-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Najlepsze suplementy dla początkujących

Zaczynasz swoją przygodę z kulturystyką? Chciałbyś sięgnąć po pierwsze w swoim życiu suplementy, ale nie wiesz które będą dla Ciebie odpowiednie? Nasz ekspert doradzi co wybrać na początku.
Najlepsze suplementy dla początkujących
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Mnóstwo początujących osób stawia sobie pytanie, czy powinni sięgnąć po jakiekolwiek suplementy już na początku swojej przygody z treningami siłowymi. Jeśli już się na to decydują, to mają dylemat, na które z nich powinni postawić w pierwszej kolejności i co tak naprawdę będzie dla nich odpowiednie, a co będzie zbędnym dodatkiem, który nic pozytywnego nie wniesie w wygląd ich sylwetki.

Firmy suplementacyjne zasypuja rynek coraz nowszymi „specyfikami”, które mają przyczynić się do niesamowitych przyrostów masy mięśniowej lub do spalenia tkanki tłuszczowej w bardzo krótkim czasie. Bardziej doświadczone osoby oczywiście wiedzą, że nie jest to możliwe, jednak takie proste słowa i sposób, w jaki oni to przedstawiają, bardzo często trafiają do osób początkujących, które ślepo w to wierzą. Kiedy już się zdecydujemy na jakiekolwiek suplementy, to które z nich wybrać, aby jak najmniejszym kosztem osiągnąć jak najlepsze efekty?

1. Odżywki białkowe:

Do odżywek, po które warto sięgnąć na początku, bez wątpienia należą odżywki białkowe. Stosujemy je jako uzupełnienie diety w pełnowartościowe proteiny, które jak wiadomo są jednym z trzech niezbędnych makroskładników w diecie każdego człowieka. W sporcie, jakim jest kulturystyka, organizm ludzki ma zwiększone zapotrzebowanie na białko i ciężko jest dostarczyć jego odpowiednią ilość z samego pożywienia. Wówczas świetną aletrantywą są właśnie odżywki białkowe. Najbardziej klasycznym i najczęściej wybieranym jest bez wątpienia koncentrat białka serwatkowego (WPC). Posiada on pełny profil aminokwasowy i przyswajalność na bardzo wysokim poziomie. Wiele osób pozytywnie reaguje na białko tego pochodzenia i z reguły nie ma problemów z jego przyjmowaniem i trawieniem. Często możemy usłyszeć pytanie: „Które białko na masę, a które na redukcje?”. Jak wcześniej wspomniałem odżywki białkowe mają za zadanie tylko i wyłącznie uzupełnić braki w naszej diecie i nie rozróżniamy odżywek białkowych, które stosujemy tylko na masie lub na redukcji. Osoba początkująca powinna postawić na WPC bez względu na to czy jest w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, czy budowy masy mięśniowej.

2. Odżywki węglowodanowe:

Odżywki węglowodanowe (carbo) powinny być uwzględnione na pierwszym miejscu w suplementacji każdej osoby trenującej. Warto stosować jedną porcję tego produktu, dobraną oczywiście idnywidualnie, zaraz po skończonym treningu siłowym. Uzupełnimy w ten sposób poziom cukru we krwi, dzięki czemu stworzymy dogodne warunki naszemu organizmowi, który będzie mógł rozpocząć procesy regeneracyjne. Oczywiście wielkość porcji będzie dobierana tutaj indywidualnie. Trzeba również wziąć pod uwagę cel treningowy oraz intensywność treningu takiej osoby, ponieważ na pewno znajdą się osoby, które nie powinny stosować carbo.

3. Gainery:Najlepsze suplementy dla początkujących

Gainery to odżywki białkowo-węglowodanowe, które zazwyczaj zawierają 20-30% białka, natomiast całą reszte stanowią głównie węglowodany i w niewielkiej ilości tłuszcze. Są świetną alterntywą dla osób, które mają problemy z dostarczeniem dużej, a zarazem odpowiedniej dla nich ilości kilokalorii z pożywienia i potrzebują uzupełnienia w formie płynnej. Bardzo dobrze sprawdzą się również jako uzupełnienie makroskładników po skończonym treningu siłowym, jednak mimo wszystko w przypadku takich osób postawiłbym na czyste carbo. Gainer to nie jest „magiczny środek” na budowę masy mięśniowej, jak twierdzi część osób. Często słyszymy opinie, że po reguralnym spożywaniu przez nich gainerów ich waga bardzo szybko wzrasta, z czego są bardzo zadowoleni, lecz nie zdają sobie oni sprawy, dlaczego tak się dzieje. Jest to skutek utworzenia przez nich dodatniego bilansu kalorycznego w diecie i w efekcie przyrosty w postaci dodatkowych kilogramów. Bardzo często przez ich nieświadomość niepotrzebnie przybierają oni nie tylko na masie mięśniowej, ale głównie tłuszczowej, ponieważ piją jednego shake'a za drugim widząc corazto większą liczbę na wadze. Warto więc uwzględnić kaloryczność każdej spożytej porcji takiego gainera w ciągu dnia kiedy układamy swój plan dietetyczny.

4. Kreatyny:

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy warto już na początku sięgnąć po kreatynę. Jej działanie jest
potwierdzone naukowo i nie ulega wątpliwości, że naprawdę pozytywnie działa na przyrost masy i siły mięśniowej bez względu na to, ile wynosi nasz staż treningowy - tydzień, miesiąc, czy rok. Zawsze podkreślam i staram się uświadomić początkującym, że to odpowiednio dobrany plan treningowy i dietetyczny ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o efekty treningowe. Nie zbudujemy masy i siły mięśniowej, jeśli nie utworzymy dodatniego bilansu kalorycznego w naszej diecie i nie ma tutaj znacznia czy stosujemy kreatynę, czy też nie. Jeśli mamy w miarę „ogarnięty” jadłospis, którego się trzymamy, to w mojej opinii warto zastosować kreatynę po 2-3 miesiącach regularnych treningów. Po tym czasie nasze mięśnie przyzwyczaiły się już do różnych bodźców treningowych i dodatek kreatyny do suplementacji będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem.

5. Aminokwasy rozgałęzione BCAA:

Pojawia się coraz więcej kontrowersji na temat stosowania i działania aminokwasów rozgałęzionych BCAA. Jednak w moim odczuciu oraz z własnego doświadczenia mogę stwierdzić, że jest to produkt, który naprawdę rewelacyjnie wpływa na regenerację naszego organizmu po ciężkich treningach siłowych (oczywiście jeśli stosujemy go w odpowiednich dla nas porcjach). Dodatkowo chronią one nasze mięśnie przed katabolizmem, a więc przed czerpaniem energii z białek mięśniowych, dzięki czemu zabezpieczymy wcześniej wypracowaną masę mięśniową przed niechcianymi spadkami. Produkt ten z reguły nie należy do najtańszych, ale jego stosowanie na pewno pozytywnie wpłynie na efekty naszych trenignów.

6. Boostery pompujące:

Boosterów pompujących nie zaliczyłbym do najważniejszych produktów, po które powinniśmy sięgnąć myśląc na początku o swojej rozpisce suplementacyjnej, jednak warto zwrócić uwagę na korzyści płynące z ich stosowania. Uczucie pojawiającej się pompy mięśniowej w trakcie treningu z każdym, kolejnym powtórzeniem to nic innego, jak doprowodzanie dużej ilości krwi do naszych mięśni. Razem z krwią dostarczamy do nich makroskładniki, które są paliwem dla naszego organizmu, i które przyczyniają się do rozbudowy naszej muskulatury. Najlepszym połączeniem takiego boostera będzie zastosowanie dwóch, podstawowych produktów jednocześnie: AAKG oraz Jabłczanu Cytruliny. Taki zestaw spowoduje uczucie pompy mięśniowej jakiej do tej pory nie zaznałeś!

7. Witaminy i minerały:

Bardzo rzadko zdarza się, aby osoby trenujące, zwłaszcza początkujące, regularnie przeprowadzały podstawowe badania. Nigdy tak naprawdę nie wiedzą, czy nie brakuje im jakichś witamin i/lub minerałów, które podczas ciężkich treningów są wypłukiwane z naszego organizmu, i w bardzo łatwy sposób można doprowadzić do ich niedoborów, a w efekcie czego do ogólnego osłabienia w ciągu dnia lub nawet różnego rodzaju przejściowych chorób. Najlepszym rozwiązaniem będzie ich uzupełnienie codzienną dawką takiego stacku witaminowo-mineralnego, dzięki czemu będziemy mogli być spokojni o ich odpowiedni i stały poziom.

Pasjonat kulturystyki, z którą związany jest od 2014 roku. Swoją pasję łączy z codzienną pracą w branży suplementacyjnej. Ukończył wiele kursów, w tym na trenera personalnego oraz instruktora siłowni. Swoją wiedzę czerpie przede wszystkim z własnego doświadczenia, ale jednocześnie cały czas dokształca się jako czynny uczestnik kursów i szkoleń w całej Polsce. Należy do grupy osób, które fascynuje "oldschoolowe" podejście do wszystkiego, co związane z treningiem, dietą i suplementacją. Uważa, że w doskonaleniu sylwetki najważniejsza jest systematyczność i przede wszystkim ciężki trening, który niekoniecznie musi być udokumentowany zdjęciem na Instagramie. ;) Ma za sobą kilka startów w zawodach kulturystycznych i w niedalekiej przyszłości rozważa powrót "na deski".

Zostaw opinię