-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

WITAMINY: Witamina B1

Kompendium wiedzy na temat witaminy B1 (tiaminy).
WITAMINY: Witamina B1
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Witamina B1 (inaczej tiamina) to jedna z witamin rozpuszczalnych w wodzie, dlatego też nie może być magazynowana w organizmie ludzkim. Występuje w postaci trzech fosforylowanych form: pirofosforan tiaminy, który jest formą aktywną,  trójfosforan tiaminy, monofosforan tiaminy, a także jako benfotiamina i sulbutiamina, które stanowią cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach. Wpływa na wiele enzymów odpowiedzialnych za metabolizm węglowodanów, aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych.

Absorpcja

Tiamina jest absorbowana przede wszystkim w środkowej części jelita cienkiego. W przypadku powstania stanu zapalnego jelit, spowodowanego chociażby przez takie czynniki jak mleko czy gluten, zdolność organizmu do wchłaniania tiaminy może zostać zahamowana.

Funkcje w organizmie

1) Przewodnictwo nerwowe

Pirofosforan tiaminy powstający w procesie przemiany tiaminy ma duże znaczenie w przewodzeniu impulsów nerwowych w metabolizmie neuroprzekaźników.

2) Funkcja koenzymu

Pirofosforan tiaminy działa jako koenzymów dla kilku enzymów związanych z metabolizmem węglowodanów.

3) Zapewnia odpowiednie funkcjonowanie mięśnia sercowego

4) Odpowiada za prawidłowy rozwój neurologiczny

5) Wspiera właściwe funkcje psychologiczne.

Źródła pokarmowe obfitujące w witaminę B1

1) groszek,
2) szparagi,
3) ryż brązowy,
4) brukselka,
5) ziarna słonecznika,
6) pistacje,
7) pstrąg,
8) wieprzowina,
9) orzechy makadamia,
10) szpinak.

Witaminę B1 znajdziesz również w:

Olimp Vita-Min Multiple Sport - 60 kaps.

Olimp Vita-Min Multiple Sport - 60 kaps.

 opinii (68)
1 porcja / 1,53 pln
45,99 pln
Olimp Gold-Vit B Forte - 60 tabl.

Olimp Gold-Vit B Forte - 60 tabl.

 opinii (2)
16,99 pln
Trec Vit. B Complex - 60 kaps.

Trec Vit. B Complex - 60 kaps.

 opinii (1)
1 porcja / 0,33 pln
19,99 pln

Zalecane spożycie

Zalecane dzienne spożycie (RDA) zostało ustalone w oparciu o ilość zapobiegającą powstaniu ryzyka niedoboru wśród zdrowych osób i dla dorosłych wynosi odpowiednio:
- 1,1 mg dla kobiet,
- 1,3 mg dla mężczyzn.

Realne indywidualne zapotrzebowanie na tiaminę może być jednak wyższe, a jest ono kształtowane między innymi przez następujące czynniki:
- płeć,
- wiek,
- masę ciała,
- aktywność fizyczną,
- stan fizjologiczny.

Suplementacja tiaminą jest szczególnie istotna wśród alkoholików oraz osób mających problemy z wysokim poziomem glukozy we krwi.

Korzyści spożywania witaminy B1

1) Pobudzanie odporności

Tiamina bierze udział w utrzymaniu napięcia mięśni ścian przewodu pokarmowego, gdzie mieści się duża część układu immunologicznego. Pobudza również wydzielania kwasu solnego, który stanowi niezbędny element do prawidłowego trawienia i wchłaniania składników odżywczych.  

2) Zabezpieczenie przed uszkodzeniami nerwów

W obecności tiaminy zachodzi przetwarzanie węglowodanów stanowiących główne źródło energii dla pracy mózgu i układu nerwowego, a w przypadku braku jej odpowiedniej ilości organizm jest narażony na wystąpienie zaburzeń w funkcjonowaniu przekaźnictwo nerwowego. Tiamina angażuje się również w wytwarzanie osłonek mielinowych, które chronią nerwy przed zniszczeniem.

3) Wspomaganie procesu nauki

Tiamina jest witaminą mającą decydujący wpływ radzenie sobie z przewlekłym stresem, podnoszenie skupienia i poziomu energii, a ponadto może nawet chronić przed utratą pamięci.

4) Wsparcie zdrowia układu sercowo-naczyniowego

Tiamina jest niezbędna do produkcji acetylocholiny - neurotransmitera odpowiedzialnego za przenoszenie informacji pomiędzy nerwami a mięśniami. Zaś do prawidłowego działania mięśnia sercowego niezbędne jest zachowanie prawidłowego neuroprzekaźnictwa.

5) Utrzymanie zdrowia metabolicznego

Tiamina wspiera przetwarzanie węglowodanów w glukozę, która jest preferowanym przez organizm źródłem energii, dzięki czemu zapewnia płynne funkcjonowanie metabolizmu, jak również uczestniczy w rozkładaniu białek i tłuszczów. Koenzymatyczna forma tiaminy jest zaś zaangażowana w metaboliczny proces dekarboksylacji.


6) Zapewnienie odpowiedniego trawienia

Wspiera wydzielania kwasu chlorowodorowego, który jest niezbędnym elementem pozwalającym na sprawne trawienie składników odżywczych.

7) Opóźnianie procesów starzenia

Tiamina odgrywa także rolę antyoksydacyjną w organizmie, dzięki czemu chroni ciało przed przedwczesnym pojawianiem się oznak starzenia, takich jak zmarszczki, plamy starcze oraz inne związane z wiekiem zmiany odziaływujące na pracę organów wewnętrznych.

Interakcje

1. Tiamina jest zaangażowana w metabolizm glukozy, ponieważ jest niezbędna do działania enzymów biorących udział w tym procesie.
2. Przewlekłe nadużywanie alkoholu może prowadzić do powstania niedoboru witaminy B1, ponieważ obniża upośledza wchłanianie i wykorzystanie, a ponadto zwiększa jej wydalanie.
3. Leki przeciwdrgawkowe, leki moczopędne, takie jak furosemid, oraz digoksyny, czyli leki stosowane w celu leczenia niewydolności serca mogą redukować poziom tiaminy.

Objawy niedoboru

1. Obniżenie apetytu
2. Zapalenia nerwów
3. Osłabienie pamięci krótkotrwałej
4. Apatia i depresja
5. Osłabienie mięśni

Zapamiętaj!

Niezaprzeczalnie należy znać podstawowe funkcje tiaminy w organizmie przedstawione w uproszczeniu w celu ułatwienia ich przyswojenia:

- Konwersja aminokwasów: Tiamina bierze udział w przemianie aminokwasów w białka, hormony i enzymy.
- Metabolizm węglowodanów: Jest zaangażowana w konwersję cukru krążącego we krwi w energię niezbędną dla     organizmu.
- Praca mięśni: Stanowi czynnik wspierający utrzymanie prawidłowych funkcji mięśni.
- Układ nerwowy: Wnosi swój wkład w prawidłowe funkcjonowanie tkanek nerwowych,  przekaźnictwo nerwowe oraz syntezę acetylocholiny.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię