By Michał Lebiest
Żele energetyczne możemy spotkać w wielu dyscyplinach – głównie wytrzymałościowych. Nie raz pewnie się zastanawialiście, co np. spożywają kolarze, którzy mogą nawet kilka godzin spędzić na rowerze, przejeżdżając na nie jednym z etapów ponad 200 km lub maratończycy, a wszyscy dobrze wiemy, że nie mogą przerwać swoich zawodów na jedzenie. Dlatego tutaj idealnie sprawdzają się żele energetyczne, których zadaniem jest - jak sama nazwa wskazuje – zapewnić szybkie dostarczenie energii, a z uwagi na ich konsystencję mają być łatwe do skonsumowania. To tyle z praktyki, ale na co zwracać szczególną uwagę jeśli chodzi o skład i czy są one polecane dla wszystkich osób trenujących?
Jak przy wyborze każdego pożywienia, czy też suplementu diety – powinniśmy się kierować przede wszystkim składem i tym, czy w danym produkcie jest jak najmniej konserwantów i innych ulepszaczy smaku. Im więcej składników w żelu – tym lepiej? Nie koniecznie! Patrzmy na to, czy zawiera on same podstawowe składniki, czy też są w nim również dodatki w postaci czy to konserwantów, czy innych „ulepszaczy”, które dla naszego organizmu będą nieznane.
Ważnym aspektem jest również samo opakowanie, gdyż musi być ono wygodne w użytkowaniu, przez co nie będziemy tracić czasu podczas biegu czy też innej aktywność fizycznej. Oczywiście – dla wielu ważna będzie cena, ale czy w stosunku do ogólnego zdrowia – warto brać coś tańszego z gorszym składem, co będzie miało negatywny wpływ dla naszego zdrowia?
Moim zdaniem na zdrowiu nie powinniśmy oszczędzać i sprawdza się jak najbardziej sformułowanie „zdrowie jest bezcenne”. Asortyment i różnorodność żeli energetycznych na rynku może nas przysparzać o spory ból głowy. Powinniśmy być jednak ostrożni przy wyborze produktu, bo nie zawsze cena idzie w zgodzie z jakością. Co zatem powinno się zawierać na idealny żel energetyczny i jakie cechy powinno posiadać?
1. Węglowodany – ważne aby żel zawierał węglowodany o różnym czasie wchłaniania (glukoza, maltodeksrtyna), które dadzą nam zarówno energii już od samego początku spożywania, ale także w późniejszych minutach wysiłku.
2. Kofeina – działa na nasz układ nerwowy pobudzając do zwiększonej produkcji energii w komórkach, zwiększa koncentrację, pobudza metabolizm, choć należy wskazać, że przy większej podaży kofeiny może dojść do niepożądanych problemów trawiennych.
3. Witaminy z grupy B – odpowiedzialne są w głównej mierze ze prawidłową pracę układu nerwowego poprzez łagodzenie napięcia nerwowego. Witaminy z grupy B wpływają również pozytywnie na proces przyswajania węglowodanów – zamianie glukozy na energię, a także mają wpływ na poprawę nastroju i pracy mózgu.
4. Tauryna – dość rzadko spotykany składnik żeli energetycznych, który również wspomaga gospodarkę wodno – elektrolitową organizmu, a także zwiększa wytrzymałość organizmu i powoduje, że możemy odczuwać mniejsze zmęczenie organizmu.
5. Elektrolity: potas, sód – odpowiedni bilans tych elektrolitów jest ważny dla zachowania prawidłowej równowagi wodno – elektrolitowej. W przypadku nieprawidłowego poziomu elektrolitów w naszym organizmie może dojść do obniżenia wyników sportowych, dlatego jest to tak ważny aspekt żeli energetycznych, choć do tego aby gospodarka wodno – elektrolitowa organizmu była prawidłowa potrzebna jest odpowiednia ilość oraz jakość wody spożytej w ciągu dnia!
6. Smak oraz konsystencja – dla jednych lepszy będzie słodki, dla innych kwaśny, choć występują również bezsmakowe – wszystko jest kwestią gustu. Jeśli mówimy zaś o konsystencji - możemy spotkać bardziej wodne, lub klejące. Najlepsze są takie, które nie powodują, że utrzymują się w buzi przez dłuższy okres czasu i bez problemu możemy spożyć „na raz”.
7. Opakowanie – choć nie ma bezpośredniego wpływu na dostarczanie energii, ważne jest abyśmy mogli skorzystać z danego żelu jak najszybciej – nie tracąc czasu, np. na odkręcanie zakrętki, czy też rozrywanie opakowania.
Jak w przypadku każdego suplementu diety – jest on tylko uzupełnieniem diety i żebyśmy mogli z niego dodatkowo korzystać – ważne jest aby nasza dieta była indywidualnie dopasowana do naszych potrzeb. Każdy jest inny, uprawia inny sport, więc nie ma „złotego środka”. Dodatkowo – jeśli mamy problemy zdrowotne i jesteśmy np. „przestymulowani” kofeiną i czujemy, że na nas nie działa – czy będzie to dla nas dobry wybór? W żadnym stopniu nie „demonizuje” żeli energetycznych – przeciwnie! Uważam, że jest to bardzo dobry sposób na dostarczenie w łatwy sposób i jak najszybciej energii, w chwili gdy czujemy np. podczas biegu, że jej potrzebujemy. Zadbajmy jednak o to, aby był on wybrany indywidualnie do naszych potrzeb, tak abyśmy mogli z niego czerpać jak najwięcej korzyści!
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb