12% ZNIŻKI OD 100ZŁ  KOD: CARDIO12

Posty okresowe - czy są korzystne dla zdrowia?

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • jakie korzyści wynikają z poszczenia,
 • poznasz różne rodzaje postów,
 • kiedy post nie jest najlepszą opcją.

Temat postów wydaje się budzić spore kontrowersje – jedni widzą w nich sposób na poprawę zdrowia, a także pomocne narzędzie pozwalające dostosować sposób odżywiania do dzisiejszego szybkiego stylu życia. Opozycjoniści zawsze znajdą przypadek osoby, która podchodząc bardzo nieracjonalnie nabawiła się problemów zdrowotnych stosując jakiś rodzaj restrykcji żywieniowych. Faktów jednak podważyć się nie da, posty były stosowane już kilka tysięcy lat temu, a do dziś z nich nie zrezygnowano. Obecne są w niemalże wszystkich kulturach świata, stanowią bardzo ważny element wielu religii.

Największy problem w przypadku postów stanowi chyba brak zrozumienia samego pojęcia albo mylna jego interpretacja, dlatego przeczytaj definicję, na której nam zależy: post stanowi podjęte z własnej i niewymuszonej woli restrykcja w ilości spożywanych pokarmów, pozostające pod kontrolą osoby posiadającej niezbędną wiedzę do jej przeprowadzenia.

Jakie korzyści wynikają z poszczenia?

 • stymulacja procesów autofagii – procesu polegającego na rozkładzie i przetwarzaniu komponentów komórkowych, prowadzących do pozbywania się przez organizm wadliwych białek i organelli oraz bakterii i wirusów występujących we wnętrzu komórek,
 • polepszenie funkcjonowania układu immunologicznego,
 • spadek ilości toczących się stanów zapalnych,
 • redukcja poziomu cholesterolu i trójglicerydów,
 • poprawa funkcjonowania mitochondriów,
 • obniżenie poziomu cukru we krwi oraz poprawa insulinowrażliwości tkanek,
 • potencjalne wydłużenie długości życia.

TOP 3 izolatów serwatki według ekspertów:

6PAK Nutrition Whey Isolate - 1800g
229,99 PLN
Zobacz Produkt
Sport Definition That's the Whey ISOLATE - 2000-2270g
199,00 PLN
Zobacz Produkt
Trec Isolate 100 - 1800g
219,90 PLN
Zobacz Produkt

Przykładowe posty:

 1. IF – post przerywany – polega na wybraniu indywidualnego okna żywieniowego, w czasie którego spożywamy zaplanowane posiłki i przeplataniu go okresem poszczenia. Czas spożycia posiłków to kwestia umowna, najczęściej przyjmuje wymiar 8, 10, 12 godzin, a w wersji "PRO" nawet 4 godzin.
 2. Poszczenie co drugi dzień – polega na wprowadzaniu na zmianę dni normokalorycznych i takich, gdzie maksymalna ilość przyjętych kalorii wynosi 500-600.
 3. Posty 24/36/48/72 godzinne.
 4. Posty kilkudniowe, trwające powyżej 3 dni.
 5. Post sokowy (wypijanie samych soków to niezbyt dobry pomysł ze względu na fakt dostarczania sobie dużej dawki cukrów prostych).

Należy zaznaczyć, że post postowi nierówny i nie każdy może sobie pozwolić na dany jego rodzaj. Najlepiej jest przed podjęciem jakiegokolwiek postu zasięgnąć porady eksperta i sprawdzić czy obecny stan zdrowia pozwala na jego wprowadzenie.

Jakie przypadki dyskwalifikują podjęcie postu?

 • problemy psychologiczne,
 • zawodowe uprawianie sportu,
 • przewlekłe zestresowanie,
 • różne choroby,
 • wychudzenie,
 • nieprawidłowa praca tarczycy,
 • problemy ze snem,
 • stresująca praca,
 • ciąża,
 • dzieci.


Bibliografia:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29063418
 2. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0209353#sec029
 3. https://www.annualreviews.org/doi/full/10.1146/annurev-nutr-071816-064634

Bartosz Sikorski

Dietetyk, specjalista ds. suplementacji. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, a w sposób szczególny lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Multi Pack - 240 kaps.

69,99 PLN
Zobacz produkt

Sport Definition BCAA Shape [That's for Her] - 250ml

2,50 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition Effective Line ZMB - 90 tabl. Cynk Magnez Witamina B6

19,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak