By Paweł Zieliński
Rynek suplementów jest przesiąknięty rożnego rodzaju produktami, których jakość jest różna i co ciekawe nie zawsze drogi preparat charakteryzuje się wysoką jakością. Jeżeli masz problem z wyborem czegoś dla siebie bądź nie jesteś przekonany do konkretnej marki i jej oferty – właśnie z myślą o Tobie powstaje kilkuczęściowa seria artykułów, która ma pomóc Ci w wyborze najlepszych preparatów zawierających kreatynę. Część 1 będzie dotyczyć monopreparatów ze szczególnym uwzględnieniem monohydratów kreatyny.
KRÓTKI WSTĘP
Kreatyna jest gruntownie przebadaną substancją o anabolicznych właściwościach, która jest w pełni bezpieczna i legalna. Znajduje zastosowanie w każdym typie sportu – od typowo siłowych dyscyplin, siłowo-wytrzymałościowych, jak i typowo wytrzymałościowych. Powstaje naturalnie w organizmie na drodze syntezy z: glicyny, argininy oraz metioniny. Ostateczna struktura chemiczna zawiera w sobie guanidynę i kwas octowy. Niestety ilość jaka może zostać wytworzona w ten sposób nie jest duża, co przekłada się na konieczność jej dostarczenia z zewnątrz w postaci suplementu. Oczywiście dotyczy to sytuacji gdy sportowiec chce poprawić swoje efekty.
Współcześnie nadal funkcjonuje wiele stereotypów dotyczących kreatyny. Najpopularniejsze jest klasyfikowanie jej jako sterydu i substancji toksycznej. Niestety jeszcze wiele czasu minie nim starsze pokolenia zrozumieją swój błąd wynikający po prostu z ich niewiedzy i strachem przed nieznanym.
PRZEGLĄD NAJWAŻNIEJSZYCH FORM CHEMICZNYCH KREATYN WYSTĘPUJĄCYCH W POSTACI MONO-PREPARATU
1. Monohydrat kreatyny
Jest to najpopularniejsza i zarazem najlepiej poznana forma chemiczna kreatyny. Idealnie sprawdza się zarówno w przypadku początkujących, jak i doświadczonych sportowców. Nie wpływa negatywnie na zdrowy organizm. Gwarantuje poprawę przyrostów suchej masy mięśniowej i to za względnie niewielkie pieniądze (ceny monowodzianów są zazwyczaj sporo niższe niż innych form). Dostępna jest certyfikowana wersja monohydratu kreatyny (CreaPure), która różni się od innych nie tyle samym działaniem, a gwarancją braku jakichkolwiek zanieczyszczeń surowca.
2. Jabłczan kreatyny
Bardzo popularna forma kreatyny, szacunkowo jest wybierana zaraz po monohydracie. Powstała ona z połączenia cząsteczki kwasu jabłkowego oraz trzech cząsteczek kreatyny. Dzięki takiemu zestawieniu wprowadzenie jej do suplementacji pomaga w utrzymaniu na wysokim poziomie gospodarki energetycznej (szybkość odnawiania ATP). Sama kreatyna działa tak samo, jednak cząsteczka kwasu jabłkowego dołączana jest do cyklu Krebsa, co przekłada się na dodatkowe wsparcie odnawiania zapasów ATP.
3. Azotan kreatyny
Pod względem chemicznym jest to połączenie kreatyny i związku wpływającego na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Poza wpływem na procesy anaboliczne poprawia efekt pompy mięśniowej oraz lepsze odżywienie i dotlenienie. Efekt ten jest związany ze zwiększoną przepustowością naczyń krwionośnych i skutkuje poprawą regeneracji powysiłkowej.
4. Cytrynian kreatyny
Dobrze rozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu jest też dobrze przyswajalny przez organizm. Mankamentem tej formy chemicznej jest fakt, że na każdy 1 gram tej kreatyny aż 60% stanowi kwas cytrynowy. Jednak dzięki niemu zwiększona została stabilność na kwaśne pH panujące w żołądku.
5. Chlorowodorek kreatyny
Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i charakteryzuje się bardzo silnym działaniem anabolicznym. Zgodnie z dostępnymi informacjami nie podrażnia układu pokarmowego (żołądka/przewodu pokarmowego) oraz nie powoduje tak dużego wiązania wody jak w przypadku monohydratu kreatyny.
6. Alfaketoglutaran kreatyny (kreatyna AKG)
Sprzężona cząsteczka alfa-ketoglutaranu oraz kreatyny. Dzięki takiemu połączeniu uzyskano lepszą bioprzyswajalność i wysycenie tkanki mięśniowej przez kreatynę. Mało popularna forma chemiczna, jednak warto się nią zainteresować.
7. Orotan kreatyny (bardzo rzadko już spotykany)
Ciekawa forma chemiczna, która bazuje na cząsteczkach kwasu orotowego (dwóch lub trzech) oraz kreatyny. Obie te substancje wpływają pozytywnie na szybkość odnawiania ATP. Dodatkowo przyczynia się do szybkiego wysycenia mięśni oraz ułatwia proces powstawania fosfokreatyny w organizmie.
8. Chelat magnezowy kreatyny
Niezwykle wartościowa forma chemiczna kreatyny, dzięki której w każdej porcji dostarcza się nie tylko anaboliczną kreatynę, ale także wysoce przyswajalny magnez warunkujący prawidłowy przebieg wielu procesów (w tym skurczu mięśni). Aktualnie trudno o produkt, który by bazował na tej formie.
,
PRZYKŁADY NAJLEPSZYCH/NAJBARDZIEJ POPULARNYCH PRODUKTÓW DOSTĘPNYCH NA RYNKU
PODSUMOWANIE
Rynek suplementów jest tak przesiąknięty produktami kreatynowymi rożnego rodzaju i wykorzystującymi zróżnicowane formy chemiczne kreatyny, że bardzo łatwo się pogubić. Proponowane produkty charakteryzują się bardzo wysoką jakością i z pewnością pomogą w uzyskaniu maksymalnych możliwych w danym momencie efektów w postaci przyrostów suchej masy mięśniowej i siły fizycznej. Pamiętajcie jednak, że aby maksymalnie wykorzystać dany produkt należy zadbać o podstawy jakimi są: dieta oraz trening.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb