12% ZNIŻKI*  KOD: MIKO12
Trening

03-05-2019

Zwiększanie dystansu i intensywności jazdy - porady

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • zgłębisz wskazówki od zawodowców dotyczące poprawy osiąganych wyników,
 • poznasz przykładowe formy treningowe, które można wykorzystać.

Chcesz wynieść swoje osiągi na rowerze na wyższy poziom, ale niekoniecznie wiesz jak się do tego zabrać? Powinieneś solidnie się przygotować, jednak próby wydłużenia maksymalnej trasy oraz kręcenia lepszych czasówek kończą się mizernym rezultatem? Nie martw się, ponieważ jak powiedział pierwszy nieeuropejski kolarz i trzykrotny zwycięzca Tour de France – Greg LeMond: "Nigdy nie robi się łatwiej. Po prostu zaczynasz jechać szybciej".

Jak podkręcić intensywność i dystans pokonywany w czasie treningu?

 1. Najpierw dostarcz do organizmu wysokiej jakości paliwo, bo nawet najlepsza maszyna nie zajedzie daleko na pustym baku lub "tankowana" wątpliwej jakości towarem. Warto być także przygotowanym na każdą okazję i zabrać ze sobą na drogę płyny oraz przekąski.
 2. Zaplanuj odpowiedni stosunek czasu odpoczynku do bodźcowania wymagającymi jednostkami treningowymi. Według Laury Kenny: "Odpoczynek jest tak samo istotny, jak dzień treningowy".
 3. Zadbaj o zmienność treningów i próbuj różne opcje:
  - trening S.H.I.T.S. nakierowany na poprawę VO2 maksymalnego,
  - narastające intwerwały,
  - 30 sekundowe interwały supramaksymalne,
  - 60 sekundowy zabójca – rozpędź się przez 5-10 sekund i do końca minuty daj z siebie wszystko, następnie odpocznij przez minutę i zacznij od nowa; wykonaj pięć takich interwałów, po czym zrób 5-minutową przerwę; możesz wykonać 3-4 rundy.

  Żele energetyczne, które mogą okazać się przydatne:

  Nutrend Endurosnack - Tubka - 75g
  4,99 PLN
  Zobacz Produkt
  Amix IsoGEL Carbo-Smart Snack - 70ml
  6,99 PLN
  Zobacz Produkt
  Activlab Run & Bike Energy Gel - 40 g
  5,49 PLN
  Zobacz Produkt
 4. Przygotuj się od strony mentalnej. Skupiaj się bardziej na czasie niż na odległości do przebycia. Dziel sobie trasę na 5-10 minutowe odcinki do pokonania – małymi krokami do celu to strategia zaczerpnięta od australijskiej kolarki – Tiffany Cromwell.
 5. Lepsza znajomość swojego organizmu daje Ci więcej kontroli, a to przekłada się na wydajniejsze wydatkowanie energii. Śledź swoje tętno, kadencję i prędkość.
 6. Wprowadź do swojego planu tygodniowego trening siłowy, który uwzględni wzmocnienie głównych grup mięśniowych zaangażowanych w pracę podczas jazdy. Sprawdź taki trening TUTAJ.

Bartosz Sikorski

Dietetyk, specjalista ds. suplementacji. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, a w sposób szczególny lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition Glutanic - 490g

79,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 1800g

159,99 PLN
Zobacz produkt

GO ON Nutrition BCAA - 500 g

69,90 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Gratisy do każdego zamówienia Gratisy do każdego zamówienia
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak