SPRÓBUJ RABATU 11%  KOD: 11LUTY
Trening

20-02-2017

Bieżnia, orbitrek, rowerek? Co wybrać?

Na siłowni możemy wykonywać szereg różnych treningów: trening siłowy, wytrzymałościowy, funkcjonalny, crossfit, a także treningi aerobowe, cardio i interwały. Treningi aerobowe to treningi podczas których energia pozyskiwana jest w procesach spalania tlenowego.


Podczas tego treningu nie skupiamy się na jednej konkretnej partii mięśniowej, ale na kilku – głównie mięśniach nóg, grzbietu i ramion. Mięśnie podczas takiego treningu nie mogą być nadmiernie obciążone, aby krew nadążała dostarczać do nich tlen. Do takiego treningu możemy wykorzystać bieżnię, rowerek stacjonarny lub orbitrek. Wszystkie te urządzenia mają kilka cech wspólnych. Trening możemy na nich wykonać bez względu na warunki pogodowe. Ponadto każde z takich urządzeń na siłowni posiada różne programy treningowe. Pozwalają nam przeprowadzić treningi, które pomogą nam nakręcić metabolizm i zgubić tkankę tłuszczową i wspomogą nasz układ krążenia. Ćwiczenia na takim urządzeniach mogą być też rozgrzewką przed treningiem siłowym.


Rower stacjonarny to proste urządzenie treningowe, które występuje w różnych wersjach: pionowej, poziomej (rowerek z oparciem, idealny dla nieprzeciążania pleców) i spinningowej (jazda w głębokim pochyleniu, imituje jazdę podczas treningu wyczynowego kolarzy). Podczas ćwiczeń na rowerze stacjonarnym do pracy zmuszamy mięśnie nóg, pośladków oraz podudzi. Nie pracują tutaj mięśnie z górnych partii ciała.


Najczęściej używanym sprzętem do ćwiczeń aerobowych jest bieżnia. Ruch wykonywany na bieżni jest najbardziej naturalny. Mimo tego, że bieżnia gwarantuje nam większą amortyzację niż podłoże na zewnątrz, to mechanika ruchu jest tu inna od tej przy biegu w terenie. Osoby, które mają problemy z kolanami, powinny uważać przy doborze nachylenia, ponieważ w łatwy sposób można przeciążyć stawy. Nachylenie bieżni powoduje też zwiększone zaangażowanie mięśni czworogłowych ud, pośladkowych wielkich oraz mięśni łydek.


Orbitrek, czyli trenażer eliptyczny jest stosunkowo nowym urządzeniem. Jego ogromną zaletą fakt, że podczas ćwiczeń angażowane są zarówno dolne jak i górne partie ciała. Łączy ono zalety rowerka, bieżni oraz steppera, a co za tym idzie – imituje chód po górach, jazdę na rowerze i biegi narciarskie. Bardzo ważny jest również fakt, że trening na orbitreku odciąża nasze stawy.


Jak widać, spektrum maszyn do treningów aerobowych jest spore. Każdy może wybrać maszynę według swoich indywidualnych upodobań. Osobom początkującym lub wracającym po kontuzji korzystnie byłoby rozpocząć treningi od orbitreka, ze względu na pracę wielu partii ciała oraz bezpieczeństwo dla stawów.

Promotorzy BODYPAK

Pasjonaci sportów i zdrowego stylu życia

regulations
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak