Suplementacja

09-01-2017

Białka na dobranoc

Odżywki białkowe kojarzone bazują zazwyczaj na koncentracie bądź izolacie białek serwatki, które sprawdzają się w ciągu dnia. Jednak jeżeli chcesz zabezpieczyć swoje mięśnie przed katabolizmem nocnym najlepszym wyborem będzie kazeina (micelarna), kazeinian wapnia bądź albumina jajeczna, których kinetyka trawienia jest przedłużona w czasie. Gwarantują one, podwyższoną dostępność aminokwasów we krwi nawet do 6 godzin od spożycia.

Duże kontrowersje wzbudza ten typ odżywek wysokobiałkowych ze względu na wątpliwości czy aby na pewno jest sens ich stosowania (czasem takie głosy pojawiają się na rożnego rodzaju forach). Jako swoiste potwierdzenie stałego dopływu aminokwasów do tkanki mięśniowej przytoczę wykres pochodzący z badania porównawczego różnych form białka, który idealnie przedstawia pewną zasadę: „WPC zapewnia szybki skok stężenia aminokwasów we krwi, jednak po kilku godzinach praktycznie spada do zera, natomiast kazeina od początku zapewnia średnią ilość aminokwasów we krwi, jednak utrzymuje się przez długi czas”. Paradoksalnie kazeina przyjmowana w formie szejka powinna być łatwa do strawienia, ale w kwaśnym środowisku ulega ona koagulacji, a tym samym proces trawienia jest wydłużony w czasie.

Wykres 1. Koncentracja aminokwasów w krwi i zmiana ich stężenia w czasie.

Zatem jeżeli jesteś na etapie wyboru białka nocnego, ale nie masz doświadczenia i potrzebujesz pomocy w wyborze – postaw na te proponowane w tym przeglądzie produktów, których jakość z pewnością stoi na wysokim poziomie. Jeżeli zastanawiasz się nad innym produktem warto skontaktować się z obsługą na czacie i pozyskać profesjonalną pomoc.
Ostatnimi czasy pojawia się coraz więcej odżywek białkowych o rozbudowanym składzie, w którym znajdują się mieszanki różnych frakcji białek (zarówno połączenie typowo dziennych, jak i nocnych). Taka mieszanka pozwala na jej stosowanie zarówno w dzień, jak i przed snem. Charakteryzują się dużą uniwersalnością.

PROPONOWANE PRODUKTY:

Hi Tec Micellar Casein – jest wysokiej jakości produktem opartym w pełni na kazeinie, która zapewnia stały dopływ aminokwasów do mięśni. Cechą charakterystyczną jest duża zawartość glutaminy (20%), aminokwasów BCAA (20%) oraz EAA (50%). Ciekawie smakuje i dobrze rozpuszcza się. Jest to jedna z najpopularniejszych odżywek tego typu, której cena nie jest przesadnie wysoka.

Weider Day&Night Casein – ciekawa propozycja bazująca na kazeinianie wapnia charakteryzującym się dużą koncentracją aminokwasów rozgałęzionych BCAA na poziomie 20%. Nie tylko chroni tkankę mięśniową przed procesami katabolicznymi, ale także przyśpiesza regenerację. Zaletą tego preparatu poza wysoką jakością są dopracowane kompozycje smakowe oraz rozpuszczalność, dzięki której przygotowanie każdej porcji nie przysparza większych problemów. Zawiera niewielkie ilości węglowodanów i tłuszczu.

BioTech Protein Fusion 85 – jeden z lepiej przemyślanych preparatów zawierających mieszankę różnych frakcji białkowych. Skład tej odżywki nocnej łączy zalety izolatu białka serwatki i mleka, białka jaj, kazeinę micelarną oraz koncentratu białek serwatki – są to źródła pełnowartościowych protein. Sprawdzi się zarówno w ciągu dnia, jak i przed snem co pozwala na ograniczenie wydatków (nie ma bowiem konieczności zakupu białka dziennego oraz nocnego). Przyśpiesza regenerację oraz pomaga w budowie suchej masy mięśniowej. Bardzo uniwersalny produkt.

MEX Matrix 10 – kolejna odżywka wysokobiałkowa o bardzo uniwersalnym charakterze. Wyróżnia się zawartością aż 10 różnych frakcji białkowych. Znakomite białko, które z powodzeniem sprawdzi się w ciągu dnia jako uzupełnienie diety, ale także przed snem by zabezpieczyć tkankę mięśniową przed katabolizmem nocnym. Produkt należy do linii elitarnych suplementów Flex Wheeler PRO LINE. Smak oraz rozpuszczalność stoi na wysokim poziomie.

Scitec Fourstar Protein – profesjonalna odżywka wysokobiałkowa bazująca na serwatce, kazeinie micelarnej, białkach mleka oraz jaj kurzych. Jest to uniwersalny preparat do stosowania o każdej porze dnia i przed snem. Podobnie jak inne produkty tej marki smak stoi na bardzo wysokim poziomie (podobnie jak rozpuszczalność). Dodatkową zaletą jest brak aspartamu w składzie i zawartość enzymów trawiennych usprawniających przyswajanie preparatu.

Literatura:

[1]. Jason E. Tang, Daniel R. Moore, Gregory W. Kujbida, Mark A. Tarnopolsky and Stuart M. Phillips, Ingestion of whey hydrolysate, casein, or soy protein isolate: effects on mixed muscle protein synthesis at rest and following resistance exercise in young men, J Appl Physiol 107: 987–992, 2009.

Paweł Zieliński

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Casein 100 - 1800g
185,99 PLN
Zobacz produkt
Optimum Nutrition 100% Casein Protein - 1820g
244,99 PLN
Zobacz produkt
Amix Micellar Casein - 1000g
118,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść