach! Trening na gumach oporowych to także doskonała okazja na ćwiczenia dla osób, które na co dzień nie mają możliwości skorzystania z siłowni z uwagi na brak czasu, bądź możliwości na wyjście z domu – wtedy taki trening w domowych warunkach będzie idealnym wyborem.

  Jakie gumy oporowe będą dla mnie odpowiednie?

  W zależności od szerokości gum w przypadku Power band – im szersza guma – tym większy opór, zaś w przypadku Miniband – będzie to uzależnione od koloru jak i grubości gum (czarne gumy przeważnie są najcięższe). Dobieramy zatem gumy w taki sposób abyśmy mogli swobodnie wykonać każde ćwiczenie, z zachowaniem odpowiedniej techniki!

  Parametry gum (Powerband):

  – 22 mm – opór 10–15 kg;
  – 32 mm – opór 15–25 kg;
  – 44 mm – opór 25–35 kg;
  – 64 mm – opór 35–45 kg;
  – 83 mm – opór 45–55 kg.

  Przykładowy trening obwodowy z użyciem gum oporowych

  Zanim przejdziemy do treningu, nie możemy zapominać o odpowiedniej rozgrzewce, która powinna trwać 5-10 minut! Wykonujemy klasyczne krążenia ramion, tułowia, bioder, podskoki w miejscu, bieg bokserski, itp. Po zakończonej rozgrzewce możemy przejść do właściwych ćwiczeń!

  1. Przysiady z gumą


  Jeden koniec gumy dajemy pod stopy, drugi zaplatamy za głową. Gdy już stabilnie ustawimy gumę, wykonujemy przysiad, wykonując wdech przy zejściu do dołu oraz wydech przy wyjściu w górę.

  2. Wiosłowanie w opadzie tułowia

  Podobnie jak w przypadku przysiadów z gumą – gumę ustawiamy pod stopami, które ustawiamy na szerokość bioder. Następnie wykonujemy skłon – pamiętając o tym aby trzymać w odpowiedniej pozycji kręgosłup! Z tej pozycji wykonujemy przyciągnięcie ramion do tułowia, mocno skupiając się na pracy łopatek, a także na tym aby ramiona prowadzić wzdłuż tułowia.

  3. Wyciskanie leżąc z użyciem gumy oporowej

  Kładziemy się na macie, trzymając wąsko zaplecioną wokół pleców. Dłońmi trzymamy końce gumy, łokcie w początkowej fazie powinny być zgięte i leżeć na podłodze. Następnie wykonujemy ruch wyciśnięcia (nie do pełnego przeprostu w stawie łokciowym), trzymając barki przyklejone do podłoża.


  4. Unoszenie ramion wzdłuż tułowia

  Trzymając gumę pod stopami wykonujemy ruch ramion w górę wzdłuż tułowia. Nadgarstki trzymamy cały czas wyprostowane, pamiętając o tym aby łokcie znajdowały się wyżej niż linia przedramion.

  5. Uginanie ramion stojąc

  Stoimy w pozycji wyprostowanej, ramiona ustawiamy wzdłuż tułowia, w dłoniach trzymamy 2 końce gumy, ustawionej pod stopami. Następnie wykonujemy zgięcie w stawie łokciowym – dłonie ustawiamy w pozycji „młotkowej”, choć można to ćwiczenie zmodyfikować poprzez ustawienie dłoni „podchwytem” lub „nachwytem”.

  6. Wyprosty ramion w opadzie tułowia

  Gumę oporową ustawiamy pod stopami, pochylamy się maksymalnie do przodu, uginamy lekko kolana, zaś ramiona trzymamy w linii tułowia. Trzymając gumę w dłoniach wykonujemy wyprost. Wszystkie ćwiczenia wykonujemy w 4 seriach po 10-12 powtórzeń.

  Zobacz także : Trening w domu Wioli Radzanowskiej - POŚLADKI 

  Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

  Zostaw opinię