-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Cała prawda o jedzeniu po 18

Jeśli cały czas uważasz, iż w trakcie odchudzania nie powinniśmy jeść po godzinie 18-stej, to artykuł napisany przez naszego eksperta zapewne wyprowadzi Cię z tego błędu.
Cała prawda o jedzeniu po 18
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Jak dla mnie jest to największy z mitów jaki kiedykolwiek mógł powstać, ba, najgorsze promowanie zdrowego trybu życia, zdrowej diety, bo w jaki sposób nasz organizm może być zdrowy i silny, skoro go nie karmimy?

Ktoś sobie wymyślił pewną teorie i  zaczął ją promować, iż jedzenie po 18stej jest winowajcą otyłości. Media oraz mniej fachowe czasopisma, głównie te dla kobiet podchwyciły temat i wprowadzają czytelników w błąd. Istniej coś takiego jak zegar biologiczny. Od niego zależy kiedy jemy. Jeżeli wstajesz o godzinie 7:00 i kładziesz się spać o 21:00, niejedzenie po 18stej ma sens.

Co jeśli jednak wstajesz o 15stej, bowiem pracujesz w nocy, a kładziesz się spać o 7 rano? Policzmy - nie jesz dokładnie 13 godzin. Ładna katorga dla naszego organizmu, prawda?
Jemy posiłek najdalej 30 minut po przebudzeniu, a potem systematycznie powinniśmy jeść co 2.5-3.5 godziny maksymalnie, aby zachować równowagę i bilans makroskładników. Zbyt długie niejedzenie powoduje wahania cukru we krwi, a co za czym idzie jesteśmy bardziej narażeni na gromadzenie tłuszczu, gdy już spożyjemy posiłek. Organizm po prostu broni się przed zbyt długim postem w niejedzeniu. Regularne spożywanie posiłków przyśpiesza metabolizm. Im częściej jesz, tym bardziej nakręcasz swoją przemianę materii. Jedz często, a mało. Nie zapychaj się. Posiłki mogą być zbilansowane, czyli zawierające węglowodany, białko oraz tłuszcz. Nie przesadzaj jednak z ilością na dany posiłek. Węglowodany jedz w zakresie 50-80g na porcję, białko 30-40g, a tłuszcz do 20 gramów. Wszystko zależy od twojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, oraz zapotrzebowania na makroskładniki, chodzi o to, aby podzielić je na 5-6 równych posiłków w ciągu dnia. Możesz również łączyć węglowodany z białkiem, lub jeść posiłki zawierające tylko tłuszcz i białko.

Proteiny powinny znajdować się w każdym posiłku. Zwłaszcza gdy trenujemy na siłowni, powinniśmy dbać o to aby w codziennej diecie białko oscylowało na poziomie 2-3 gramów na kilogram masy ciała. Istotny jest też fakt, aby białko spożywać równo co ok. 3 godziny, aby utrzymać wciąż dodatnie stężenie aminokwasów w naszym organizmie, głównie leucyny, która odpowiedzialna jest za szereg procesów, najważniejsze – regeneracja i odbudowa zniszczonych tkanek mięśni. Wpływa również na szybsze spalanie tłuszczu jak i działa antykatabolicznie, oraz anabolicznie.

Podstawową zasadą jest niejedzenie tuż przed samym snem. Ostatni posiłek powinniśmy zjeść do 2 godzin przed snem, aby umożliwić naszemu organizmowi strawienie przyjętego pokarmu i nie obciążali go podczas snu i nocnej regeneracji. Posiłek ten nie powinien być tez obfity w węglowodany. Każde niewykorzystane węglowodany zostają odłożone w organizmie w postaci tłuszczu zapasowego. Jeżeli więc zjemy ich zbyt wiele i pójdziemy spać, nie wykorzystamy ich, co przyczyni się do nabierania tkanki tłuszczowej.

Istotnym też czynnikiem, dla którego nie powinniśmy spożywać dużej ilość węglowodanów przed pójściem spać jest fakt, iż powodują one wyrzuty insuliny. Każdy rodzaj węglowodanów wpływa na wyrzut, zależy tylko ile ich zjemy i czy będą to cukry proste, czy złożone. Cukier prosty niemal natychmiast przemienia się w glukozę i szybko podnosi poziom insuliny, wielocukry, np. skrobia, trawiona jest wolniej, przez co nie wpływa aż tak na wyrzut insuliny, chyba, że zjemy w porcji 150 gramów węgli, uzyskamy przez to wysoki ładunek glikemiczny i złożone węglowodany zadziałają podobnie jak cukry proste. Insulina powoduje zatrzymanie się wydzielania hormonu wzrostu, a ten największe stężenie uzyskuję właśnie przez noc, oraz zaraz po treningu, zwłaszcza siłowym. Hormon wzrostu odgrywa wiele istotnych ról w naszym organizmie, najważniejszą cechą jest regeneracja, oraz przyśpiesza spalanie tłuszczu. Zatem nie wskazane jest przyjmowanie dużej ilości węglowodanów tuż przed snem.

Podsumowując - jedzenie po 18stej to mit. Pamiętaj aby ostatni posiłek zjeść do dwóch godzin przed snem, aby umożliwić organizmowi prawidłowe trawienie i nie obciążając go podczas snu. Sen odgrywa kluczową rolę w życiu człowieka. Zapewnij aby był wystarczająco długi, 7-8 godzin, ale i zadbaj o jego jakość, czyli o tak zwaną twardość snu.

Dietetyk sportowy.

Zostaw opinię