-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Problem z nadmiernym poceniem się

Borykasz się z uciążliwym problemem nadmiernej potliwości? Sprawdź zatem jakie mogą być jej przyczyny i jak temu zapobiec.
Problem z nadmiernym poceniem się
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Często w okresie dojrzewania, oraz podczas opałów, czy też wzmożonego wysiłku dochodzi do sytuacji, gdy zaczynamy się pocić. Jest to normalny obronny odruch organizmu na podwyższoną temperaturę. Gdy trenujemy podnosi się temperatura, gdy przebywamy w ciepłym, nagrzanym pomieszczeniu również organizm zaczyna się nagrzewać, w odpowiedzi nasz organizm zaczyna się pocić aby schłodzić organizm do optymalnej temperatury, która wynosi 36.6 stopnia Celsjusza.


Pocimy się też gdy wypijemy coś gorącego jak kawa, czy herbata, ale też gdy zjemy ostre przyprawy, które zawierają np. kapsaicyne jak chili, czy pieprz. Wspomagają one krążenie krwi, podnoszą termogeneze organizmu, dlatego również w tej sytuacji dostajemy odpowiedź obronna poprzez pocenie się. Są to sytuacje zupełnie normalne i pocenie się w takich przypadkach jest ok, gorzej gdy te procesy obronne w ogóle nie zachodzą. Istnieją jednak przypadki, sytuację, gdy oblewają nas zimne poty, pocimy się gdy jest zimno, albo po prostu bez przyczyny. Siedzimy wygodnie na kanapie i pocimy się, mimo iż temperatura otoczenia nie przekracza 22-24 stopni Celsjusza. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie radzić z nadmierną potliwością?

Na tle chorobowym nadmierna potliwość może oznaczać:

  • problemy z tarczycą, a dokładniej nadczynność tarczycy
  • cukrzyca
  • gruźlica
  • otyłość
  • niewydolność nerek
  • niewydolność wątroby
  • zaburzenia hormonalne

Jak radzić sobie z nadpotliwością?

Przede wszystkim sięgnij po artykuły higieny osobistej jak mydło, płyny do kąpieli czy dezodoranty, które hamują wydzielanie potu. Istnieją również tak zwane blokery gruczołów potowych do smarowania pod pachą, do stóp lub do rąk. Wybieraj mydła przeciwbakteryjne. Często nadmiar bakterii może powodować nadmierne pocenie się. Czasami jednak mimo przestrzegania higieny i tak pocimy się aż nadto. Można temu zaradzić poprzez zastrzyki z botuliny, czyli jadłu kiełbasianego. Lekarz wstrzykuję za pomocą strzykawki miejsca, w których pocimy się najbardziej jadł kiełbasiany. Efekt blokowania wydzielania poty utrzymują się od 3 do 12 miesięcy.

Nie zapominaj o odpowiednim dla siebie ubiorze. Wybieraj lekka, przewiewną odzież z materiałów oddychających. Najlepiej sprawdzi się tutaj bawełna. Na trening wybieraj ubrania przeznaczone specjalnie do celów treningowych.

Istnieją również domowe sposoby na nad-potliwość:

  • Wywar z kory dębu - przygotuj wywar z kory dębu, do zagotowanej wody dodaj 2-3 łyżeczki kory z dębu, po czym przelej do wanny z woda do kąpieli.
  • Rumianek - również do stosowania do domowej kąpieli. Dodaj 2-3 łyżeczki bezpośrednio do przygotowanej kąpieli. Stosować możesz codziennie, a na efekty nie musisz czekać zbyt długo. Dodatkowo prócz zmniejszonej potliwości, wpływa na wygląd skóry, oraz łagodzi wszelkie podrażnienia czy opuchlizny.
  • Natka pietruszki, szpinak, sałata - posiekaj wszystkie składniki, zawiń w gazę i pocieraj miejsca w których najbardziej się pocisz.
  • Szałwia - szałwia lekarska ma szerokie zastosowanie, działa przeciwzapalnie, jest przeciwbakteryjna, oraz pomaga zwalczać nadmierne pocenie się. Stosuj kompresy z szałwii w najbardziej potliwych miejscach na ciele – stopy, ręce, czy pachy.
  • Młoda pszenica – pij codziennie jedną szklankę koktajlu z młodej pszenicy, dzięki temu oczyścisz organizm z toksyn, które wpływają na nadmierne pocenie. Dodatkowym bonusem będzie zmniejszenie ciśnienia krwi, czy pomoc z walką z próchnicą.
  • Szparagi – wiosna/lato jest sezonem na warzywa typu szparagi. Zawierają one cenna substancję jaką jest asparagina, która działa przeciw-potowo. Spożywaj codziennie w obojętnie jakiej postaci - ugotowane, smażone, czy grillowane.
  • Ocet jabłkowy – do kupienia m.in. w kapsułkach w aptece. Spożywaj najlepiej 30 minut przed posiłkiem od dwóch do czterech razy dziennie. Efekty przychodzą już po paru dniach. Możesz również smarować płynnym octem miejsca, w których najbardziej się pocisz.

Dietetyk sportowy.

Zostaw opinię