-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Rozgrzewka - dlaczego jest tak ważna?

Trenerzy personalni bardzo często zwracają uwagę na prawidłową rozgrzewkę. Nigdy nie pozwolą swojemu podopiecznemu przystąpić do docelowej sesji treningowej bez wcześniejszego, prawidłowego przygotowania całego aparatu ruchu. Czy słusznie? Dlaczego rozgrzewka jest tak ważna? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Rozgrzewka - dlaczego jest tak ważna?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak ważna jest rozgrzewka,
  • do czego służy,
  • na co zwrócić w niej uwagę,
  • ile powinna trwać,
  • czego unikać podczas rozgrzewki.

Dlaczego rozgrzewka jest ważna?

Kontuzje, słaba jakość treningu, brak progresji oraz typowy zastój podczas wykonywania ćwiczeń często wynika ze źle wykonanej rozgrzewki (lub całkowitego jej braku) przed właściwą jednostką treningową (roboczą). Aspekt ten jest często pomijany z powodu braku wiedzy i czasu, jednak jest kluczowy do zachowania pełni zdrowia oraz notowania stałego progresu.

Rozgrzewka, bo to o niej mowa, powinna być stałym elementem treningu. Dzięki niej przygotujesz swój układ nerwowy oraz mięśnie do wzmożonej pracy. Ponadto, rozgrzewka przeciwdziała pierwszej zadyszce, świetnie pobudzając układ krwionośny.

Do czego służy rozgrzewka?

Głównym celem rozgrzania wstępnego – jak sama nazwa wskazuje – jest podwyższenie ("rozgrzanie") temperatury naszego ciała, a konkretnie jednostek nim poruszających, czyli mięśni. Należy pamiętać, że im wyższa temperatura ciała, tym błony komórkowe stają się bardziej "elastyczne", co właśnie przekłada się na mniejsze ryzyko zerwań w większości spowodowanych złą rozgrzewką.

Sprawdź najczęściej kupowane aminokwasy:

Sport Definition BCAA Definition - 465g

Sport Definition BCAA Definition - 465g

 opinii (27)
1 porcja / 1,60 pln
79,99 pln
Olimp BCAA Xplode Powder - 500g

Olimp BCAA Xplode Powder - 500g

 opinii (12)
1 porcja / 2,20 pln
109,99 pln
Najniższa cena: 119,99 pln -8%

Drugim ważnym aspektem jest przygotowanie stawów, więzadeł i pozostałych struktur aparatu ruchu do wykonywania specyficznych, często rzadko używanych ruchów, które to pojawią się na naszym treningu. Wszystko to pozwoli na wzrost dynamiki oraz zakresu ruchu podczas ćwiczeń, zmniejszając przy tym ryzyko kontuzji.

Siła! To kolejny aspekt, który przemawia za wykonywaniem rozgrzewki. Jak pokazują liczne badania oraz przypadki osób – im większa temperatura poszczególnych mięśni, tym więcej siły mogą wygenerować.

Innym ważnym aspektem jest pobudzenie całego układu nerwowego odpowiedzialnego m.in. za przekazywanie impulsów nerwowych powodujących skurcze mięśni. Dzięki temu Twoje mięśnie i układ nerwowy będą odpowiednio przygotowane do rozpoczęcia treningu właściwego.

Czas trwania rozgrzewki?

Czas rozgrzewki to sprawa wysoce indywidualna. Jedni potrzebują go nieco więcej z racji musu odpowiedniej mobilizacji i aktywacji poszczególnych słabych ogniw, natomiast inni mogą sobie pozwolić na nieco "szybszą" wersję, dbając jednak o żelazne podstawy. Należy również pamiętać, iż czas rozgrzewki zależy od innych czynników, takich jak:

  • poziom zaawansowania,
  • rodzaj uprawianej dyscypliny sportowej,
  • przebyte kontuzje,
  • słabe ogniwa,
  • cel treningu.

Z drugiej jednak strony zwróćmy też uwagę, by nie poświęcać jej za dużo czasu, gdyż mimo jej priorytetu nigdy nie może zmęczyć bardziej od treningu właściwego, który to jako główny bodziec powoduje przybliżenie się do zamierzonego celu!

Reasumując w sensie ogólnym, rozgrzewka powinna trwać ok. 10-15 minut, jednak czas może się wydłużać z racji powyższych zmiennych. Pamiętajmy, iż jej głównym celem nie jest mocne zmęczenie organizmu, a przygotowanie do niego w trakcie następującej po niej jednostki treningowej.

Dietetyk, trener personalny, analityk medyczny.

Zostaw opinię