By Paulina Górka
Dieta wegetariańska to dieta ze świadomą eliminacją mięsa i produktów z niego przetworzonych. Niektórzy świadomie eliminują także ryby.
W tym artykule dowiesz się na co musisz zwrócić szczególną uwagę w przypadku eliminacji mięsa z diety. Dowiesz się jakich błędów unikać w bilansowaniu posiłków, a także co suplementować.
Wegetarianizm, a weganizm ? Czym się różnią ?
Wiem, że wiele osób to myli. Wegetarianizm to eliminacja mięsa, ryb i ich przetworów, a weganizm to eliminacja powyższych + wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego.
Przykłady takich produktów?
- Mleko i jego przetwory (masło, serki, śmietana, jogurty naturalne)
- Jaja i przetwory z jaj
- Jak już wiemy czym jest dieta wegetariańska, możemy zacząć od wskazówek co do bilansowania diety.
Na co szczególnie musisz zwrócić uwagę eliminując mięso ?
Przede wszystkim każdy posiłek powinien być zbilansowany w makroskładniki, czyli bogaty w białko, tłuszcze i węglowodany. Co to dokładnie oznacza?
Przekąska typu wafle ryżowe +warzywa lub owoce, a może sam owoc ? Nie bardzo ! Dlaczego ? To nie jest zbilansowany posiłek - brakuje źródła białka i zdrowych tłuszczy !
Produkty, które mogą Cię zainteresować:
Jaki jest na to sposób?
Dodaj do tego hummus, awokado lub jogurt i już mamy zdecydowanie bardziej odpowiedni posiłek ! To częsty błąd w wegetarianizmie - jedzenie samych węglowodanów - czyli długofalowo przekąska w stylu same warzywa/ owoce nie jest super. W dietach eliminacyjnych szczególnie należy dbać o prewencje ewentualnych niedoborów.
Co gdy kończą się pomysły na źródła białka ?
Łap listę produktów wartych uwagi:
- serki, sery twarogowe
- skyr, jogurt wysokobiałkowy
- tofu
- strączki: ciecierzyca, fasolka, soczewica
- odżywki białkowe (do owsianki lub koktajlu z owocami i mlekiem roślinnym/kefirem)
Przejdźmy do zalecanej suplementacji. W diecie eliminacyjnej mięso trzeba zwrócić szczególną uwagę na regularne badania krwi (wybierz się na badania minimum raz w roku). Uważaj na niedobór żelaza i witamin z grupy B, który może skutkować anemią. Jak zapobiegać ?
Produkty, które mogą Cię zainteresować:
Do posiłków dodawaj produkty takie jak:
-jajka
-sery żółte dobrej jakości
-kakao
-sezam i tahini (masło sezamowe)
-orzechy (zwłaszcza pistacje)
Jeśli wiesz, że nie stosujesz regularnie wyżej wymienionych produktów i możesz mieć niedobory żelaza i/ lub ferrytyny – koniecznie sięgnij po suplement jako wspomaganie w dostarczeniu odpowiedniej ilości żelaza.
Co dalej? WITAMINY Z GRUPY B
Dlaczego warto je suplementować ? Bo ich najlepsze źródło jest właśnie w eliminowanych produktach mięsnych m.in. w podrobach. Zwróć uwagę przede wszystkim na witaminę B6 i B12, które to odpowiadają za procesy krwiotwórcze ale nie tylko. Wpływają także na prace naszego układu nerwowego, na regenerację i samopoczucie.
Kiedy na pewno musisz sięgnąć po kompleks witamin z grupy B ? Gdy zaobserwujesz u siebie:
- pękające wargi, zajady
- ciągłe infekcje
- stany depresyjne
- bladość i zmęczenie
Kolejny must have? WITAMINA D3
Jej niedobory to standard. Koniecznie suplementuj regularnie witaminę D3 (a w okresie jesienno-zimowym obowiązkowo). Dlaczego warto? Odpowiada za regulację pracy całego organizmu m.in. reguluje gospodarkę fosforanowo-wapniową, wspomaga pracę układu odpornościowego.
Produkty, które mogą Cię zainteresować:
OSTATNI TIP !
Nie zawsze monotonia jest okej. Jeśli będziesz przez dłuższy czas jeść dzień w dzień to samo - ucierpią na tym Twoje jelita. To dlatego, że nasz mikrobiom (bakterie i organizmy zasiedlające nasze jelita) lubi różnorodność. Dzięki temu mikrobiota w jelitach jest szeroka i zapobiegniesz ewentualnym chorobom jelit. Sprawdź - Twoje jelita Ci za to podziękują!
Dodaj raz za czas do posiłków coś nowego jak:
- jagody goji
- nasiona chia
- czarnuszkę
- morwę białą
- inne orzechy niż wcześniej
Podsumowanie:
Czasem wprowadzenie pozornie niewielkich zmian okazuje się w 100 % trafne i może zapobiegać groźnym niedoborom i złym nawykom żywieniowym. Oprócz bilansowania posiłków wiesz już by zadbać też o ich różnorodność. Pamiętaj o koniecznej suplementacji i badaniach, bo nagła eliminacja produktów mięsnych z diety bez świadomości do jakich niedoborów to może prowadzić, skończy się bardzo kiepskim fizjologicznie stanem naszego organizmu.
Zobacz także: Czym są napoje roślinne i dlaczego warto je pić?
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb