-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Słodkie nie zawsze znaczy niezdrowe

Według szeroko przyjętej opinii, słodkie desery kojarzą nam się z nadmiernym przybieraniem na wadze niż zdrową, zbilansowaną dietą. Tymczasem omawiane słodkości wcale nie muszą być tuczące. Co powiecie na posiłek z owocami, zamiast białego cukru? Dobrze skomponowane i przygotowane drugie śniadanie, deser czy przekąska mogą dostarczyć naszemu organizmowi korzystnych dla zdrowia substancji, a ilość samych kalorii będziemy w stanie bez problemu spal
Słodkie nie zawsze znaczy niezdrowe
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Słodkie nie zawsze znaczy niezdrowe! Czy można jeść słodkie przekąski i nie tyć?

Według szeroko przyjętej opinii, słodkie desery kojarzą nam się z nadmiernym przybieraniem na wadze niż zdrową, zbilansowaną dietą. Tymczasem omawiane słodkości wcale nie muszą być tuczące. Co powiecie na posiłek z owocami, zamiast białego cukru? Dobrze skomponowane i przygotowane drugie śniadanie, deser czy przekąska mogą dostarczyć naszemu organizmowi korzystnych dla zdrowia substancji, a ilość samych kalorii będziemy w stanie bez problemu spalić na najbliższy treningu. Z tego wpisu należy wyciągnąć wiedzę, że słodkie, nie zawsze znaczy niezdrowe!

FIT desery z owocami zamiast cukru

Czym więc najlepiej zastąpić biały cukier?

To właśnie słodki smak uznany jest za najbardziej ciężki do pogodzenia i zestawienia z wyrazem zdrowy czy dieta. Za słodycz odpowiada właśnie cukier, czyli substancja, której przypisuje się winę za współczesną epidemię otyłości i szereg chorób cywilizacyjnych. Należy jednak wyraźnie odróżnić czym będzie objadanie się słodyczami bez opamiętania, a czym spożywanie zbilansowanych, lekkich deserów przyrządzonych ze zdrowych składników na bazie miodu czy owoców. Najważniejsza w tym wszystkim będzie świadomość, że tworzymy słodkie przekąski bez dodatku sacharozy, czyli białego cukru. Temat może okazać się wyjątkowo prosty. Weźmy dla przykładu takie zestawienie: jogurt naturalny, garść wybranych, świeżych owoców (mogą to być maliny, borówki, ananas czy chociażby mango), do tego kilka orzechów nerkowca lub migdałów, a na całość łyżeczka miodu pitnego, albo coś delikatnie innego, powiedzmy że ugotowana kasza jaglana, do niej starte na grubych oczkach jabłko, trochę wiórków kokosowych oraz garść pestek słonecznika. W efekcie końcowym otrzymujemy brak jakiegokolwiek białego cukru, natomiast sto procent zdrowia z dodatkiem naturalnej, owocowej słodyczy.

W przypadku deserów oczywiście sięgać będziemy głównie po owoce ale nie tylko. Musimy natomiast pamiętać, że niektóre owoce mają wysoki indeks glikemiczny (IG). Jest tak w przypadku dojrzałych bananów czy arbuza. Zawarty w nich cukier (glukoza oraz fruktoza) szybciej wchłania się do naszego krwiobiegu niż w przypadku owoców o indeksie niższym. Z owocami o wysokim IG lepiej nie przesadzać. Zbyt gwałtowne skoki naszego poziomu cukru we krwi sprzyjać mogą wzrostowi insulinooporności. Dlatego owoce o niskim IG będą zdecydowanie lepszym wyborem. Istotne będzie również to, aby drugie śniadanie czy deser miało odpowiedni ładunek glikemiczny, który uwzględniać będzie rodzaj ale i ilość węglowodanów w całym daniu. Na pierwszym planie mamy cały czas owoce, ale na pewno nie warto zapominać również o warzywach. Starta dynia, fasola, cukinia lub burak dodany jako składnik do deseru może stworzyć przepyszne ciasto czy brownie.

Miejsca na słodkości wcale nie brakuje! Choć w tych pomysłach słodycz rozumiana musi być trochę inaczej niż ta kojarzona z wyrobami cukierniczymi z masą białych kryształków. Nadmiar sacharozy w codziennej diecie otępia naszą wrażliwość na słodki smak naturalnych produktów takich jak świeże owoce czy bakalie. Dlatego jeśli objadacie się ciastkami czy spożywacie spore ilości słodzonych napojów gazowanych niewątpliwie trudniej będzie wam cieszyć się smakiem fit słodkości. Tą niezdrową słodycz, jaką zapewnia nam biały cukier, ale i syrop glukozowo-fruktozowy czy liczne słodziki do pewnego stopnia można zastąpić przyprawami. Bardzo częstym zabiegiem jest korzystanie między innymi z cynamonu, laski wanilii czy lukrecji. Oczywiście nie osłodzą one przekąski czy deseru równie znacząco, co saharoza, ale na pewno subtelnie i przede wszystkim zdrowo zaspokoją naszą potrzebę dostarczenia czegoś słodkiego.

Grupa specjalistów z zakresu suplementacji.

Zostaw opinię