-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

WITAMINY: Witamina B12

Kompleksowy przewodnik po właściwościach witaminy B12 (kobalamina).
WITAMINY: Witamina B12
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Witamina B12 (inaczej kobalamina) to jedna z witamin rozpuszczalnych w wodzie, jednak w przeciwieństwie do pozostałych może być magazynowana w niewielkich ilościach w wątrobie. Występuje w czterech formach: cyjanokobalamina, metylokobalamina - forma aktywna, adenozynokobalamina, hydroksykobalamina. Stawowi ważny czynnik w zachowaniu odpowiedniego stanu osłonek mielinowych wokół neuronów, a także w metabolizmie folianu.

Absorpcja

Kobalamina jest częściowo wchłaniana w jelicie cienkim, reszta zaś jest transportowana do wątroby i tam też magazynowana.

Funkcje w organizmie

1) Produkcja energii

Kobalamina stanowi koenzym enzymu odgrywającego zasadniczą rolę w produkcji energii z tłuszczów i z białek.

2) Prawidłowe funkcjonowanie folianu

Metylokobalamina jako kofaktor jest niezbędna do prawidłowego działania folianu.

3) Synteza hemoglobiny

Jest koenzymem enzymu odpowiedzialnego za syntezę hemoglobiny - pigmentu krwi przenoszącego tlen w czerwonych krwinkach.

4) Normalizacja podziału komórek

5) Regulacja procesu powstawania czerwonych krwinek krwi

6) Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego

7) Wpływa na obniżenie poziomu homocysteiny we krwi

8) Obniża poziom zmęczenia

Źródła pokarmowe obfitujące w witaminę B12:

1) wątróbka cielęca,
2) sardynki,
3) wołowina od krów karmionych trawą,
4) makrela,
5) owoce morza,
6) ser szwajcarski,
7) jagnięcina,
8) pierś z indyka,
9) jajka,   
10) łosoś.

Witaminę B12 znajdziesz również w:

Olimp B12 Forte bio-complex - 30 kaps.
Olimp B12 Forte bio-complex - 30 kaps.
 opinii (4)
22,99 pln
Universal Animal PAK - 44 sasz.
Universal Animal PAK - 44 sasz.
 opinii (18)
1 porcja / 5,23 pln
229,99 pln

Zalecane spożycie

Zalecane dzienne spożycie (RDA) zostało ustalone w oparciu o ilość zapobiegającą powstaniu ryzyka niedoboru wśród zdrowych osób i dla dorosłych wynosi odpowiednio:
- 2,4 µg dla kobiet,
- 2,4 µg dla mężczyzn.

Realne indywidualne zapotrzebowanie na kobalaminę może być jednak wyższe, a jest ono kształtowane między innymi przez następujące czynniki:
- płeć,
- wiek,
- masę ciała,
- aktywność fizyczną,
- stan fizjologiczny.

Zwiększona podaż kobalaminy jest warta rozważania wśród osób mających problemy z odpowiednim przebiegiem procesu metylacji w organizmie oraz z zaburzeniami metabolizmu homocysteiny.

Korzyści spożywania witaminy B12

1) Wspomaganie właściwego funkcjonowania układu nerwowego

Kobalamina posiada zdolność do regulowania pracy układu nerwowego, między innymi poprzez obniżanie ryzyka wystąpienia zaburzeń nastroju takich jak depresja czy zaburzenia lękowe. We współpracy z witaminą B9 bierze udział w produkcji S-adenozylometioniny (SAMe), która stanowi nieodzowną komponentę dla zachowania odpowiednich funkcji neurologicznych, radzenia sobie ze stresem i kontrolowania nastroju. Kobalamina jest ponadto niezbędna do należytej koncentracji oraz prawidłowego zachodzenia procesów kognitywnych takich jak uczenie się.

2) Utrzymanie dobrej kondycji serca

Kobalamina pozwala na obniżenie zbyt wysokiego poziomu homocysteiny, która stanowi czynnik ryzyka występowania chorób sercowo - naczyniowych, między innymi przed atakiem serca czy zawałem. Istnieją również dowody naukowe, iż może pomagać w kontrolowaniu zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego krwi.

3) Wspieranie procesu trawienia

Witamina B12 wspomaga produkcję enzymów trawiennych, a więc wpływa na sprawny rozkład makroskładników żywieniowych. Wspiera także rozrost korzystnej mikroflory jelitowej.

4) Zapobieganie anemii

Obecność kobalaminy jest wymagana do produkcji odpowiedniej ilości erytrocytów. Jest jednym z czynników zapobiegających niedokrwistości megaloblastycznej, której wynikiem jest przewlekłe zmęczenie i osłabienie fizyczne.

5) Zachowanie odpowiedniego poziomu energii

Witamina B12 jest odpowiedzialna za konwersję spożywanych z pokarmem węglowodanów w użyteczną dla organizmu formę energii, czyli glukozę, przy której niedoborze mogą występować nasilone objawy zmęczenia. Angażuje się również w przekazywanie mięśniom informacji, dzięki czemu kurczą się, a także daje energię na przestrzeni dnia i pozwala funkcjonować na pełnych obrotach bez uczucia wyładowania.

Interakcje

1. Inhibitory pompy protonowej stosowane choćby w przypadku zarzucania żołądkowo - przełykowego znacząco obniżają wydzielanie kwasu żołądkowego, którego obecność jest niezbędna do uwolnienia witaminy B12 z pożywienia.

2. Meftormina stosowana wśród osób z cukrzycą typu II powoduje spadek absorpcji kobalaminy poprzez wiązanie wolnego wapnia, który jest wymagany do połączenia się witaminy B12 z czynnikiem Castle’s, umożliwiającym jej wchłanianie.

3. Duże dawki folianu przyjmowane przez osoby z niezdiagnozowaną anemią z niedoboru kobalaminy mogą maskować jej objawy, zwiększając przez to ryzyko powstania zmian neurologicznych.

Objawy niedoboru

1. Bóle stawów
2. Występowanie zawrotów głowy
3. Skrócenie oddechu
4. Problemy sercowe - kołatanie serca
5. Niezdolność odpowiedniego skupienia się

Zapamiętaj!

Niezaprzeczalnie należy znać podstawowe funkcje kobalaminy w organizmie przedstawione w uproszczeniu w celu ułatwienia ich przyswojenia:

- Droga przemian biologicznych: kobalamina jest donorem grup metylowych niezbędnym do syntezy DNA oraz konwersji homocysteiny do kobalaminy.
- Metabolizm makroskładników: angażuje się w metabolizm białek, węglowodanów oraz tłuszczów.
- Erytrocyty: bierze udział w kształtowaniu czerwonych krwinek krwi.
- Układ nerwowy: uczestniczy w wytwarzaniu osłonek otaczających nerwy.
- Transfer wodoru: odpowiada za przenoszenie wodoru w czasie różnych procesów.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię