-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Domowa siłownia

Domowa siłownia to swego rodzaju przywilej posiadania własnej przestrzeni, miejsca do treningu, spokoju, czy braku obaw o to – że historia zatoczy koło i niebawem znowu zostaniemy odizolowani od publicznych klubów fitness i miejsc trenowania. Jakkolwiek by na to nie spojrzeć, komfort posiadania własnej przestrzeni do trenowania jest na pewno największym plusem jej posiadania.
Domowa siłownia
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Domowa siłownia – porady jak ją zrobić

Domowa siłownia to swego rodzaju przywilej posiadania własnej przestrzeni, miejsca do treningu, spokoju, czy braku obaw o to – że historia zatoczy koło i niebawem znowu zostaniemy odizolowani od publicznych klubów fitness i miejsc trenowania. Jakkolwiek by na to nie spojrzeć, komfort posiadania własnej przestrzeni do trenowania jest na pewno największym plusem jej posiadania. W przypadku nieograniczonego budżetu możemy pozwolić sobie na naprawdę wysokiej jakości sprzęt, design i rozmieszczenie. Jednakże i bez ogromnych nakładów finansowych jesteśmy w stanie stworzyć swoją własną, małą siłownie. Plusem jest także oszczędność na opłatach członkowskich, kosztach dojazdu czy (dla niektórych osób ogromny plus) brak korzystania z publicznych łazienek.

Domowa siłownia

O czym warto pamiętać, projektując swoją przestrzeń do trenowania? Otóż, od posiadania wolnej przestrzeni. Niewielkiego pokoju (lub wydzielonej jego części), piwnicy, garażu, schowka. Być może znasz kogoś, kto posiada wolny obiekt/przestrzeń, ale brakuje mu pomysłu na urządzenie tego miejsca i/lub nie ma wystarczających funduszy na zakup podstawowego minimum sprzętu treningowego?

Zatem, jeżeli już masz „kawałek podłogi” do zagospodarowania – należy przeanalizować, jaki rodzaj treningu i jaki rodzaj ćwiczeń będziesz wykonywać.

Na co kładziesz nacisk, jaki masz cel, w obrębie jakiego sportu będziesz się poruszał przy wyborze urządzeń do ćwiczeń. Jeżeli dysponujesz sporą ilością miejsca – wybór treningu a nawet i postawienie na trening np. cardio i siłowy nie będzie problemem. Jednakże, w przypadku ograniczonej powierzchni warto rozważyć – na jaki cel treningowy ma ona służyć. Hantle, krążki, drążek montowany w drzwiach do podciągania, skakanka (świetny pomysł na cardio), rowerek stacjonarny – to elementy nie zajmujące większej ilości miejsca (osobno). Tak więc, jeżeli zależy Ci na treningu cardio – skakanka jest najbardziej optymalnym pomysłem, jeżeli dysponujesz funduszami i masz trochę miejsca – warto rozejrzeć się za rowerkiem stacjonarnym (często można wyszukać używany sprzęt w bardzo dobrym stanie). Jeżeli mowa o treningu siłowym – pompki, nie wymagają żadnego sprzętu, przysiady z masą własnego ciała, brzuszki, trening na gumach oporowych czy inwestycja w chociażby jeden zestaw hantli do treningu – pozwala nabrać „treningowego” znaczenia już przy niewielkiej przestrzeni. Dobrą opcją są również zestawy TRX, zapewniające różnorodność i niewymagające sporej ilości miejsca.

Sprzęt.

Nim rzucimy się na zakupy designerskiej bieżni czy wyciągu lub ławki ze stojakiem – warto zacząć od rzeczy tańszych i mniejszych. Do treningu siłowego czy oporowego – warto rozważyć zakup gum oporowych. Do jogi – maty, która znajdzie zastosowanie również przy rozciąganiu i pilatesie. Dobrze jest zaopatrzyć się we wspomniany zestaw hantli (np. hantle skręcane z regulowanym obciążeniem) lub jeden – dwa kettle. Jeżeli mamy już podstawy, możemy dołożyć piłkę do pilatesu czy wałki do rollowania ciała. Warto jest poświęcić odrobinę czasu na wyszukiwanie sprzętu z „drugiej ręki”. Bardzo często są to rewelacyjne okazje do nabycia dobrego sprzętu za przysłowiowe grosze. Jeżeli jednak budżet ogranicza Nas w ich kupnie – dobrą opcją na początek jest trening z masą własnego ciała. Całkowicie darmowy, a pierwsze kilka tygodni na pewno wystarczający. Warto zaznaczyć, iż wszelkie sprzęty – sztuczki czy sprzęty przekombinowane za spore pieniądze nie są warte zainteresowania. Wszelkie dostępne na rynku sprzęty, gdzie marketing obiecuje „smukłe i jędrne pośladki w 3 minuty” czy modyfikowane hantle typu shake – są zbędnym elementem treningu.

Aranżując przestrzeń do trenowania zadbaj, aby znalazł się w niej ręcznik, woda, głośnik bluetooth lub jeśli masz możliwość – telewizor czy sprzęt do odtwarzania muzyki. Dobrze jest wyłączyć strefę treningu od reszty domu/mieszkania. Ciekawym pomysłem są również lustra, posiadanie chociaż jednego we własnej siłowni pozwala na obserwowanie własnych ruchów podczas treningu i korygowanie postawy podczas ćwiczeń. To również pewna namiastka klimatu większych siłowni czy klubów.

Jeżeli masz możliwości i planujesz rozbudować siłownię, nic nie stoi na przeszkodzie do dodawania specjalistycznych maszyn czy większych obciążeń, gryfów, hantli do swojej siłowni. Należy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i dbać o to, aby trening przebiegał w komfortowych dla nas warunkach.

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię