-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Zmiany nawyków żywieniowych

To, co jemy, może mieć wpływ na nasze zdrowie i prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre choroby. Po pierwsze, zbilansowana dieta może pomóc dostarczyć naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych i energii. Nie można oczekiwać dobrego zdrowia i pełni witalności - jeśli towarzyszą temu złe nawyki żywieniowe i wybory żywieniowe.
Zmiany nawyków żywieniowych
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

To, co jemy, może mieć wpływ na nasze zdrowie i prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre choroby.

Po pierwsze, zbilansowana dieta może pomóc dostarczyć naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych i energii. Nie można oczekiwać dobrego zdrowia i pełni witalności - jeśli towarzyszą temu złe nawyki żywieniowe i wybory żywieniowe.

Zmiana niezdrowych nawyków żywieniowych może być wyzwaniem i wymaga czasu, ale dobrą rzeczą jest to, że nie trzeba zmieniać wszystkich swoich nawyków na raz. Można to osiągnąć z czasem, wprowadzając drobne, stopniowe zmiany w swoim stylu życia.

Zmiany nawyków żywieniowych

Aby pomóc zacząć, poniżej przedstawiono kilka zmian w nawykach żywieniowych, które mogą znacząco poprawić zdrowie:

1. Zwiększ spożycie błonnika

Zwiększenie spożycia błonnika może być jednym ze świetnych sposobów na poprawę zdrowia, ale i utratę tkanki tłuszczowej (pośrednio!). Po pierwsze, wysokiej jakości pokarmy, takie jak warzywa liściaste i rośliny strączkowe, mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu, jednocześnie poprawiając trawienie. Nie wspominając już o tym, że błonnik pozwala dłużej czuć się sytym, co może pomóc w utracie wagi.
Zwiększenie spożycia błonnika może nastąpić - jedząc chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż i pełnoziarnisty makaron zamiast rafinowanego. Co więcej, dodanie błonnika do regularnej diety może być tak proste, jak dodanie do jogurtu płatków zbożowych o wysokiej zawartości błonnika lub wrzucenie siemienia lnianego do sałatki.

2. Wybierz zdrowsze tłuszcze

Wysoki poziom złego cholesterolu i ryzyko chorób serca mogą być powiązane z tłuszczami nasyconymi i trans. Dobrą wiadomością jest jednak to, że można temu zapobiec, ograniczając spożycie produktów bogatych w tłuszcze nasycone, takich jak masło, bekon, kiełbaski i inne produkty podobne do wymienionych.
Absolutnie nie należy całkowicie usuwać tłuszczu z diety. Zamiast tego można go zastąpić i zdecydować się na nienasycone i roślinne tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, orzechy, siemię lniane i awokado. Można również rozważyć dodanie do swojej diety produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3, takich jak łosoś. Takie źródła pożywienia są niezbędne do produkcji zarówno energii, jak i nowych komórek, a wśród wielu korzyści mogą znacząco pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

3. Spożywaj jedzenie stopniowo z zamiarem

Mózg potrzebuje około 20 minut, aby zasygnalizować, że spożyto wystarczającą ilość jedzenia. W związku z tym zaleca się nie spieszyć się z jedzeniem. Powolne i ostrożne jedzenie pozwala organizmowi przetwarzać ten sygnał, co może zapobiec spożywaniu zbyt dużej ilości jedzenia.
Ponadto uważne jedzenie pozwala bardziej cieszyć się jedzeniem. Może to pomóc w uzyskaniu pełnego uczucia po posiłkach. Tak więc, jeśli to możliwe, warto zwracać uwagę na to, aby rzeczy lub inne rozpraszające uwagę, takie jak telefon, telewizor, książki itp., nie przeszkadzały. Warto odpocząć między kęsami i zwracać uwagę na to, co jemy.

4. Nie spożywaj zbyt dużo sodu

5. Zwracaj uwagę na porcje

Organizm potrzebuje sodu do prawidłowego funkcjonowania. Jednak spożywając zbyt dużo sodu, ciśnienie krwi może wzrosnąć i potencjalnie zwiększyć ryzyko chorób serca. W większości żywność, która została przetworzona lub zapakowana, zawiera dużo sodu.
Możesz zmniejszyć spożycie soli , zmniejszając liczbę przetworzonych i słonych produktów spożywczych, takich jak frytki, konserwy i przetworzone mięso, gotowe mieszanki przypraw.

Warto ograniczać wielkość porcji. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z problemami zdrowotnymi, czy może po prostu chcemy się zdrowo odżywiać, zarządzanie porcjami może pomóc.

Oto kilka sposobów na zarządzanie i śledzenie porcji:

  • Naczynia do serwowania winny mieć odpowiedni rozmiar. Warto też ważyć jedzenie, jeżeli „przejadamy” porcje.
  • Jedzenie na małym talerzu to kolejny pomysł, ponieważ niektóre osoby mają tendencję do przepełnienia swojego talerza, bez względu na to, jak duże lub małe jest danie.
  • Warto zwracać uwagę na sygnały głodu i odkładać widelec w odpowiednim momencie.

Wniosek

Pokarmy, które spożywamy, mogą znacząco wpłynąć na nasze zdrowie. I choć może to być trudne, nie musimy zmieniać całej swojej diety z dnia na dzień. Z biegiem czasu te drobne zmiany stylu życia mogą mieć długoterminowy wpływ na zdrowie i poprawić ogólne samopoczucie.

Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyski. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Była zawodniczką PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego, w 2019 r. ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Jest stałą bywalczynią siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część jej życia), czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli. :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

Zostaw opinię