-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Czy słodziki tuczą?

Zamieniłeś cukier stołowy na słodzik, ale mimo wszystko Twoja redukcja nie idzie zgodnie z planem? Warto przyjrzeć się tym substancjom słodzącym.
Czy słodziki tuczą?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Słodzik jest produktem, który miał być alternatywą dla cukru. Osoby zmierzające do redukcji swojej zbyt dużej masy ciała miały osiągnąć wymarzone sylwetką zamieniając cukier na słodzik. Jednak ten produkt nie jest zdrowszy od cukru. Zastępując zwykły cukier w słodzik możemy wpaść w pułapkę i doprowadzić do wzrostu masy ciała!


Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania udowadniające szkodliwe działanie słodzika na organizm i proces odchudzania. Eksperyment przeprowadzono na szczurach. Gryzonie podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa szczurów otrzymywała do spożycia jogurty z glukozą. Druga natomiast spożywała jogurty z sacharyną. Gryzonie z drugiej grupy po spożyciu swojej porcji jogurty dostawały tzw. „wilczego apetytu”. Słodzik okazał się szkodliwy. Powodował wzrost apetytu. W konsekwencji szczury spożywające jogurt ze słodzikiem przybierały na wadzę. Ponadto były ospałe i mniej ruchliwe. Zwierzęta spożywające swoje posiłki z cukrem nie miały takich problemów. Ich zachowanie nie odbiegało od normy.

Amerykańscy naukowców mieli swoją teorie dotyczącą przyczyn zachowania osłabionych gryzoni karmionych słodzikiem. Według nich te zachowania spowodowały mechanizmy mózgu. Spożywając zwykły cukier, który jest słodki jesteśmy przygotowani na znormalizowane porcje posiłków. Organizm w takim przypadku jest w stanie przetworzyć substancje odżywcze. W wyniku spożycia słodzika zamiast cukru nie może tego dokonać. W tym przypadku energia nie zostaje zużyta, dlatego organizm reaguje w tak dziwny sposób.
Podobnie jest w przypadku ludzi. Spożywanie tylko i wyłącznie produktów dietetycznych nie sprzyja korzystnie na redukowanie nadmiernej masy ciała. Osoba odchudzająca się może mieć mylne wrażenie, że spożywając dietetyczne produkty może ich dostarczyć organizmowi dużo. Jednak jest to błąd. Spożywanie dużej ilości dietetycznych jogurtów czy napoi powoduje dostarczenie organizmowi więcej kalorii. W konsekwencji zamiast pozbywać się zbędnych kilogramów przybieramy na wadzę.

Specjaliści proponują stary sprawdzony sposób na redukcje wagi. Powinniśmy spożywać pełnowartościowe produkty.Zamiast sięgać po jogurt 0% warto spożywać świeże warzywa i owoce. Dzięki temu nasza waga spadnie, będziemy zdrowsi i usatysfakcjonowani z efektów zdrowej diety.
Słodzik z pozoru zdrowy nie zawiera takiej samej wartości energetycznej co cukier stołowy. Przez to wprowadza w błąd mechanizm, który reguluje energię. Powoduje to zwiększenie łaknienia. Słodzik zamiast leczyć nadwagę jeszcze bardziej nas tuczy.

Amerykańcy specjaliści przedstawiają tragiczną prognozę dla ludzi spożywających słodziki. Ich zdaniem jeśli amerykanie przez następne 30 lat będą spożywali dietetyczne produkty w dużych ilościach nigdy nie pozbędą się nadwagi. Sądzą również, ze całe amerykańskie społeczeństwo będzie miało zbyt wysokie BMI.
Spożywanie słodzika nie zmienia kaloryczności naszej diety. Ma wiele wad. Oprócz tego, że zwiększa łaknienie przynosi również inne negatywne skutki dla naszego organizmu. Aspartan wchodzący w skład słodzików wzmaga wydzielanie endorfin. Jednakże spożywamy więcej posiłków, ciągle czujemy głód. Słodzik pobudza również wydzielanie insuliny. Powoduje to wzrost komórek tłuszczowych. Jeżeli chcemy zrezygnować z cukru nie powinniśmy zamieniać go na słodzik. Powinniśmy słodzić herbatę miodem, który nie wpływa na przyrost masy ciała. Osoby zmierzające do redukcji swojej masy ciała powinny również zastąpić odtłuszczone jogurty, na zwykłe zawierające cukier stołowy.
Spożywanie słodzika jest oszukiwaniem własnego organizmu. Nie sprzyja on wcale spadkowi masy ciała a wręcz przeciwnie! Osoby go spożywające tyją. Ponadto mają one metaliczno-gorzki smak. Przedawkowanie słodzika może mieć poważne skutki. Istnieje duże prawdopodobieństw na wywołanie biegunki.

Słodziki posiadają również zalety. Ale jedno jest pewne: nie powodują spadku masy ciała. Niektóre ze słodzików chronią przed wystąpieniem próchnicy zębów. Polecany jest również dla osób cierpiących na cukrzycę. Nie zmienia to jednak faktu, że spożywanie słodzików nie powoduje redukcji nadmiernej masy ciała.

Dietetyk sportowy.

Zostaw opinię