11% ZNIŻKI NA WSZYSTKO*  KOD: PPL11
Zdrowie

01-12-2020

Badania krwi - dlaczego warto je robić regularnie?

Nie możemy zapominać o odpowiedniej profilaktyce jaką są nasze ogólne badania krwi. To one pozwolą nam ocenić nasz stan zdrowia i zareagować w odpowiednim momencie.

Ile razy w ciągu roku powinniśmy wykonywać badania krwi?

Na to pytanie nie ma idealnej odpowiedzi. Optymalnie by było abyśmy sprawdzali stan naszego zdrowia przynajmniej 2 razy w roku, a już na pewno raz w roku! Porównajmy to do przeglądu stanu technicznego naszych pojazdów – je również musimy przebadać raz w roku – tak samo powinniśmy traktować nasze ciało. Jest takie fajne powiedzenie, które idealnie oddaje ten stan rzeczy: „lepiej zapobiegać niż leczyć”! Tak więc nie przekładajcie z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc badań tylko wykonajcie je, sprawdźcie swój stan zdrowia i dbajcie o to każdego roku!

Badania profilaktyczne – tak wiele, za tak niewiele!

Zanim wspomnę o tym jakie badania należy zrobić – wskaże na fakt, iż należą nam się raz w roku profilaktyczne badania, które możemy otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu . Warto zatem skorzystać z tej możliwości, gdyż nic nas to nie kosztuje, a może oszczędzić nam w przyszłości problemów ze zdrowiem. Oczywiście nie będzie to pełen profil badań, które fajnie by było wykonać, nie mniej jednak wykonując już nawet te podstawowe możemy się nieco dowiedzieć o naszym stanie zdrowia. Wyniki badań powinniśmy skonsultować z lekarzem, w celu dokładnego opisu stanu naszego zdrowia i ewentualnego skierowania na dalsze badania, jeśli coś będzie nie tak. Dzięki temu będziemy mogli szybko zareagować, wprowadzić odpowiednie leczenie i pokonać chorobę w zalążku.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Essence Vitamin D3K2 - 90 tabl.
39,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Multi Pack - 240 kaps.
69,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Immun-er - 270g
59,99 PLN
Zobacz Produkt

Lista bezpłatnych badań profilaktycznych, które możemy otrzymać w ramach NFZ:

Morfologia krwi obwodowej z płytkami krwi, morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, retykulocyty, odczyn opadania krwinek czerwonych (OB), sód, potas, wapń zjonizowany, żelazo, żelazo – całkowita zdolność wiązania (TIBC), stężenie transferyny, stężenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c), mocznik, kreatynina, glukoza, test obciążenia glukozą, białko całkowite, proteinogram, albumina, CRP, kwas moczowy, cholesterol całkowity, cholesterol-HDL, cholesterol-LDL, triglicerydy, bilirubina całkowita, bilirubina bezpośrednia, fosfataza alkaliczna (ALP), aminotransferaza asparaginianowa (AST), aminotransferaza alaninowa (ALT), gammaglutamylotranspeptydaza (GGTP), amylaza, kinaza kreatynowa (CK), fosfataza kwaśna całkowita (ACP), czynnik reumatoidalny (RF), miano antystreptolizyn O (ASO), hormon tyreotropowy (TSH), antygen HBs-AgHBs, VDRL, FT3, FT4, PSA.

Dlaczego nie decydujemy się na wykonywanie badań krwi?

Może to wynikać z jednej strony z obawy o to co nam wyjdzie w tych badaniach, a z drugiej z bagatelizowania pewnych objawów, które u nas występują. Jestem zmęczony, źle sypiam, ale to pewnie przez stres, który towarzyszył mi w ostatnim czasie. Takie podejście jest zgubne i może się okazać, że gdy już zrobimy badania – będą większe problemy niż gdybyśmy to zrobili wcześniej. Nie – nikogo nie straszę, bo należy również zachować zdrowy rozsądek i nie wykonywać badań krwi co miesiąc. Jednak nie możemy zaniedbywać wykonywania badań i robić je co kilka lat. Ponownie posłużę się porównaniem do badania stanu technicznego pojazdu, które wykonujemy raz w roku. Tak samo musimy postępować z naszym zdrowiem, więc nie odwlekajcie badań w nieskończoność!

Zdrowie – coś co każdy z nas powinien stawiać zawsze na I miejscu. Nie muszę wspominać, że to co obecnie się dzieje na świecie – jeszcze bardziej nam pokazuje jak ważne jest nasze zdrowie i jak wiele rzeczy od niego zależy. Wiele rzeczy w życiu możemy kupić, lecz zdrowie jest bezcenne! 

Zobacz także: Jak zwiększyć energię w trakcie dnia? 

Michał Lebiest

Trener personalny

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition That’s the Cashew Butter Crunchy - 300g

38,09 PLN
Zobacz produkt

Trec Better Choice Complete Food - 900g

39,99 PLN
Zobacz produkt

Essence MCT Oil - Olej MCT - 400ml

39,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak