By Michał Lebiest
Czego dowiesz się w tym artykule?
- jakie partie mięśniowe biorą główny udział w trakcie biegania;
- jak je wzmacniać;
- na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningu.
Chcąc być jak najlepszym biegaczem, nie wystarczy tylko pokonywać kolejne kilometry. Odpowiednio dobrany trening wzmacniający poszczególne partie mięśniowe również może przyczynić się do poprawy osiąganych przez biegaczy rezultatów!
Odpowiednie rozplanowanie treningu jest bardzo ważne w każdej dyscyplinie sportowej, także u biegaczy. Tutaj nie wystarczy zwykłe kilka serii po 10-12 powtórzeń. Należy uwzględnić wiele czynników takich chociażby jak: wiek, staż treningowy, mobilność, masa ciała, stan zdrowia (brak przeciwwskazań zdrowotnych, niedoleczonych
kontuzji, itp.). To tylko kilka przykładów, których oczywiście możemy mnożyć.
Trening uzupełniający na siłowni pozwoli nie tylko na wzmocnienie pracujących w trakcie biegu partii mięśniowych, ale i będzie przeciwdziałać urazom, przyspieszy proces regeneracji, a także wpłynie pozytywnie na zachowanie szczupłej sylwetki. Oczywiście szczupła sylwetka to nie tylko zasługa treningu – tutaj potrzebne jest zastosowanie odpowiedniego planu żywieniowego. Dobrze dobrana dieta pozwoli nie tylko na zachowanie odpowiedniej wagi, ale i przyczyni się do poprawy wyników sportowych, a i szeroko pojętego stanu zdrowia. Tutaj jednak należy napisać jedno "ale" – nie należy przesadzać z treningiem siłowym, gdyż ma to stanowić jedynie uzupełnienie budowania formy biegowej. Nieodzownym elementem zawsze będą odpowiednie treningi biegowe – siłownia ma pozwolić na zwiększenie siły pracujących mięśni!
Rekomendacja Bodypak dla Ciebie:
Trening siłowy
Udając się na siłownię, w głównej mierze powinniśmy skupić się na treningu nóg, gdyż to one w trakcie biegu odgrywają największą rolę. Opieramy się na tzw. ćwiczeniach wielostawowych, dobierając odpowiednie obciążenie, które uwzględniać będzie stopień wytrenowania danego biegacza, czy też jego mobilność. Jednak ćwiczenia angażujące pracę mięśni nóg (back squat, front squat, wykroki, martwy ciąg na prostych nogach) to nie wszystko. Powinniśmy uwzględniać również inne ćwiczenia wielostawowe, które angażują inne partie mięśniowe takie jak chociażby: push press, dead lift, military press, bench press. Pomoże to w wzmocnieniu mięśni posturalnych, więzadeł oraz stawów, które odgrywają znaczącą rolę przy długotrwałym wysiłku wytrzymałościowym. Pomoże to także w zlikwidowaniu zaburzeń strukturalnych mięśni, przez co zmniejszymy ryzyko kontuzji. Ćwiczenia wielostawowe pozwolą również na opóźnienie procesu sarkopenii - choroby postępującej wraz z wiekiem, której wynikiem jest zmniejszanie się masy mięśni szkieletowych.
Podsumowanie
Specjalistyczny trening ukierunkowany na wzmocnienie pracujących mięśni podczas biegania może przynieść wiele korzyści, ale wykonując go nieprawidłowo może niestety również przynieść szkody. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiedni dobór obciążenia i technikę tak, aby uniknąć kontuzji.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb