Żywienie fightera – dieta skrojona na miarę

Czego dowiesz się w tym artykule?
- jakie wyzwania musi spełniać dieta zawodnika sportów walki,
- jak zmienia się dieta w zależności od okresu przygotowawczego,
- na które suplementy warto zwrócić uwagę.
Odżywianie spełniające najwyższe wymagania
Racjonalny sposób odżywiania ma niebagatelne znaczenie w odpowiednim funkcjonowaniu organizmu. To niezaprzeczalny fakt. Co jeśli mamy do czynienia ze sportowcem, który na przestrzeni tygodnia odbywa kilkanaście bardzo intensywnych jednostek treningowych? Poprzeczka oczywiście idzie wysoko w górę, ponieważ oprócz znacznego zwiększenia zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze, musimy zadbać o osiągnięcie wymaganego limitu wagowego przy założeniu kilku walk w roku oraz zapewnienie najwyższego poziomu wydajności w trakcie kilku rund pojedynku.
Okres poza sezonem startowym
Etap ten trwa średnio 6-8 miesięcy i z pewnością nie może być bagatelizowany, gdyż stanowi podwaliny dla optymalnego przebiegu kolejnych faz przygotowawczych do walki. Zadbać tutaj należy o utrzymanie niezbyt wysokiego stopnia otłuszczenia ciała – nieprzekraczanie poziomu 2-3% w odniesieniu do wagi w okresie startowym. Istotne również jest, aby oprócz węglowodanów, które oczywiście stanowią zabezpieczenie odpowiedniego poziomu glikogenu mięśniowego, dostarczyć niezbędne ilości tłuszczów zawierających cholesterol, służący jako prekursor hormonów steroidowych.
Najważniejsze zasady nakreślające zasady konstruowania diety:
- Pokrycie wysokiego zapotrzebowania energetycznego.
- Bazowanie na pełnowartościowych produktach.
- Indywidualizacja planu żywieniowego.
- Eliminacja czynników antyżywieniowych – gluten, cukier, tłuszcze trans, większość lektyn.
- Uwzględnienie zasad dietoterapii.
- Wdrożenie przemyślanej suplementacji.
suplementy dla fightera:
Redukcja wagi w okresie przedstartowym
Etap diety redukcyjnej powinien zostać rozsądnie rozłożony w czasie tak, aby nie narażać zawodnika na zrzucanie zbyt wielu kilogramów w ostatnich tygodniach przed walką. Tutaj przychodzi moment na uskutecznienie rotacji makroskładników z uwzględnieniem podziału na dni o niskim, średnim i wysokim zapotrzebowaniu na węglowodany. Ich spadek o około 15% w zależności od priorytetu wiąże się ze wzrostem spożycia tłuszczów. Zabieg ten ma na celu zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę, co procentuje nadbudową zasobów glikogenu w mięśniach.
Przygotowanie limitu wagowego i ostatnie szlify przed walką
W dalszym ciągu stosujemy zmienne ilości węglowodanów i tłuszczów, co pozwala na przełączanie trybów zasilania organizmu pomiędzy te dwa źródła energii. Warto jest wykorzystywać pokarmy o wysokim stopniu sytości z ograniczeniem całkowitej kaloryczności.
W ostatnich 24-36 godzinach przed walką trzeba zadbać o dostarczenie właściwej ilości elektrolitów, które wpływają na prawidłowy transport wody, uzupełnianie płynów przy pomocy zamiennie stosowanych izo- i hipertoników oraz zasobów glikogenu z wykorzystaniem glukozy i fruktozy.
Suplementacja dla zawodnika mieszanych sztuk walki
Zastosowanie zindualizowanego planu suplementacyjnego może wpłynąć pozytywnie na kształtowanie poszczególnych cech motorycznych:
1. KONDYCJA:
- Wpływ na metylację – żelazo, witaminy z grupy B, foliany, TMG,
- Wzrost przepuszczalności błon erytrocytów przy wymianie gazowej – kwasy EPA i DHA,
- Optymalizacja wykorzystania tlenu i resyntezy ATP – ekstrakt grzyba cordyceps, witamina E, magnez.
2. SIŁA:
- Maksymalizacja puli wolnego testosteronu – połączenie witamin: D3, K2, niepokalanek.
- Utrzymanie optymalnego pH mięśni oraz zapewnienie odpowiedniej siły skurczu mięśni – chlorowodorek kreatyny w połączeniu z beta-alaniną.
3. GIBKOŚĆ:
- Ograniczenie nadmiernej ilości stanów zapalnych – koci pazur, czarci pazur, kurkumina, kwasy tłuszczowe EPA i DHA,
- Regeneracja włókien kolagenowych – witamina C, lizyna, siarka organiczna (MSM).

Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb
Użyj Kreatora SuplementacjiZostaw opinię
Zobacz inne artykuły z kategorii Suplementacja
Zobacz wszystkie artykułyDlaczego suplementacja chromem jest tak ważna?

W naszym organizmie jest pierwiastkiem śladowym, ale jego role dla organizmu są istotne. Czynnie wpływa na regulację funkcji biologicznych oraz złożonych procesów metabolicznych, w tym na samo odchudzanie, przyspieszając spalanie rezerw tłuszczu oraz hamując tak zwany „wilczy głód”. Dlatego określa się go mianem naturalnego wsparcia w walce o lepszą sylwetkę. Jego najbardziej docenianą funkcją...