CYBER -20%  KOD: CYBER20
Suplementacja

11-04-2018

Białko jajeczne – dlaczego uznaje się je za wzorcowe?

Większość z nas od najmłodszych lat rano na śniadanie, czy na kolację zajadał się jajkami, przygotowywanymi czy to na twardo, miękko, półtwardo, itp. Oczywiście nie każdy zastanawiał się wtedy, czy jajka są dla nich dobre w aspekcie zdrowia organizmu i jakie dostarczają aminokwasy – po prostu jedzono je ze smakiem.

W ostatnim czasie jajka niestety cieszyły się złą sławą, jako sprawca podwyższonego poziomu cholesterolu, co oczywiście nie jest prawdą. Mit ten został obalony wieloma publikacjami naukowymi, jednak gdzieś w opinii osób można jeszcze usłyszeć, że przecież nadmiar jajek jest taki zły.

Jednak w obecnym świecie, gdzie gonimy za pracą, innymi obowiązkami – szukamy alternatyw dla posiłków, aby tego czasu jak najwięcej zaoszczędzić. Oczywiście – nigdy nie możemy opierać swojej diety tylko i wyłącznie na suplementach, bo to nie jest ich docelowe zastosowanie. Mają one oczywiście być tylko uzupełnieniem dobrze zbilansowanej diety i po to zostały stworzone, aby poniekąd umożliwić ludziom szybkie dostarczenie pewnych składników odżywczych, czy to witamin, minerałów, czy właśnie pełnowartościowych protein. No ale dobrze – odnosząc się do roli białka i tego, z jakiego najlepszego źródła go dostarczać – wspomnę o takiej definicji jak "białko wzorcowe", za które uważa się białko jajeczne.

Czym jest białko wzorcowe?
Białko wzorcowe zawiera pełny profil aminokwasowy, który jest idealny do zapotrzebowania organizmu ludzkiego. Pozwala oceniać wartość pokarmową protein na podstawie składu aminokwasowego. Wzorcowe białko występuje w jajku kurzym (albumina).

Jednym z podstawowych zasad odżywek białkowych jest dostarczenie odpowiedniej ilości protein. Dla osób aktywnie fizycznych – aspekt ten będzie szczególnie ważny, z uwagi na ich zwiększone zapotrzebowanie na białko, jak i na inne makro i mikroelementy. Na rynku suplementów możemy rozróżnić wiele odżywek białkowych – koncentrat białka serwatkowego, izolat, hydrolizat, kazeinę, a także białko jajeczne. Oczywiście z uwagi na swoją wartość biologiczną i aminogram, najbardziej zbliżone do białka ludzkiego będzie białko jajeczne. Będą one polecane osobom, które skupiają się zarówno na budowie masy mięśniowej, jak i redukcji tkanki tłuszczowej, gdyż w swoim składzie posiada niską ilość cukrów (ok. 1 g), a także osobom, które chcą dostarczyć jak najlepszej jakości białko w szybki sposób, gdyż wystarczy zmieszać odżywkę z wodą, i w kilka sekund otrzymujemy pełnowartościowe źródło białka.
Niestety – z uwagi na swój charakterystyczny smak oraz wysoką cenę – może odstraszać. Jednak za jakość warto zapłacić. Białko jajeczne zaliczane jest do białek wolnowchłanialnych, wobec czego będzie stanowić także idealne źródło białka na noc, bądź w okresach, w których mamy dłuższe przerwy pomiędzy posiłkami w ciągu dnia. Sprawdzi się ono również idealnie dla osób, które są uczulone na białka mleka oraz laktozę.

Z jakąkolwiek odżywką białkową nie mielibyśmy do czynienia – zawsze należy pamiętać, że jest ono tylko i wyłącznie uzupełnieniem dobrze zbilansowanej diety. Niewątpliwie, białko jajeczne jest bardzo dobrą alternatywą dostarczania pełnowartościowego (wzorcowego) białka w szybki sposób, bez konieczności jego wcześniejszego przygotowywania – wystarczy wsypać odpowiednią ilość białka do shakera i wypić!

Michał Lebiest

Trener personalny

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

4+ Nutrition EGG+ - 1000g

149,99 PLN
Zobacz produkt

Power System Paski Treningowe Power Straps 3400 [Black/Red] - 1 komplet

24,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition Protein Truffles Dark - 80g

10,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Gratisy do każdego zamówienia Gratisy do każdego zamówienia
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy