5 sposobów na efektywną regenerację.

W drodze o wymarzoną sylwetkę należy pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej diecie oraz planu treningowym. Nie wolno jednak zapominać o kolejnej, bardzo ważnej kwestii jakim jest regeneracja. To ona obok nieodpowiedniej diety i treningu jest jedną z większych przyczyn zahamowania dalszych efektów w budowaniu masy mięśniowej, czy redukcji tkanki tłuszczowej. Z tego właśnie powodu wychodzę z 5 sposobami na efektywną regenerację, aby Wasze starani
5 sposobów na efektywną regenerację.
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

W drodze o wymarzoną sylwetkę należy pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej diecie oraz planu treningowym. Nie wolno jednak zapominać o kolejnej, bardzo ważnej kwestii jakim jest regeneracja. To ona obok nieodpowiedniej diety i treningu jest jedną z większych przyczyn zahamowania dalszych efektów w budowaniu masy mięśniowej, czy redukcji tkanki tłuszczowej. Z tego właśnie powodu wychodzę z 5 sposobami na efektywną regenerację, aby Wasze starania nie szły na marne!

Sen – fundament dobrej regeneracji!

Nie bez przyczyny piszę o śnie jako pierwszym sposobie na regenerację. Jest on fundamentem odpoczynku dla organizmu, ale i jest niejako lekiem na inne schorzenia. Często z uwagi na zwiększoną ilość obowiązków czy to zawodowych, czy to prywatnych – sen jest zrzucany na drugi plan, co jest wielkim błędem. Nie należy zaniedbywać odpowiedniego rytmu dobowego, gdyż nie tylko mięśnie cierpią wtedy na zmniejszoną regenerację, ale przede wszystkim całe ciało. Z tego też powodu zadbać należy o minimum 6 godzin snu dziennie – najlepiej by było aby spać w przedziale 7-8 godzin. Należy także pamiętać aby bezpośrednio przed snem unikać dużych posiłków oraz niekorzystnego dla wydzielania się melatoniny niebieskiego światła.

Rozciąganie oraz odpowiednia rozgrzewka

Regeneracja to nie tylko odpoczynek, ale i zapobieganie kontuzjom oraz odpowiednie przygotowanie mięśni do treningu. Stąd też na 2 miejscu stawiam rozciąganie oraz odpowiednia rozgrzewka, które przygotują Twoje ciało do treningu, a mięśnie w szybszy sposób będą się regenerowały. Zarezerwuj 10-15 minut przed każdym treningiem na porządną rozgrzewkę dynamiczną, a także poświęć minimum 1 raz w tygodniu trochę czasu (30-45 minut) na rozciąganie. Nie tylko przyczyni się to do lepszej regeneracji, ale i pozwoli na intensywniejszy trening.

Sauna

Osoby dbające o swoje ciało i zdrowie nie powinny pomijać również sauny jako element regeneracji. Wysoka temperatura, z którą możemy się spotkać w saunie pozwala na przyśpieszenie krążenia krwi, a także lepszy jej dopływ do mięśni. W saunie dochodzi także do wydalania toksyn wraz z potem, a zimny prysznic po korzystaniu z sauny nie tylko wpływa kojąco na mięśnie, ale i hartuje organizm, przez co organizm jest mniej narażony na przeziębienia. Sauna wpływa także pozytywnie na regenerację drobnych urazów oraz zapobieganie nim. Ważne jest aby w odpowiedni sposób korzystać z sauny. Nie należy przesiadywać w niej godzinami, gdyż może prowadzić to do większej ilości szkód niż korzyści. Idealny plan na skorzystanie z sauny to poświęcenie na początek 6-8 minut (w późniejszym okresie można zwiększać do 12 minut), następnie tyle samo czasu poświęcamy na zimny prysznic oraz leżakowanie. Taki obwód powtarzacie do maksymalnie 3 razy podczas wizyty w saunie.

Dieta    

Jeśli chodzi o regenerację, nie mogło oczywiście zabraknąć odpowiedniej diety. Aby zmieniać swoją sylwetkę na lepsze, podstawą jest dostarczenie odpowiedniej ilości makroskładników (białek, tłuszczy, węglowodanów), ale i witamin i minerałów. Warto zatem zwrócić uwagę na to co jecie w ciągu dnia, wybierać zdrowe produkty – jak najmniej przetworzone – oraz unikać pokarmów o niskiej wartości odżywczej (fast foody, słodycze, itp.). Nie możecie także zapominać o odpowiedniej kaloryczności diety bez względu na to, czy jesteście w etapie budowania masy mięśniowej, czy redukcji tkanki tłuszczowej.

Masaż

Optymalnie by było aby po każdym treningu na siłowni, bądź jakiejkolwiek innej sesji treningowej móc skorzystać z usług doświadczonego masażysty. Wiem jednak, że wiąże się to z dużymi kosztami finansowymi, jak i zajętym czasem w ciągu dnia, a nie każdy może sobie na to pozwolić. Mimo tego warto poświęcić choć raz w tygodniu trochę czasu na wizytę u masażysty, który swoimi rękoma bądź przyrządami do masażu pomoże przy bolących mięśniach. Można także używać rollerów dostępnych na siłowni, bądź maszyn, które w odpowiedni sposób użyte również przyczynią się do regeneracji zmęczonych mięśni oraz uchronią przed niechcianą kontuzją.

Zobacz także: Melatonina vs Ashwaghanda 

Regeneracja to niezwykle istotny element walki o lepszą sylwetkę i kondycję organizmu. Nie można zatem o niej zapominać, jeśli chcecie aby Wasze starania nie poszły na marne, ale przede wszystkim dlatego by nie zaniedbać zdrowia Waszego organizmu! Zdrowie macie jedno i powinno być dla Was najcenniejsze!

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię