SPRÓBUJ RABATU 11%  KOD: 11LUTY

Kompleksy kobiece w świecie fitness – aspekt psychologiczny

Czego dowiesz się w tym artykule? 

  •         kompleksy – kiedy mówimy o ich nabywaniu;

  •         Internet, media a rzeczywistość;

  •         akceptacja.

Kompleksy – kiedy mówimy o ich ‘nabywaniu’?

Nabywanie czy posiadanie kompleksów to temat rzeka. Często „zbieramy” żniwo całego okresu naszego życia, sytuacji podbramkowych, nieprzyjemnych; kwestie wychowania, relacji z płcią przeciwną, relacji z matką czy przyjaciółką, kwestie zaufania i jego utraty na przełomie pewnych sytuacji itd… itd. Jednakże obecnie większość kobiet cierpi na kompleksy w kwestii wyglądu, postrzegania siebie przez pryzmat internetu czy mediów. Jak zapewne wszyscy wiemy (ale nie do końca potrafimy w to uwierzyć), media ogłupiają człowieka. Wierzymy w to, co widzimy – niekoniecznie poddając to rozważaniom. Wygląd – szczególnie dla kobiet – od wieków był kwestią nader priorytetową (lub jednym z priorytetów), skupiając dużą część uwagi na utrzymaniu animuszu i ogólnie ponadprzeciętnej prezencji. Idąc tym śladem, doszliśmy do czasów kiedy wygląd bardzo często determinuje krąg przyjaciół, miejsce w sferze społecznej, samopoczucie, osiągnięcia zawodowe i inne. Ocenianie poprzez wygląd aktualnie wiedzie prym wśród sposobów na klasyfikowanie osób. Powyższe łatwo zauważyć w obecnej ponadprzeciętnej ilości kobiet na siłowniach – w oparciu o porównanie do lat ubiegłych czy szerzący się zasięg medycyny estetycznej, zabiegów kosmetycznych i upiększających.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Sport Definition Fat No More - 120 kaps.
64,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec CLA Softgel - 100 kaps.
49,99 PLN
Zobacz Produkt
Essence Coleus Forskohlii - 90 tabl.
49,99 PLN
Zobacz Produkt

Internet, media a rzeczywistość

Przykładem może być znany wszystkim facebook czy instagram. Zdjęcia idealnych ciał, idealnych twarzy, idealnych prezencji – ogółem ludzi idealnych. Wiecznie uśmiechniętych. Pięknych zaraz po przebudzeniu, bez śladu prozy życia i problemów. Wszyscy chcą dążyć do pełni szczęścia, a więc życia bez zmartwień, w luksusie i z wyglądem gwiazdy Hollywood. Instagram jest przepełniony obrazkami wg powyższego - i tutaj zaczynają się tzw. schody.

W rzeczywistości większość tych „szczęśliwych” osób nie potrafi zaznać podstawowego uczucia szczęścia i spełnienia. Często towarzyszy im wypalenie, brak chęci do działania – a cały ten pył wokół siebie utrzymują siłą, w blasku dawnej „świetności”. Zdjęcia naginają prawdę, dobre światło, ustawienie. Maskowanie niedoskonałości, okłamywanie widza (a najbardziej samego siebie), zakrzywianie prawdy. To w skrócie widmo ciągnące się za wieloma osobami publicznymi, a nawet i tymi – które rzekomo mają stanowić motywację dla innych.

Mimo to, często przeciętny widz nie poddaje analizie powyższego. Kobiety dość często popadają w paranoję idealnego ciała i dążą do perfekcyjnej sylwetki/wyglądu w dość drastyczny sposób – głodówki lub diety niskokalorycznej, diety małoodżywcze, mordercze treningi, nadmierna eksploatacja ciała czy nadmiar operacji plastycznych, ingerencji chirurgicznych itp. Bardzo cienka granica dzieli uzależnienie od umiaru i rozsądku.

W wielu przypadkach dążenie do celu, którego osiągnięcie de facto może pociągnąć za sobą nie tylko problemy ze zdrowiem fizycznym ale i psychicznym – kończą się na fotelu u psychologa, a nawet psychiatry. Nie wspominając o szeregu komplikacji zdrowotnych. W świecie fitness spotyka się wszelkie zaburzenia, zarówno w postrzeganiu wyglądu poprzez odżywiania.

Akceptacja

Często, będąc zagubionym w czeluściach Internetu i omamionym przez media – jest szansa na zrozumienie, iż wygląd to nie wszystko a dążenie do obecnych kanonów piękna niekoniecznie sprzyja budowie własnej wartości. Jednakże w innych wypadkach potrzebna jest pomoc specjalisty, co w obecnych czasach nadal jest tematem tabu. Głównym celem powinna być akceptacja samego siebie. Wówczas możemy „rzeźbić” – przy pomocy własnych umiejętności i wartości – lepszą wersję siebie. Bez akceptacji, z wygórowanymi wymaganiami – krzywdzimy szczególnie siebie, a swoją dalszą frustracją, pogłębianą dążeniem do ideału (którego nie ma) – i innych, co poddając dalszym rozważaniom nie jest warte wysiłku i czasu straconego na przewartościowywanie pewnych aspektów życia.

Sylwia Pietrzak

PROMOTORKA BODYPAK. Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyszki. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Jest czynnym zawodnikiem PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego - w 2019 ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Co więcej, stały bywalec siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Od 10 lat - bydgoszczanka. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część życia) czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Vitamin C Strong 1000 Witamina C - 100 tabl.

34,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition Light Whey Probiotics - 700g

69,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak