-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Zdrowsze wersje przekąsek - kiedy warto po nie sięgać?

Z tego artykułu dowiesz się kiedy warto sięgać po zdrowsze wersje słodyczy. Wiem, że koniec z podjadaniem wydaje się dla wielu z Was niemożliwy. Wszystko w ciągłym biegu, na szybko, między jedną czynnością, a drugą.
Zdrowsze wersje przekąsek - kiedy warto po nie sięgać?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Z tego artykułu dowiesz się kiedy warto sięgać po zdrowsze wersje słodyczy. Wiem, że koniec z podjadaniem wydaje się dla wielu z Was niemożliwy. Wszystko w ciągłym biegu, na szybko, między jedną czynnością, a drugą.

To też częsty problem zabieganych mam - zaczynają posiłek i kończą go jeść po paru godzinach albo jedzą w ciągu paru godzin po gryzie, na raty. To oczywiście zdarza się też osobom bardzo zapracowanym.

Nie da się ukryć, że to wyraźnie kiepski sposób żywienia. Dlaczego? W trakcie takiego długiego jedzenia jednego posiłku/produktu ucierpi Twoja gospodarka cukrowa. Ciągle pobudzane będą komórki, które wydzielają insulinę. Gdy tego typu sytuacje się powtarzają, mogą doprowadzić do insulinooporności. Jak sama nazwa wskazuje – wtedy komórki naszego organizmu nie reagują na działanie insuliny – uodparniają się na nią, a przez to we krwi jest za dużo glukozy.

Czy da się uniknąć chęci na podjadanie?

Tak. Spożywaj odpowiednią dla Ciebie ilość kalorii w ciągu dnia. Bardzo często problem z ochotą na podjadanie pojawia się u osób, które są na bardzo długim deficycie kalorycznym - czyli na ciągłej diecie redukcyjnej. Jak myśli taka osoba ? „Nie mogę jeść za dużo bo przytyje” - więc je malutkie porcje, mało kalorii na posiłki główne, po czym zaraz po śniadaniu lub zaraz po obiedzie sięga po przekąski i dojada na drugi dzień znowu wyrzuty sumienia i małe porcje… i finalnie koło się zamyka. Dzieje się tak, bo Nasz organizm pomaga się odżywienia i kalorii. Więc pojawia się nam błędne koło.

Inne sposoby?

Gdy czujesz już potrzebę „przekąszenia” czegoś - zrób z tego szybki i prosty posiłek. To może być II śniadanie lub po prostu posiłek w formie przekąski. Chodzi o to, by zbilansować ją (przekąskę) w białko, tłuszcz, węgle lub chociaż białko- tłuszcz/ białko-węgle. Do brzegu…Jak już sięgasz po kostkę czekolady, baton, czy owoc zrób z tego przykładowo:

Baton + jogurt (np.skyr lub pitny)

Owoc + jogurt + orzechy

Koktajl

Co jeśli nie mam czasu ?

A jeśli nie masz takiej możliwości lub jesteś w trasie, w pośpiechu – wtedy warto mieć zawsze pod ręką zdrowsze wersje słodyczy. To mogą być fit ciasta zrobione przez Ciebie, zdrowsze wersje deserów lub gotowe proteinowe batony/ ciastka. Proteinowe wersje słodyczy nie dość, że zaspokajają Twoją ochotę na rekreacyjne, słodkie produkty, to są lepszym wyborem ze względu na dostarczenie białka. Można schować je w aucie, domu, torbie, torebce itd. Najczęściej sięgając po słodycze dostarczamy węglowodany i tłuszcz. Tego typu wafle macie tutaj:
Dlaczego to zbilansowanie takiej przekąski w białko jest ważne ❓

A no dlatego, że jak zjesz (na przykład) tylko owoc to „podrażnisz” tylko organizm i za chwile znowu odczujesz głód.

Fit słodycze najczęściej dzielimy na te:

- bez cukru
- proteinowe = zbilansowane białkiem (korzyści tego opisałam powyżej)

A jeśli łączą te dwie cechy to idealnie ! Jeśli wiesz, że podjadanie to Twoja zmora, przeczytaj artykuł raz jeszcze i próbuj wcielić w życie te tipy ! Z czasem zobaczysz różnicę i będziesz mieć nad tym większą kontrolę. Warto znać swoje słabe strony jeśli chodzi o nawyki żywieniowe, by wiedzieć nad czym pracować. Tak więc do dzieła. Powodzenia !

Promotorka Bodypak. Dietetyk kliniczny po Śląskim Uniwersytecie Medycznym oraz certyfikowany trener personalny. Ponadto uczestniczka wielu szkoleń o tematyce zarówno dietetycznej, jak i treningowej. Na co dzień prowadzi pacjentów dietetycznie online oraz prowadzi treningi personalne z dojazdem i wirtualnie. Specjalizuje się w dietoterapii chorób autoimmunologicznych (m.in. Hashimoto, IO). Jej pasje to trening siłowy, joga i jazda konno.

Zostaw opinię