ZGARNIJ 50zł ZNIŻKI* W PREZENCIE  KOD: GIFT50
Wygląda na to, że znajdujesz się na terenie Polski. Jeśli chcesz abyśmy wsyłali Ci towar do innego kraju ustaw go aby obliczyć odpowiednio wszystkie ceny i koszty.
Kraj dostawy
Super zniżka -12% na zakupy powyżej 150 zł. Sprawdź

Adaptogeny jako wsparcie rozwoju sylwetki

Jak działają adaptogeny? Jakie adaptogeny stosować na masę mięśniową, a jakie stosować przy spalaniu tkanki tłuszczowej. Czy adaptogeny poprawiają wytrzymałość? Tego wszystkiego dowiesz się z lektury artykułu Bartka.
Adaptogeny jako wsparcie rozwoju sylwetki
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Co raz częściej mówi się o adaptogenach jako produktach o szerokim zastosowaniu pod kątem wsparcia funkcjonowania organizmu w dobie znaczącego obciążenia fizycznego oraz psychicznego. Znalazły one szerokie grono czcicieli również w środowisku kulturystycznym. Czy rzeczywiście suplementy roślinne mogą wpłynąć pozytywnie na zwiększenie potencjału treningowego? Przyjrzyjmy się potencjalnym korzyściom płynącym z suplementacji najbardziej rozpowszechnionych na rynku preparatów ziołowych.

Adaptogeny wspomagające rozwój sylwetki

Astragalus

Korzeń Traganka posiada duży potencjał w kwestii adaptacji organizmu do funkcjonowania pod wpływem stresu psychicznego oraz fizycznego, oddziałuje również korzystnie na zwiększanie możliwości wykonywania długotrwałej lub intensywnej pracy przy relatywnie niskim poziomie zmęczenia. Wykazuje działanie przeciwutleniające – zwalczające wolne rodniki i zapobiegające wystąpienie zjawiska stresu oksydacyjnego.

Ashwagandha

Żeń-szeń indyjski sprzyja efektywnej rozbudowie beztłuszczowej masy ciała, zapobiega nadmiernym zniszczeniom włókien mięśniowych, co zostało potwierdzone na podstawie poziomu kinazy kreatynowej – markera informującego o stopniu uszkodzenia mięśni. Pomaga w realizacji progresji treningowej dzięki zwiększaniu siły fizycznej, stymuluje biosyntezę testosteronu, powodując wzrost jego poziomu we krwi. Co więcej wspiera utratę nadmiaru zgromadzonej tkanki tłuszczowej, wykazuje działanie przeciwzapalne, nasila działanie enzymów antyoksydacyjnych. Pozwala regulować odpowiedź organizmu na stres, dzięki obniżaniu poziomu kortyzolu.

Różeniec górski

Rhodiola rosea stanowi wsparcie w budowaniu bazy tlenowej, co wynika ze zdolności promowania wzrostu poziomu czerwonych krwinek krwi. Pozwala skrócić okres regeneracji mięśni po wysiłku, a poprzez regulację wydzielania hormonu stresu i zwiększanie czułości komórek nerwowych na działanie ze strony dopaminy i serotoniny pomaga w wyciszeniu oraz regulacji nastroju. Ułatwia przeprowadzenie redukcji tkanki tłuszczowej oddziałując na lipazę hormonozależną, która to promuje proces lipolizy.

Eleuterokok kolczasty

Żeń-szeń syberyjski wpływa na zwiększenie wydolności tlenowej w przebiegu podejmowanych wysiłków o charakterze beztlenowym, wpływa na opóźnienia pojawienia się uczucia zmęczenia w czasie treningu. Pomaga w pozbyciu się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, przeciwdziała drastycznym spadkom energii po zastosowaniu substancji stymulujących, takich jak kofeina, pomaga radzić sobie ze stresem, dzięki optymalizacji odpowiedzi organizmu na bodźce stresowe.

Kordyceps chiński

Wyciąg z chińskiego grzyba posiada zdolność poszerzania światła naczyń krwionośnych, co przekłada się na polepszony transport tlenu oraz substancji odżywczych do komórek mięśniowych. Może przyczyniać się zwiększania poziomu testosteronu, wpływa na skuteczne zarządzanie gospodarką węglowodanową oraz aktywuje reakcje wygaszania nadmiernej ilości stanów zapalnych występujących w wyniku podejmowanych treningów.

Żeń-szeń

Roślina wykorzystywana w sporcie ze względu na swoje walory pomagające obniżać poziom zmęczenia organizmu – redukcja stężenia mleczanu w krwiobiegu, na wskutek intensywnego wysiłku fizycznego, co przekłada się na wzrost wytrzymałości treningowej. Pozwala wzmocnić funkcjonowanie układu immunologicznego oraz regulować kondycję systemu sercowo-naczyniowego. Wykazuje działanie antyoksydacyjne oraz łagodzące stany zapalne, pomaga w kształtowanie reakcji na stres, efektywnie wpływa na usprawnienie funkcji kognitywnych. Wyróżnia się kilka rodzajów żeń-szenia: azjatycki, koreański, chiński czy amerykański.

Kozieradka pospolita

Roślina znana z właściwości regulujących ilość wydzielanej insuliny, a mianowicie zwiększa poziom tego hormonu anabolicznego, dzięki czemu procentuje zwiększoną syntezą białek mięśniowych oraz odnową zasobów glikogenu mięśniowego. Wspiera procesy oczyszczania organizmu z toksyn oraz wykazuje działanie przeciwzapalne.

Chaga

Ekstrakt z grzyba Chaga powoduje wzrost wrażliwości komórek mięśniowych na insulinę, dzięki czemu następuje efektywny dopływ glukozy stanowiącej główne źródło energii. Pozwala na wydłużenie czasu efektywnej pracy w czasie treningu za pomocą neutralizacji znaczących ilości mleczanów, które przyczyniają się do zwiększenia zakwaszenia tkanek i odczuwania zmęczenia mięśni. Oddziałując na aktywność enzymu antyoksydacyjnego – dysmutazy ponadtlenkowej powoduje zwiększenie obrony organizmu przed działaniem wolnych rodników.

Shilajit

Ekstrakt z Mumio promuje procesy naturalnej produkcji testosteronu, którego wzrost przekłada się na polepszenie efektów treningowych w postaci rozwoju czystej masy mięśniowej. Wpływa na zwiększenie stężenia glutationu powodując w ten sposób wzrost skuteczności mechanizmów antyoksydacyjnych. Oddziałując na normalizację poziomu kwas gamma-aminomasłowego promuje przejście w stan wyciszenia po wymagających jednostkach treningowych, a do tego niweluje objawy wskazujące na zespół chronicznego zmęczenia.

Podsumowanie

Oczywiście możliwości jest zdecydowanie więcej. Nie w sposób opisać wszystkie zalety wynikające z zastosowania adaptogenów, a także dokonać charakterystyki każdego z nich za jednym zamachem, ponieważ trzeba było by poświęcić na to przynajmniej kilka artykułów. Niepodważalny jest jednak fakt, iż umiejętne wykorzystanie ekstraktów roślinnych może stanowić bardzo wartościowe wsparcie organizmu zarówno dla sportowców, jak i „przeciętnego człowieka” ze względu na bardzo szerokie spektrum działania.

Dietetyk, specjalista ds. suplementacji. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, a w sposób szczególny lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię