-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

„Najgorsze” diety 2021 roku

W uprzednim poście na stronie bodypak.pl pisałam o tym, iż na początku stycznia pojawił się ranking najlepszych (i najgorszych) diet na 2021 rok wg Waszyngton, D.C. - U.S. News & World Report, światowy organ w rankingach i doradztwie konsumenckim. Pod lupę wziętą 39 rodzajów diet. Najlepszymi okazały się: dieta śródziemnomorska, flexitarianizm i dieta DASH. W tym wpisie skupimy się natomiast na najgorszych dietach rankingu, a są nimi: dieta dukan
„Najgorsze” diety 2021 roku
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

W uprzednim poście na stronie bodypak.pl pisałam o tym, iż na początku stycznia pojawił się ranking najlepszych (i najgorszych) diet na 2021 rok wg Waszyngton, D.C. - U.S. News & World Report, światowy organ w rankingach i doradztwie konsumenckim. Pod lupę wziętą 39 rodzajów diet. Najlepszymi okazały się: dieta śródziemnomorska, flexitarianizm i dieta DASH. W tym wpisie skupimy się natomiast na najgorszych dietach rankingu, a są nimi: dieta dukana (Dukan Diet) miejsce 39, ketogeniczna (Keto Diet) oraz GAPS (GAPS Diet) – miejsce 37. Są to diety, które uplasowały się na trzech ostatnich miejscach.

„Najgorsze” diety 2021 roku (ogólne):

1.Dukan Diet – dieta dukana

Nazwana na cześć byłego francuskiego lekarza Pierre'a Dukana. Swojego czasu zyskała ogromną sławę, jednak niekoniecznie wśród dietetyków. Nadal spotykana jest, jako magiczny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów – który niekoniecznie jest zdrowy. Dieta Dukana opiera się na obecności białka w diecie. Białko zapewnia sytość, trawienie następuje w pewnym czasie, i zawiera mniej kalorii niż np. tłuszcze na gram pożywienia. Natomiast ograniczenie węglowodanów zmusza organizm do przejścia na alternatywne paliwo – zmagazynowy tłuszcz. W przypadku stosowania ww. diety jest ryzyko wprowadzenia organizmu w stan przewlekłej ketozy. Spożywanie nadmiernej ilości białka 2-3g na kg masy ciała (gdzie zalecana podaż białka dla osoby zdrowej to 0,8-1,2 g/kg masy ciała) skutkuje zwiększeniem ilości metabolitów białka oraz cholesterolu. Skutkiem może być pojawienie się kamieni w układzie moczowym. Dieta Dukana, z racji nadmiernej podaży białka jest uboga w witaminy i minerały (niedobory np. kwasu foliowego, witaminy C lub potasu. Możliwe jest wystąpienie nadmiaru sodu, witaminy A, czy fosforu). Długotrwałe jej stosowanie przyczynia się do obniżenia masy kostnej (rozwój osteoporozy).

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g Białko
  • -15% | KOD: BEST15
6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g Białko
 opinii (93)
1 porcja / 2,74 pln
62,99 pln
Najniższa cena: 62,99 pln
Trec Whey 100 - 900g
  • -15% | KOD: BEST15
Trec Whey 100 - 900g
 opinii (14)
1 porcja / 3,17 pln
94,99 pln
Najniższa cena: 94,99 pln

2. Keto Diet – dieta ketogeniczna

Według zwolenników diety ketogenicznej, odcinając węglowodany, które spożywasz, i zamiast tego uzupełniając tłuszcze, bezpiecznie wchodzisz w stan ketozy (proces rozpadu tłuszczu, gdzie powstałe ciała ketonowe organizm wykorzystuje jako źródło energii)– w dużym skrócie. Jest to hit ostatnich lat jednakże okiem dietetyków to jednak z najgorszych diet. Stosowanie niskiej podaży węglowodanów – standardowo mniej niż 50 g węglowodanów dziennie, gdzie ilość tłuszczu sięga około 90% zapotrzebowania energetycznego.
Dieta ketogeniczna swoje korzenie ma w działającej od dziesięcioleci terapeutycznej diecie ketogenicznej. Jest ona stosowana w medycynie neurologicznej, przede wszystkim w celu zmniejszenia trudnych do opanowania napadów u dzieci. Badania sugerują również możliwe korzyści w innych chorobach mózgu, takich jak choroba Parkinsona i Alzheimera. Od niedawna dieta ketogeniczna została wprowadzona jako dieta odchudzająca przez włoskiego profesora chirurgii, dr Gianfranco Cappello z Uniwersytetu Sapienza w Rzymie. Z koncepcji ww. diety wyciąganie tylko tyle, co utrata zbędnych kilogramów – na pewno nie wpłynie pozytywnie na jej zastosowanie. Dieta ta uważana jest za ekstremalną. Wysokie miejsce zajęła jedynie w rankingu diet najszybciej odchudzających – tj. miejsce 4.
Długotrwałe stosowanie ww. diety powoduje częstsze zmęczenie, zaburzenia koncentracji, brak energii, pobudzenie apetytu, w niektórych wypadkach zaburzenia odżywiania czy problem z perystaltyką jelit. Może powodować zwiększenie stężenia kwasu moczowego, co w efekcie doprowadza do dny moczanowej. Dieta ta nie jest wówczas wskazana dla osób z chorobami nerek, wątroby i trzustki. Co więcej, jej wprowadzenie winno nastąpić po skonsultowaniu ze specjalistą.

3. GAPS Diet – dieta GAPS

Uplasowała się na 37 miejscu wraz z dietą ketogeniczna. GAPS to skrót od diety Gut and Psychology Syndrome. Jest to dieta eliminacyjna stworzona przez dr Natashę Campbell-McBride w celu leczenia zespołu psychologiczno-jelitowego, a inaczej - aby opisać związek między układem pokarmowym a mózgiem. W skrócie, polega na „odtruciu” organizmu poprzez przewód pokarmowy – czyli eliminację pokarmów, które organizm trudno trawi oraz zastąpienie ich pokarmem bogatym w składniki odżywcze do „wyleczenia” jelit. Powyższe, jak głosi teoria – mają poprawić funkcjonowanie mózgu i znieść szereg zaburzeń w organizmie. W diecie GAPS wyróżnia się sześć etapów, początkowo wychodzi się od bardzo ścisłej i monotematycznej diety (domowe buliony zup ze świeżego mięsa, drobiu i ryb; żywność probiotyczna, taka jak kefir lub domowy jogurt; i świeże herbaty ziołowe), wprowadzając coraz bardziej różnorodne produkty (etap ostatni wprowadza wszystkie surowe owoce z listy zatwierdzonej przez GAPS, jak np. jagody, dojrzałe banany i kokos czy suszone owoce, mleko kokosowe). Po 2-3 latach następuje tzw. wychodzenie z diety, po 2 latach jelita zazwyczaj są w dobrym stanie i można wrócić do wielu produktów, ale tylko naturalnych. Stosowanie ww. diety mija się z celem w przypadku osób zdrowych, gdyż usuwane są cenne grupy produktów z diety. Nie jest to dieta klasyfikowana jako odchudzająca, dieta dla serca czy dla diabetyków. Co więcej, nie jest to dieta łatwa w utrzymaniu, jest także czasochłonna i wymagająca wprowadzenia restrykcji – na które nie każdy może sobie pozwolić.

Więcej informacji na temat sposobu obliczania rankingów można znaleźć w metodologii:
https://health.usnews.com/wellness/food/articles/how-us-news-ranks-best-diets

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Chupa Chups Lollipops Sugarfree [Lizaki bez cukru] - 10 x 11g BAG
Chupa Chups Lollipops Sugarfree [Lizaki bez cukru] - 10 x 11g BAG
 opinii (1)
12,99 pln
Najniższa cena: 14,99 pln -13%

Literatura

1. https://www.usnews.com/info/blogs/press-room/articles/2021-01-04/us-news-reveals-best-diet-rankings-for-2021
2. https://health.usnews.com/best-diet/best-diets-overall
3. https://dietetycy.org.pl/
4. Dukan P.: Nie potrafię schudnąć: Wydawnictwo otwarte, 2008; str. 1- 216
5. Wyka J., Malczyk E., Misiarz M., i wsp.: Assesment of food intakes for women adopting the high protein Dukan: Rocz Panstw Zakl Hig 2015;66(2):137-142
6. www.dietetykamedyczna.pl/dieta-dukana/
7. www.dietadukana.pl/skutki-uboczne/
8. http://instytutzdrowegozywienia.blogspot.com/2015/11/dieta-gaps-sprawdzona-metoda-na.html

Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyski. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Była zawodniczką PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego, w 2019 r. ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Jest stałą bywalczynią siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część jej życia), czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli. :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

Zostaw opinię