Jak przygotować się na wycieczkę wysokogórską

Wycieczki wysokogórskie nie należą do najłatwiejszych, dlatego należy się do nich odpowiednio wcześnie przygotować. Jak to zrobić? Jak ważne jest odpowiednie przygotowanie i o jakich aspektach należy pamiętać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
Jak przygotować się na wycieczkę wysokogórską
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Wycieczki wysokogórskie nie należą do najłatwiejszych, dlatego należy się do nich odpowiednio wcześnie przygotować. Jak to zrobić? Jak ważne jest odpowiednie przygotowanie i o jakich aspektach należy pamiętać? Odpowiedź poznasz poniżej. Zapraszamy do krótkiej lektury.

Wyprawa górska - na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to zwykły spacerek, nie wymagający wcześniejszego przygotowania. Piękne słońce, znajomi i tylko góra przed nami - czy muszę myśleć o tym, czy dam radę dojść na szczyt? Niestety - góry to nie spacer do pobliskiego centrum handlowego z ewentualną możliwością (w razie braku dalszych sił na spacer) podjechania komunikacją miejską. W górach jesteśmy zdani tylko na własne siły i nikt za nas na szczyt nie wejdzie. I tutaj pojawia się aspekt odpowiedniego przygotowania fizycznego przed wyjściem w góry!

Aktywność fizyczna – co zrobić aby wyjście w góry było przyjemnością?

Sam spacer wydaje się tak oczywistą czynnością, że wiele osób uważa, że nie należy się jakoś specjalnie do niego przygotowywać. Niestety – nie mamy do czynienia z prostą drogą, gdyż cały czas idziemy w górę, a więc nasze mięśnie pracują w inny sposób. Również dystans (w zależności od góry) może diametralnie odbiegać od tego, który pokonujemy codziennie. Duże znaczenie ma także jakie życie prowadzisz na co dzień. Czy jest ono pozbawione jakiejkolwiek aktywności fizycznej, czy wręcz przeciwnie - siłownia, bądź inna aktywność fizyczna jest całym Twoim życiem.

idealne batony na wycieczkę:

6PAK Nutrition Protein Wafer - 40g

6PAK Nutrition Protein Wafer - 40g

 opinii (48)
1 porcja / 6,99 pln
6,99 pln
BioTech ZERO Bar - 50g

BioTech ZERO Bar - 50g

 opinii (43)
1 porcja / 7,49 pln
7,49 pln

Znaczącą rolę w przygotowaniach do wypraw w góry będzie odgrywał trening aerobowy (zwiększający wytrzymałość), a także trening wzmacniający (głównie mięśnie nóg). Najlepiej połączyć obie te kwestie rozpoczynając treningiem wzmacniającym, a kończąc wytrzymałościowym. To nam pozwoli na poprawę wydolności organizmu, a także poprawę sił (głównie nóg, choć nie należy zapominać, że należy trenować całe ciało). Trening musi być przemyślany i rozpoczęty odpowiednio wcześnie, połączony z odpowiednim odżywianiem i suplementacją.

Bez względu na to jaką górę wybierzemy do wycieczki – należy wcześniej wszystko sprawdzić i mierzyć siły na zamiary. Mowa tutaj o samej pogodzie, która odgrywa niebagatelną rolę, a niestety jest bardzo często lekceważona przez wiele osób! Nie możemy pozwolić na to, aby zaskoczyła nas pogoda na szlaku, nie będąc do tego odpowiednio przygotowanym. Należy zatem ubrać się odpowiednio do panującej pogody i nie zapominać o dodatkowym ubraniu, gdyby miała nas zaskoczyć pogoda w wyższych partiach gór.

Mierzmy siły na zamiary!

Jeśli mamy do wyboru kilka tras z różnymi stopniami trudności wybierajmy te, które będą dla nas odpowiednie. Jeśli jesteśmy osobami początkującymi – nie rzucajmy się na "głęboką wodę" wychodząc z założenia: "ale ja nie dam rady?!". Góry to nie konkurs "kto szybciej na górze", dlatego rozpoczynając nasza przygodę z górami – wybierajmy te łagodniejsze trasy, z nieco dłuższym czasem wychodzenia na szczyt, ale przede wszystkim bezpieczniejszym!

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię