11% ZNIŻKI NA WSZYSTKO*  KOD: PPL11

Mity dietetyczne – nie daj się zwieść!

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • jakie są częste błędne przekonania dotyczące żywienia,
  • jak radzić sobie z powszechnymi mitami.

Reklamodawcy i youtuberzy, osoby ze środowiska zdrowego stylu życia z różnych, przeciwstawnych "obozów", twórcy programów telewizyjnych i autorzy badań zarzucają nas rozmaitymi informacjami dotyczącymi tego jak mamy się podchodzić do kwestii żywieniowych. Wprowadzanie nie do końca świadomych osób w dezorientację jest obecnie zjawiskiem bardzo powszechnym. Producenci prześcigają się w obietnicach dotyczących korzyści wynikających z kupna oferowanych przez nich produktów.

Mit numer 1 – nie jedz po godzinie 18:00

Jeżeli wracasz do czasów dzieciństwa, jesz wcześnie kolację, oglądasz "wieczorynkę" i koło 19:30 kładziesz się spać, jak najbardziej – jest to wyjście dla Ciebie. Jednak niewiele znajdziemy osób, które zasypiają o tej porze.
Skąd zatem wziął się ten mit? Wyrósł na podstawie badań korelacyjnych, w których wykazano, iż Amerykanie zajadający się pizzą, popijaną piwem, po powrocie z pracy tyją, a Ci którzy nie jedzą, nie tyją. Proste? Brawa ze świetnie wysnute wnioski.
Sprawdź jaki czas jest optymalny dla Ciebie na ostatni posiłek przed snem, ale z pewnością, idąc spać o 23:00, nie musisz kończyć konsumpcji punkt 18:00 czy 19:00.

Mit numer 2 – nadmiar tłuszczów powoduje tycie

Usłyszałeś od dietetyka, że masz jeść boczek, karkówkę czy golonkę. Stukasz się w głowę i pytasz sam siebie ze zdziwieniem – chcę dbać o estetykę sylwetki, a ten gość każe mi spożywać duże ilości tłuszczów? Co z moim marzeniem o niskim poziomie tkanki tłuszczowej?
Otrząśnij się szybko i podziękuj swojemu doradcy. Bacz raczej na to, by nie pochłaniać ogromnych ilości kalorii w chwili słabości, gdy usprawiedliwiając dotychczasowe postępy, poganiasz jednego "cheat meal'a" kolejnym. Pamiętaj także, że to nadmiar węglowodanów przekształcany jest w trójglicerydy, które stanowią rezerwę energetyczną w tkance tłuszczowej.

dietetyczne słodzycze i przekąski:

6PAK Nutrition Protein Truffles White - 80g
11,99 PLN
Zobacz Produkt
Sport Definition That's The Protein CHIPS [barbecue] - 25g
2,99 PLN
Zobacz Produkt
Sante Ciasteczka Zbożowe FIT z Morelą Bez Cukru - 50g
1,99 PLN
Zobacz Produkt

Mit numer 3 – najlepsza jest witamina C lewoskrętna

Czym jest ta legendarna lewoskrętna witamina C? Ktoś tu trochę namieszał. Literka L nie oznacza, że kwas L-askorbinowy skręca płaszczyznę światła spolaryzowanego w lewą stronę, ponieważ jest wręcz odwrotnie – skręca ją w prawą stronę.
O czym zatem nas informuje? O konfiguracji przestrzennej cząsteczki. Kupując następnym razem witaminę C nie pytaj zatem o formę lewoskrętną, wprawiając sprzedawcę w zakłopotanie. Szukaj tej pozyskiwanej z owoców, łykaj regularnie i ciesz się zdrowiem.

Mit numer 4 – śniadanie to najważniejszy posiłek dnia

Podążając za tym twierdzeniem – skoro zjem porządne śniadanie to o resztę posiłków w trakcie dnia nie muszę się specjalnie martwić? Owszem, zjedzenie pełnowartościowego pierwszego posiłku, zasobnego w białka i tłuszcze daje uczucie sytości na kilka godzin i gwarantuje stabilny poziom cukru we krwi, ale pozostałe posiłki mają równie istotne znaczenie dla funkcjonowania organizmu i warto przywiązywać do nich taką samą uwagę.

Mit numer 5 – skoro nie mam problemów trawiennych, mogę jeść wszystko

Oczywiście, że możesz jeść wszystko, bo kto miałby Ci tego zabronić, ale czy rzeczywiście brak jawnych objawów stanowi gwarancję tego, że w Twoim organizmie istnieje stan cudownej równowagi? Niestety rzeczywistość brutalnie weryfikuje takie podejście. Jako że kropla drąży skałę, wiele zmian może uwidocznić się dopiero po wielu latach. Zwracaj uwagę na to, co jesz, procent składany ma wielką moc w wielu dziedzinach. Stosuj zasadę 80/20, a więc ustaw solidne podstawy i pozwól sobie czasem na drobne odstępstwa.

Bartosz Sikorski

Dietetyk, specjalista ds. suplementacji. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, a w sposób szczególny lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

7Nutrition BCAA Master - 500g

64,99 PLN
Zobacz produkt

Essence ALA Alpha Lipoic Acid - 90 tabl.

44,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition Protein Cream Raspberry - 500 g

39,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak