-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Fleksitarianizm – czy warto ograniczyć mięso?

Jedni jedzą mięso w kilku posiłkach dziennie, inni całkowicie wykluczają je ze swojego jadłospisu. Które podejście jest lepsze? Zależy to od wielu czynników i nie ma większego sensu teraz tego rozstrzygać, bo każda droga jest dobra, jeśli prowadzi do upragnionego celu. Jednak jeśli chcesz dowiedzieć się jak połączyć te skrajne podejścia, aby czerpać to, co najlepsze od obydwu wymienionych grup osób, poszerz swoją wiedzę na temat możliwości wykorz
Fleksitarianizm – czy warto ograniczyć mięso?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Jedni jedzą mięso w kilku posiłkach dziennie, inni całkowicie wykluczają je ze swojego jadłospisu. Które podejście jest lepsze? Zależy to od wielu czynników i nie ma większego sensu teraz tego rozstrzygać, bo każda droga jest dobra, jeśli prowadzi do upragnionego celu. Jednak jeśli chcesz dowiedzieć się jak połączyć te skrajne podejścia, aby czerpać to, co najlepsze od obydwu wymienionych grup osób, poszerz swoją wiedzę na temat możliwości wykorzystania fleksitarianizmu na własny użytek.

Czym jest fleksitarianizm?

Sposób odżywiania polegający na świadomym ograniczeniu spożywania mięsa wszelkiego rodzaju oraz produktów mięsnych. Nie powinien być mylony z semiwegetarianizmem, ponieważ ten kierunek żywienia idzie w kierunku całkowitej eliminacji określonych rodzajów produktów odzwierzęcych, a fleksitarianizm zaś zakłada wyłącznie ich rzadsze spożycie.

Nie ma tutaj sztywno wyznaczonych zasad, a ilość „dni mięsnych” jest kwestią bardzo subiektywną. Mówi się, że warto jest zacząć chociaż od ograniczenia trwającego jeden dzień w tygodniu. Dąży się jednak do tego, by mięso w jakiejkolwiek postaci znalazło się na talerzu rzadziej niż 3 razy na przestrzeni tygodnia. Niektórzy nawet od poniedziałku do soboty opierają swoje żywienie na produktach roślinnych, owocach, warzywach czy orzechach, czyli na posiłkach typowo wegańskich, bądź wegetariańskich, by dopiero w niedzielę pozwolić sobie na ucztę zawierającą dania mięsne.

Zatem podsumowując – istnieją dwie możliwości podążania dietą fleksitariańską, więc albo wyznacza się konkretną ilość dni na przestrzeni tygodnia, które będą całkowicie bezmięsne, albo decyduje się na spożycie mięsa jako okazjonalnym odstępstwie.

Jakie znane osobistości opowiadają się za fleksitarianizmem?

Do grona sławnych osób ograniczających spożycie mięsa możemy zaliczyć takie osoby jak: Arnold Schwarzenegger, który spożywa go zdecydowanie mniej niż w czasach swojej świetności, ale nie planuje go całkowicie wyeliminować z diety, Barack Obama, który wspomina o wzroście emisji gazów cieplarnianych z sektora rolniczego, Beyonce stosująca trwającą 22 dni dietę roślinną co jakiś czas, Paul McCartney, Richard Branson, Jamie Oliver, Emma Thompson, Gwyneth Paltrow, Cameron Diaz biorący udział w akcji pod tytułem „Bezmięsny poniedziałek”.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

BioTech Vegan Multivitamin - 60 tabl.
BioTech Vegan Multivitamin - 60 tabl.
1 porcja / 0,83 pln
49,99 pln
BioTech Vegan BCAA - 360g
BioTech Vegan BCAA - 360g
1 porcja / 1,62 pln
64,99 pln
Najniższa cena: 72,24 pln -10%

Czym motywowane jest najczęściej ograniczenie spożycia mięsa?

  • względy etyczne – wynikające z nieodpowiedniego traktowanie zwierząt,
  • względy ekologiczne – związane z marnowaniem zasobów Ziemi,
  • względy zdrowotne – korzyści wynikające najprawdopodobniej z ograniczenia spożycia przetworzonych produktów mięsnych.

Jak argumentowane są zalety fleksitarianizmu?

  • elastyczność – brak narzucanych z góry reguł, ograniczasz wyłącznie mięso i szukasz różnorodnych przepisów,
  • łatwość utrzymania – jako, że fleksitarianizm nie jest zaliczany do najbardziej restrykcyjnych sposobów odżywiania, dosyć proste jest podążanie tym modelem żywienia przez długi czas,
  • różnorodność – skoro należy wyłącznie ograniczyć produkty mięsne, mamy do dyspozycji wszelkie inne,
  • prostota – wykorzystywanie klasycznych produktów,
  • otwartość na nowości – jako że wypadałoby poszukać roślinnych zamienników warto jest otworzyć się na nowości i spróbować między innymi tofu, hummus czy różnego rodzaju kaszotto bezmięsne,
  • ekonomiczność – umiejętny wybór produktów i przygotowanie dobrego planu żywienia pozwala na brak konieczności nadwyrężania portfela.

Czy warto zainteresować się fleksitarianizmem?

Prawda jest taka, że fleksitarianizm to nic nowego, a wyłącznie nadanie nazwy sposobowi żywienia, który istnieje od dawna, bo przecież wiele osób, ograniczenia w spożyciu produktów uskutecznia już od wielu lat.

Czemu by jednak nie spróbować i nie zmniejszyć spożycia produktów mięsnych? Zapytasz – w jakim celu? A choćby dlatego, aby sprawdzić jak będzie na to reagował Twój organizm. Może okaże się, że czujesz się lepiej, gdy dajesz sobie odpoczynek od mięsa? Jeśli zaś okaże się, że nie możesz bez niego żyć to przecież w każdej chwili możesz zrobić sobie schabowego! (tylko bez bułki tartej i nie smażonego na oleju rzepakowym)

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię