11% ZNIŻKI NA WSZYSTKO*  KOD: PPL11
Suplementacja

09-01-2017

Przegląd preparatów z kreatyną cz.1

Rynek suplementów jest przesiąknięty rożnego rodzaju produktami, których jakość jest różna i co ciekawe nie zawsze drogi preparat charakteryzuje się wysoką jakością. Jeżeli masz problem z wyborem czegoś dla siebie bądź nie jesteś przekonany do konkretnej marki i jej oferty – właśnie z myślą o Tobie powstaje kilkuczęściowa seria artykułów, która ma pomóc Ci w wyborze najlepszych preparatów zawierających kreatynę. Część 1 będzie dotyczyć monopreparatów ze szczególnym uwzględnieniem monohydratów kreatyny.

KRÓTKI WSTĘP

Kreatyna jest gruntownie przebadaną substancją o anabolicznych właściwościach, która jest w pełni bezpieczna i legalna. Znajduje zastosowanie w każdym typie sportu – od typowo siłowych dyscyplin, siłowo-wytrzymałościowych, jak i typowo wytrzymałościowych. Powstaje naturalnie w organizmie na drodze syntezy z: glicyny, argininy oraz metioniny. Ostateczna struktura chemiczna zawiera w sobie guanidynę i kwas octowy. Niestety ilość jaka może zostać wytworzona w ten sposób nie jest duża, co przekłada się na konieczność jej dostarczenia z zewnątrz w postaci suplementu. Oczywiście dotyczy to sytuacji gdy sportowiec chce poprawić swoje efekty.

Współcześnie nadal funkcjonuje wiele stereotypów dotyczących kreatyny. Najpopularniejsze jest klasyfikowanie jej jako sterydu i substancji toksycznej. Niestety jeszcze wiele czasu minie nim starsze pokolenia zrozumieją swój błąd wynikający po prostu z ich niewiedzy i strachem przed nieznanym.

PRZEGLĄD NAJWAŻNIEJSZYCH FORM CHEMICZNYCH KREATYN WYSTĘPUJĄCYCH W POSTACI MONO-PREPARATU

1. Monohydrat kreatyny

Jest to najpopularniejsza i zarazem najlepiej poznana forma chemiczna kreatyny. Idealnie sprawdza się zarówno w przypadku początkujących, jak i doświadczonych sportowców. Nie wpływa negatywnie na zdrowy organizm. Gwarantuje poprawę przyrostów suchej masy mięśniowej i to za względnie niewielkie pieniądze (ceny monowodzianów są zazwyczaj sporo niższe niż innych form). Dostępna jest certyfikowana wersja monohydratu kreatyny (CreaPure), która różni się od innych nie tyle samym działaniem, a gwarancją braku jakichkolwiek zanieczyszczeń surowca.

2. Jabłczan kreatyny

Bardzo popularna forma kreatyny, szacunkowo jest wybierana zaraz po monohydracie. Powstała ona z połączenia cząsteczki kwasu jabłkowego oraz trzech cząsteczek kreatyny. Dzięki takiemu zestawieniu wprowadzenie jej do suplementacji pomaga w utrzymaniu na wysokim poziomie gospodarki energetycznej (szybkość odnawiania ATP). Sama kreatyna działa tak samo, jednak cząsteczka kwasu jabłkowego dołączana jest do cyklu Krebsa, co przekłada się na dodatkowe wsparcie odnawiania zapasów ATP.

3. Azotan kreatyny

Pod względem chemicznym jest to połączenie kreatyny i związku wpływającego na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Poza wpływem na procesy anaboliczne poprawia efekt pompy mięśniowej oraz lepsze odżywienie i dotlenienie. Efekt ten jest związany ze zwiększoną przepustowością naczyń krwionośnych i skutkuje poprawą regeneracji powysiłkowej.

4. Cytrynian kreatyny

Dobrze rozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu jest też dobrze przyswajalny przez organizm. Mankamentem tej formy chemicznej jest fakt, że na każdy 1 gram tej kreatyny aż 60% stanowi kwas cytrynowy. Jednak dzięki niemu zwiększona została stabilność na kwaśne pH panujące w żołądku.

5. Chlorowodorek kreatyny

Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i charakteryzuje się bardzo silnym działaniem anabolicznym. Zgodnie z dostępnymi informacjami nie podrażnia układu pokarmowego (żołądka/przewodu pokarmowego) oraz nie powoduje tak dużego wiązania wody jak w przypadku monohydratu kreatyny.

6. Alfaketoglutaran kreatyny (kreatyna AKG)

Sprzężona cząsteczka alfa-ketoglutaranu oraz kreatyny. Dzięki takiemu połączeniu uzyskano lepszą bioprzyswajalność i wysycenie tkanki mięśniowej przez kreatynę. Mało popularna forma chemiczna, jednak warto się nią zainteresować.

7. Orotan kreatyny (bardzo rzadko już spotykany)

Ciekawa forma chemiczna, która bazuje na cząsteczkach kwasu orotowego (dwóch lub trzech) oraz kreatyny. Obie te substancje wpływają pozytywnie na szybkość odnawiania ATP. Dodatkowo przyczynia się do szybkiego wysycenia mięśni oraz ułatwia proces powstawania fosfokreatyny w organizmie.

8. Chelat magnezowy kreatyny

Niezwykle wartościowa forma chemiczna kreatyny, dzięki której w każdej porcji dostarcza się nie tylko anaboliczną kreatynę, ale także wysoce przyswajalny magnez warunkujący prawidłowy przebieg wielu procesów (w tym skurczu mięśni). Aktualnie trudno o produkt, który by bazował na tej formie.

,

PRZYKŁADY NAJLEPSZYCH/NAJBARDZIEJ POPULARNYCH PRODUKTÓW DOSTĘPNYCH NA RYNKU

................

Wysokiej jakości monohydrat kreatyny w postaci proszku. Jeden z najciekawszych preparatów tego typu, którego stosunek jakości do ceny wychodzi bardzo korzystnie. Formuła została wzbogacona o najważniejsze witaminy, które dodatkowo wspierają utrzymanie prawidłowej gospodarki energetycznej organizmu. Każda porcja charakteryzuje się potężną siłą anaboliczną, dzięki której każdy cykl będzie udany.

SportDefinition TheMono

................
................Marka BioTech od wielu lat dostarcza na rynek produkty najwyższej jakości, podobnie jest w przypadku tego monohydratu. Producent gwarantuje farmaceutyczną czystość oraz wysoki stopień mikrorozdrobnienia, dzięki czemu nie obciąża dodatkowo nerek. Jeden z ciekawszych produktów tego typu.

BioTech 100% Creatine Monohydrate

................
................
Bardzo skuteczny produkt oparty o czysty monohydrat kreatyny. Wysoki stopień rozdrobnienia sprawia, że jest bardzo dobrze przyswajalny i nie obciąża bez potrzeby nerek sportowca. Olbrzymią zaletą jest duża ilość wariantów smakowych, które sprawiają, że każda porcja jest chwilą przyjemności (a nie tylko koniecznością). Idealny wybór na udany cykl kreatynowy.

UNS Mono Extreme

................
................Certyfikowany monohydrat kreatyny (CreaPure) jest gwarancją najwyższej jakości i braku jakichkolwiek zanieczyszczeń surowca. Jeżeli budżet na to pozwala warto zainwestować by przekonać się na własnej skórze, że warto dołożyć te kilka złotych. Oczywiście pomimo swojej siły anabolicznej jest w pełni legalny oraz bezpieczny dla zdrowego organizmu.

7Nutrition Creapure

................
................
Krystalicznie czysty chlorowodorek kreatyny wykazuje się wysoką stabilnością chemiczną, dzięki czemu nie konwertuje szybko w kreatyninę. Stosowany jest przez wielu sportowców na całym świecie, których z powodzeniem wspiera w osiąganiu maksymalnych efektów treningu. Jest znacznie mniej popularna niż chociażby jabłczan, ale warto przemyśleć jej zakup.

Fitness Authority Performance
Creatine HCL

................

PODSUMOWANIE

Rynek suplementów jest tak przesiąknięty produktami kreatynowymi rożnego rodzaju i wykorzystującymi zróżnicowane formy chemiczne kreatyny, że bardzo łatwo się pogubić. Proponowane produkty charakteryzują się bardzo wysoką jakością i z pewnością pomogą w uzyskaniu maksymalnych możliwych w danym momencie efektów w postaci przyrostów suchej masy mięśniowej i siły fizycznej. Pamiętajcie jednak, że aby maksymalnie wykorzystać dany produkt należy zadbać o podstawy jakimi są: dieta oraz trening.

Paweł Zieliński

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec CM3 Powder - 500g

129,99 PLN
Zobacz produkt

7Nutrition HCL Creatine - 350g

99,99 PLN
Zobacz produkt

Sport Definition Monohydrat Kreatyny The Mono - 500g

99,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak