12% ZNIŻKI OD 150ZŁ  KOD: SALE12
Suplementacja

21-04-2017

BCAA czy EAA? Wybierz aminokwasy dla siebie!

Suplementacja aminokwasami to w sportach sylwetkowych dla niektórych podstawa. Czy słusznie? Myślę że tak, ponieważ aminokwasy to białko, a białko to budulec. Jeśli więc dostarczamy ich wystarczającej ilości z diety to powinniśmy sięgnąć po dostępne na rynku suplementy. Jakie więc powinniśmy wybrać?

Krótko o BCAA

BCAA to aminokwasy posiadające rozgałęziony boczny łańcuch alifatyczny. W grupie aminokwasów białkowych występują trzy takie aminokwasy: leucyna, izoleucyna, walina i to właśnie one nazwane są aminokwasami rozgałęzionymi BCAA. Stanowią one średnio 40% spożywanego białka w ciągu dnia.

Stosujemy je zazwyczaj w celach zabezpieczenia mięśni przed katabolizmem, gdyż zwiększają możliwość czerpania energii z komórek tłuszczowych przez nasz organizm. Dzieje się tak wówczas, kiedy wszystkie rezerwy energetyczne w naszym organizmie zostaną wyczerpane. Kolejną zaletą stosowania BCAA jest zdecydowanie szybsza regeneracja po treningu, a także zmniejszenie uczucia zmęczenia w trakcie jego trwania na skutek zmniejszenia ilości tryptofanu w naszej krwi.

Sprawdź aminokwasy BCAA:

6PAK Nutrition BCAA PAK - 400g
59,99 PLN
Zobacz Produkt
Sport Definition BCAA Definition - 465g
89,99 PLN
Zobacz Produkt
7Nutrition BCAA Perfect - 500g
69,99 PLN
Zobacz Produkt

Krótko o EAA

Aminokwasy te noszą nazwę egzogennych co oznacza, że nasz organizm sam nie potrafi ich wytworzyć i musimy je koniecznie dostarczać z pożywienia i/lub z suplementacji. Są bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu oraz do odpowiedniego rozwoju naszej masy mięśniowej. Brak chociażby jednego z nich może doprowadzić do zahamowania procesów wzrostowych, a więc budowa masy mięśniowej nie będzie możliwa. Odpowiednio wysoka ich podaż jest niezbędna dla wywołania hipertrofii mięśniowej w trakcie treningu siłowego. Do aminokwasów egzogennych należą: leucyna, izoleucyna, walina, fenyloalanina, metionina, treonina, tryptofan.

EAA stosujemy przede wszystkim w celach uzupełnienia diety w pełnowartościowe aminokwasy, kiedy nie dostarczamy ich wraz z pożywieniem. Powinniśmy prześledzić nasze posiłki i produkty białkowe jako spożywamy, a da nam to odpowiedź, czy powinniśmy stosować aminokwasy egzogenne. Pamiętajmy, iż do prawidłowej regeneracji nie są potrzebne nam tylko aminokwasy rozgałęzione BCAA, ale także odpowiednia podaż pozostałych aminokwasów białkowych, które mogą zostać uzupełnione posiłkiem lub suplementacją.

Sprawdź aminokwasy EAA:

6PAK Nutrition Aminokwasy EAA - 400g
69,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Aminokwasy egzogenne AMINO EAA - 300g
49,99 PLN
Zobacz Produkt
BioTech EAA Zero - 350g
79,99 PLN
Zobacz Produkt

BCAA czy EAA – które wybrać?

Oczywiście wszystko jest sprawą indywidualną. Nie możemy zapatrywać się na kolegę z siłowni czy zawodnika z okładki znanego czasopisma branżowego. Osobiście powinniśmy dobrać odpowiednią suplementacje dla własnych potrzeb.

W mojej ocenie BCAA powinien stosować każdy, kto wykonuje treningi bardzo często i jego organizm jest bardzo mocno obciążony regularnym wysiłkiem. Korzyści ze stosowania BCAA zostały wymienione w akapicie powyżej i wydaje mi się, że nikt nie ma wątpliwości co do korzystnego działania tych aminokwasów.

Natomiast jeśli chodzi o EAA to tutaj sprawa wygląda zupełnie inaczej. Jest to produkt, który powinni stosować przede wszystkim osoby przestrzegające bardzo rygorystycznych założeń dietetycznych. Wiele korzyści ze stosowania EAA uzyskają weganie i wegetarianie, ponieważ bazują oni na białku pochodzenia roślinnego, które jest uważane za niepełnowartościowe co oznacza, iż produkt taki nie posiada wszystkich aminokwasów. Jak wcześniej zostało wspomniane do prawidłowej regeneracji musimy dostarczyć wszystkich aminokwasów białkowych i nie możemy pominąć żadnego z nich. Kiedy nie spożywamy mięsa, ryb, jajek, twarogów, które są pełnowartościowymi produktami białkowymi i posiadają pełny profil aminokwasowy, to nie możemy mówić o prawidłowej regeneracji po treningu. Jeśli jesteś jedną z takich osób i do tej pory Twoja regeneracja była bardzo słaba to najprawdopodobniej będzie to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie – zastosuj aminokwasy egzogenne EAA!

Dla osób, które na co dzień spożywają wszystkie pełnowartościowe produkty białkowe EAA może także okazać się pomocne wówczas, kiedy mamy zwiększone zapotrzebowanie na aminokwasy, a więc w porach około-treningowych. Przyczyni się to do jeszcze lepszej regeneracji po-treningowej.

Polecamy:

Trec BCAA G-Force 1150 - 90 kaps.
34,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec AminoMax 6800 - 160 kaps.
44,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Citrulline Synergy - 240g
64,99 PLN
Zobacz Produkt

Podsumowanie

Jak słusznie możemy zauważyć aminokwasy może stosować dosłownie każdy! Suplementacja nimi niesie ze sobą wiele korzyści i nie jest w żaden sposób niebezpieczna. Problem często pojawia się tylko wtedy, kiedy nie wiemy które z nich powinniśmy wybrać. Jestem przekonany, że po przeczytaniu tego artykułu wiele osób nie będzie miało już żadnych wątpliwości.

Piotr Hapek

Zawodnik, trener, instruktor, doradca ds. suplementacji. Pasjonat kulturystyki, z którą związany jest od 2014 roku. Swoją pasje łączy z codzienną pracą w branży suplementacyjnej. Ukończył wiele kursów, w tym na trenera personalnego oraz instruktora siłowni. Swoją wiedzę czerpie przede wszystkim z własnego doświadczenia, ale jednocześnie cały czas dokształca się jako czynny uczestnik kursów i szkoleń w całej Polsce. Należy do grupy osób, których fascynuje "oldschoolowe" podejście do wszystkiego co związane z treningiem, dietą i suplementacją. Uważa, że w doskonaleniu sylwetki najważniejsza jest systematyczność i przede wszystkim ciężki trening, który niekoniecznie musi być udokumentowany zdjęciem na Instagramie ;) Ma za sobą kilka startów w zawodach kulturystycznych i w niedalekiej przyszłości rozważa powrót "na deski".

regulations
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak