-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Body Positive

Body postive, inaczej pozytywność ciała lub pozytywne patrzenie na własne ciało - odnosi się do twierdzenia, że wszyscy ludzie zasługują na pozytywny wizerunek ciała, niezależnie od tego, jak społeczeństwo i kultura popularna postrzegają idealny kształt, rozmiar i wygląd.
Body Positive
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Body positive – czym jest i jak przełożyć je na swoje życie?

Body postive, inaczej pozytywność ciała lub pozytywne patrzenie na własne ciało - odnosi się do twierdzenia, że wszyscy ludzie zasługują na pozytywny wizerunek ciała, niezależnie od tego, jak społeczeństwo i kultura popularna postrzegają idealny kształt, rozmiar i wygląd.

Body Positive

Niektóre z celów ruchu pozytywnego postrzegania ciała obejmują:

  • Kwestionowanie tego, jak społeczeństwo postrzega ciało
  • Promowanie akceptacji wszystkich sylwetek (w tym akceptacja własnego ciała)
  • Pomaganie ludziom w budowaniu pewności siebie i akceptacji własnego ciała
  • Rozwiązywanie nierealistycznych standardów ciała

Pozytywność ciała to jednak nie tylko kwestionowanie sposobu, w jaki społeczeństwo postrzega ludzi w oparciu o ich fizyczny rozmiar i kształt. Uznaje również, że osądy są często dokonywane na podstawie rasy, płci, seksualności i niepełnosprawności.

Pozytywność ciała ma również na celu pomóc ludziom zrozumieć, w jaki sposób popularne komunikaty medialne przyczyniają się do relacji, jakie ludzie mają ze swoim ciałem, w tym tego, jakie relacje mają z jedzeniem, ćwiczeniami, odzieżą, zdrowiem, tożsamością i dbaniem o siebie.

Dzięki lepszemu zrozumieniu wpływu, jaki wywierają takie aspekty - istnieje nadzieja, że ludzie mogą rozwinąć zdrowsze i bardziej realistyczne relacje ze swoimi ciałami.

Pozytywność ciała ma swoje korzenie w ruchu akceptacji „tłuszczu” pod koniec 1960 roku. Ruch koncentrował się na zakończeniu kultury zawstydzania „otłuszczonego” ciała i dyskryminacji ludzi ze względu na ich rozmiar lub masę. National Association to Advance Fat Acceptance zostało założone w 1969 roku i nadal pracuje nad zmianą sposobu, w jaki ludzie mówią o wadze.

Termin "ciało pozytywne" pojawił się w 1996 roku, kiedy psychoterapeuta i osoba, która przeszła leczenie zaburzeń odżywiania, założyli stronę internetową thebodypositive.org. Witryna oferuje zasoby i materiały edukacyjne zaprojektowane, aby pomóc ludziom czuć się dobrze w ich ciałach, odciągając uwagę od utraty wagi poprzez niezdrową dietę i ćwiczenia.

Ruch pozytywności ciała w obecnej formie zaczął pojawiać się około 2012 roku, początkowo koncentrując się na kwestionowaniu nierealistycznych kobiecych standardów piękna. Wraz ze wzrostem popularności ruchu, pierwotny nacisk na akceptację wagi zaczął przesuwać się w kierunku przesłania, że "wszystkieciała są piękne".

Podczas gdy pozytywność ciała staje się coraz bardziej popularna, ludzie nadal są zdezorientowani co do tego, co to dokładnie znaczy. Jednym z powodów, dla których pozytywność ciała jest tak źle rozumiana, jest fakt, że istnieje tak wiele różnych definicji tego, co oznacza ruch.

W zależności od punktu widzenia, pozytywność ciała może oznaczać:

  • Docenianie swojego ciała pomimo wad
  • Poczucie pewności siebie o swoje ciało
  • Kochanie siebie
  • Akceptacja kształtu i rozmiaru ciała

Pozytywność ciała oznacza również cieszenie się ciałem, które masz i nie bicie się o zmiany, które zachodzą naturalnie z powodu starzenia się, ciąży lub wyboru stylu życia.

Instagram odegrał kluczową rolę w powstaniu ruchu pozytywnego ciała. W ostatnich latach wiele czasopism i firm włączyło wysiłki, aby być bardziej pozytywnym dla ciała w swoich publikacjach i działaniach marketingowych. Niektóre czasopisma przestały aerografować modele, podczas gdy firmy, w tym Dove i Aerie, opracowały kampanie marketingowe zawierające komunikaty body positive.

Jednym z głównych celów body positive jest zajęcie się niektórymi sposobami, w jakie obraz ciała wpływa na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. Posiadanie zdrowego obrazu ciała odgrywa rolę w tym, jak ludzie czują się ze swoim wyglądem, a nawet jak oceniają swoją wartość. Badania sugerują, że posiadanie negatywnego obrazu ciała wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niektórych chorób psychicznych, w tym depresji i zaburzeń odżywiania.

Jedno z badań wykazało, że nawet krótka ekspozycja na wiadomości medialne przedstawiające "idealną sylwetkę" była związana ze zwiększonymi obawami o wizerunek ciała i zwiększonymi objawami zaburzeń odżywiania.

Obraz ciała odnosi się do subiektywnego postrzegania własnego ciała przez osobę – co może różnić się od tego, jak jej ciało faktycznie się prezentuje. Uczucia, myśli i zachowania związane z obrazem ciała mogą mieć duży wpływ na twoje zdrowie psychiczne i sposób, w jaki traktujesz siebie. Tworzenie obrazu ciała rozpoczyna się we wczesnym okresie życia. Niestety, nawet małe dzieci mogą cierpieć z powodu niezadowolenia z ciała. Raport opublikowany przez Common Sense Media wykazał, że ponad 50% dziewcząt i prawie 33% chłopców w wieku od 6 do 8 lat uważało, że ich idealna masa ciała jest mniejsza niż ich obecna waga. Wyniki ujawniły również, że 25% dzieci próbowało pewnego rodzaju zachowań dietetycznych w wieku siedmiu lat.

Problemy, które mogą pojawić się w wyniku złego postrzegania obrazu ciała, obejmują:

    • Depresja: Kobiety doświadczają depresji znacznie częściej niż mężczyźni, a niektórzy badacze uważają, że niezadowolenie z ciała może odgrywać ważną rolę w wyjaśnianiu tej różnicy płci w wskaźnikach depresji - Toward understanding the role of body dissatisfaction in the gender differences in depressive symptoms and disordered eating: A longitudinal study during adolescence - Ferreiro - 2014 - Journal of Adolescence - Wiley Online Library

    • Niska samoocena: Badania wykazały, że niezadowolenie z ciała wiąże się ze słabą samooceną u nastolatków, niezależnie od ich płci, wieku, wagi, rasy, pochodzenia etnicznego i statusu społeczno-ekonomicznego - Związek między niezadowoleniem z ciała a poczuciem własnej wartości u nastolatków: podobieństwa między płcią, wiekiem, statusem wagi, rasą / pochodzeniem etnicznym i statusem społeczno-ekonomicznym - Journal of Adolescent Health (jahonline.org)

    • Zaburzenia odżywiania: Badania wskazują również, że niezadowolenie z ciała jest związane z zaburzeniami odżywiania, szczególnie wśród dorastających dziewcząt - Media effects of experimental presentation of the ideal physique on eating disorder symptoms: A meta-analysis of laboratory studies - ScienceDirect

Oczywiście, podczas gdy przesłanie body positive ma na celu pomóc ludziom poczuć się lepiej, nie jest ono pozbawione problemów i krytyków.

Na przykład jednym z problemów jest idea, iż pozytywność ciała oznacza, że ludzie powinni robić wszystko, co myślą, że muszą zrobić, aby myśleć pozytywnie na temat swojego ciała. Niestety, popularne wiadomości którymi ludzie są bombardowani, obejmują ideę, że szczuplejsi, sprawniejsi ludzie są szczęśliwsi, zdrowsi i piękniejsi. Ta idealizacja szczupłości może następnie przyczynić się do tego, że ludzie angażują się w niezdrowe działania - w tym nadmierne ćwiczenia lub ekstremalne diety - pod pozorem poczucia "pozytywnego ciała".

Jak wprowadzić body postive w życie?

Pozytywność ciała ma na celu wspieranie akceptacji do ciała, ale może to być walka, która dodaje kolejny element presji i niemożliwe standardy, aby im sprostać. Mówienie ludziom, aby zaakceptowali siebie i byli odporni na bombardowanie obrazami promującymi szczupłe ideały sylwetek, może być szkodliwe. Mówienie ludziom, aby ignorowali dominujący ideał piękna, nie jest realistyczne. Może to stworzyć większą presję na osobie, która już czuje się niespokojna, negatywna i zdewaluowana. Kultura w jakiej żyjemy wręcz „mówi” ludziom, że są wadliwi – ale potem wymaga, aby mieli pozytywne nastawienie do tego. Brak pozytywnego nastawienia do swojego ciała może prowadzić do wstydu i poczucia winy.

Badania wykazały nawet, że gdy ludzie z niską samooceną powtarzają pozytywne afirmacje, w które tak naprawdę nie wierzą, mają tendencję do odwracania się od skutków, pozostawiając ludzi czujących się jeszcze gorzej niż wcześniej.

Nie oznacza to, że nie powinieneś mówić miłych rzeczy lub myśleć pozytywnie o sobie. Ale po prostu ukrywanie negatywnego myślenia pozytywnymi wiadomościami może być szkodliwe. Lepszym podejściem byłaby praca nad zastąpieniem negatywnych wzorców myślowych bardziej realistycznymi.

    • Przyjmij neutralność ciała

Możesz przyznać, że niekoniecznie kochasz wszystko w swoim ciele. Dobrze jest czuć się neutralnym, a nawet obojętnym na swoje ciało. Twoja wartość nie jest określona w kształcie Twojego ciała, rozmiarze ani w żadnym innym aspekcie twojego wyglądu. Obraz ciała odgrywa rolę w koncepcji siebie, ale to nie wszystko.

Skup się na zdejmowaniu mentalnego światła reflektora ze swojego ciała i spróbuj oprzeć swoje postrzeganie siebie na innych częściach siebie.

Żadna z tych rzeczy nie jest łatwa. Wymagają ciągłego wysiłku i w większości przypadków nie jest to coś, co można osiągnąć na już i w pełni. Będą chwile, kiedy poczujesz się słaby/a, kiedy nie będziesz w stanie akceptować pewnych aspektów siebie i kiedy będziesz porównywać się z innymi. Kluczem jest ciągłe próbowanie znalezienia nowych sposobów na uniknięcie negatywnych wzorców myślowych, które przyczyniają się do złego obrazu ciała.

    • Wypróbuj samoopiekę skoncentrowaną na zdrowiu

Dbanie o siebie powinno koncentrować się na robieniu rzeczy, które sprawiają, że czujesz się dobrze z ciałem, które masz teraz. Okaż szacunek swojemu ciału. Jedz zdrowe posiłki, ponieważ napędza to twój umysł i ciało. Ćwicz, ponieważ pomaga ci to poczuć się silnym i pobudzonym, a nie dlatego, że próbujesz zmienić lub kontrolować swoje ciało, wagę, wygląd.
Noś i kupuj ubrania dla ciała, które masz teraz - nie dla jakiejś planowanej przyszłej wersji siebie. Być może trzymasz się swoich "mniejszych rozmiarów", ponieważ planujesz w końcu schudnąć, ale takie nawyki mogą utrudniać dziś dobre samopoczucie. Poszukaj rzeczy, które sprawiają, że czujesz się komfortowo i dobrze w tym, jak wyglądasz. Oczyść szafę z ubrań, które nie pasują do Twojej obecnej sylwetki. Twoje ciało może zmienić rozmiar i kształt w przyszłości, ale to nie znaczy, że nie powinieneś być w stanie patrzeć na siebie korzystnie tu i teraz.

Oczyść swoje media społecznościowe z kont, które nie sprawiają, że czujesz się dobrze ze sobą. Jeśli ciągle porównujesz się z innymi, mniej prawdopodobne jest, że poczujesz się dobrze ze sobą. Śledź konta, które wzbudzają Twoje zainteresowania i pozostawiają Cię z pozytywnymi uczuciami. W szczególności na Instagramie wiele kont koncentruje się wyłącznie na przedstawianiu perfekcji lub wyidealizowanego obrazu ciała.

Spróbuj śledzić pozytywne konta ciała, które obejmują wszystkie typy ciała, kształty, kolory, płcie i umiejętności.

Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyski. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Była zawodniczką PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego, w 2019 r. ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Jest stałą bywalczynią siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część jej życia), czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli. :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

Zostaw opinię