-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

5 porad na poprawę pracy jelit

Jelita to jeden z bardzo ważnych narządów potrzebnych do dobrego samopoczucia całego ciała. Jest w dietetyce pewne powiedzenie, z którym ja również się zgadzam, a więc: „jesteś tym co jesz”. Tak – należy zwracać uwagę jakiej jakości pożywienia dostarczamy do naszego organizmu i jak przygotowane, bo to również bardzo ważne. O tym jak dokładnie wspomagać pracę jelit będziecie mogli przeczytać w niniejszym artykule.
5 porad na poprawę pracy jelit
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Jelita to jeden z bardzo ważnych narządów potrzebnych do dobrego samopoczucia całego ciała. Jest w dietetyce pewne powiedzenie, z którym ja również się zgadzam, a więc: „jesteś tym co jesz”. Tak – należy zwracać uwagę jakiej jakości pożywienia dostarczamy do naszego organizmu i jak przygotowane, bo to również bardzo ważne. O tym jak dokładnie wspomagać pracę jelit będziecie mogli przeczytać w niniejszym artykule.

1. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie!

Nie tylko dla zdrowia jelit, ale i pozostałych narządów ludzkiego ciała bardzo ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Oczywiście mówię tutaj o wodzie mineralnej z dużą zawartością minerałów, które nie tylko będzie wspierać pracę jelit, ale które dostarczy także minerałów i zapobiegnie ewentualnym niedoborom, do których nie wolno dopuścić. Odpowiednie nawodnienie kontroluje prawidłowe wypróżnianie i formowanie stolca, wraz z którym pozbywamy się zbędnych produktów przemiany materii.

2. Dbaj o dostarczanie dobrej jakości pożywienia!

Tak – jakość dostarczanego pożywienia ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o dobre samopoczucie człowieka, które bierze się prosto z jelit! Można porównać to do dobrej jakości auta. Jeśli chcemy aby silnik pracował jak najdłużej i jak najlepiej – wlewamy do niego jak najlepszej jakości paliwo. Nie inaczej jest z organizmem człowieka! Zadbajcie zatem o to aby w Waszej diecie znalazły się produkty pełnoziarniste, o jak najmniejszym stopniu przetworzenia, posiadające duże zasoby witamin i minerałów, a także odpowiednią podaż błonnika, który stanowi bardzo ważną rolę w trawieniu pożywienia! Warto także zadbać o dostarczanie naturalnych kiszonek (kapusta i ogórki kiszone) – bogactwo bakterii kwasu mlekowego, wspomagają regulację trawienia białek, tłuszczy oraz węglowodanów, a także zawierają w swoim składzie witaminy z grupy B, C, A, E oraz K.

3. Suplementy diety – naprawdę warto!

Wiadomo – główną zasługą dobrej kondycji jelit jest zbilansowana i odżywcza dieta, natomiast nie należy także zapominać o wsparciu suplementacyjnym. Probiotyki, prebiotyki, omega 3, sodium butyrate – to tylko kilka z podstaw suplementacji, które warto włączyć do swojej suplementacji. Oczywiście poza wsparciem pracy jelit – wspomożecie także pracę innych narządów, więc pozytywne działanie na organizm będzie potęgowane i z pewnością odczujecie to przy sumiennej suplementacji.

4. Stres – unikaj go jak ognia!

Zmora dzisiejszego świata, a więc stres powoduje wiele negatywnych konsekwencji dla organizmu człowieka. Duża ilość obowiązków zawodowych, zatłoczone miasta, problemy życia codziennego – to tylko kilka czynników, które wzbudzają w nas stres. Praca układu pokarmowego regulowana jest między innymi przez układ nerwowy, który może pracować w nieodpowiedni sposób właśnie z powodu przewlekłego stresu. W wyniku tego może dochodzić do zaparć, biegunek, zgagi i wielu innych skutków. Warto zatem eliminować w jak największym stopniu źródła stresu - nie piszę od razu, że należy rezygnować z pracy, bo to ona z reguły jest największym stresorem. Jeśli jakiegoś stresu nie jesteśmy w stanie wyeliminować – zadbajmy o inne formy uciekania od tego stresu takie jak: medytacja, kąpiel, spacer, czy też po prostu aktywność fizyczna! Trening siłowy, czy jakakolwiek inna forma aktywności to doskonały sposób na pokonanie stresu, a dodatkowo praca nad własnym organizmem!

5. Zadbaj o ruch w ciągu dnia!

Mniejsza ilość aktywności w ciągu dnia niekorzystnie może wpływać na zdrowie Twoich jelit. Regularna aktywność fizyczna i nie piszę tutaj o tym, że trzeba trenować codziennie, bo równie ważny jest wypoczynek! Już nawet 2-3 sesje treningowe w ciągu tygodnia będą przynosiły pozytywne skutki dla działania Twoich jelit. Usprawni to motorykę Twoich jelit, będziesz przeciwdziałać zaparciom, a Twój apetyt będzie większy.

Temat niniejszego artykułu naprawdę stanowi bardzo ważny element dobrego samopoczucia każdego człowieka. Nie należy zatem go zaniedbywać i już te 5 wskazówek spowoduje, że Wasze jelita będą pracować sprawniej, a Wy będziecie się czuć lepiej i z pełną energią będziecie wchodzić w każdy następny dzień!

Zobacz także : Dieta śródziemnomorska - najlepsza czy nie? 

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię